تکمیل ۵ تصفیه‌خانه فاضلاب استان تهران تا پایان سال

تهران- ایرنا- معاون بهره‌برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب استان تهران از تکمیل ۵ طرح تصفیه‌خانه فاضلاب در سال ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: این تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در صورت تامین منابع تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش ایرنا از شرکت آب و فاضلاب استان تهران. احمدرضا محمدی‌ده‌چشمه" افزود: عملیات اجرایی هفت تصفیه‌خانه فاضلاب دیگر شامل تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ورامین، قرچک، پاکدشت، خرگوش‌دره، شهر آفتاب، فاز جدید شهرک غرب و باغ گیاه‌شناسی امسال در استان تهران آغاز خواهد شد.

وی مجموع ظرفیت اسمی ۳۱ تصفیه‌خانه فاضلاب در مدار بهره‌برداری استان تهران را حدود ۵۵۰ میلیون مترمکعب در سال عنوان و خاطرنشان کرد: در برخی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب مانند اسلامشهر و فیروزبهرام ظرفیت خالی وجود دارد که با تکمیل شبکه‌های جمع‌آوری، این ظرفیت کامل خواهد شد ضمن آنکه با بهره‌برداری از پنج تصفیه‌خانه هدف‌گذاری شده برای سال ۱۴۰۳، مجموع ظرفیت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در سطح استان به حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب در سال خواهد رسید.

محمدی‌ده‌چشمه با بیان اینکه پروژه‌های فاضلاب پروژه‌های هزینه‌بری هستند و پیچیدگی‌های تکنولوژیک بسیاری در بخش‌های تصفیه فاضلاب وجود دارد، گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده برای اجرای یک متر طول شبکه فاضلاب حدود ۱۰ میلیون تومان بوده و برای تصفیه یک مترمکعب فاضلاب نیز حدود ۴۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: برای تکمیل طرح‌های فاضلاب باقی‌مانده استان تهران افزون‌بر ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب پساب تصفیه‌شده در تصفیه‌خانه‌های فعال تولید می‌شود، گفت: طبق سند تخصیص ابلاغی از وزارت نیرو حجم پسابی که در انتهای دوره طرح یعنی پایان‌ ساخت همه تصفیه‌خانه‌ها در سطح استان تهران تولید خواهد شد، سالانه حدود ۹۶۰ میلیون مترمکعب خواهد بود و برای تولید این حجم از پساب، باید ۵۱ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب داشته باشیم که تاکنون ۳۱ واحد احداث و در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha