همه جوانب برای آسیب ندیدن تخت جمشید سنجیده شده است

تهران - ایرنا - تیم برگزاری کنسرت تخت جمشید علیرضا قربانی با اشاره به نگرانی‌ها پیش آمده درباره تاثیر کنسرت این خواننده در مکان تاریخی اعلام کرد: کنسرت با در نظر گرفتن همه ملاحظات لازم برای پیشگیری از هر گونه آسیب یا اثر منفی بر تخت جمشید برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی کنسرت، تیم برگزاری کنسرت تخت جمشید علیرضا قربانی اعلام کرد: طی ماه‌ها بررسی علمی و مطالعه و مشورت با متخصصان و متولیان نگهداری بناهای تاریخی، دغدغه‌مندانه تلاش شده است که این کنسرت با در نظر گرفتن تمامی ملاحظات لازم برای پیشگیری از هر گونه آسیب یا اثر منفی برگزار شود.

در پی طرح برخی سوالات و نگرانی‌ها درباره تاثیر برگزاری کنسرت علیرضا قربانی در محدوده تخت جمشید، در متنی توضیحاتی ارائه شده است.

این متن بدین شرح است: «ضمن سپاس و شکرگزاری از همراهی و حمایت‌های مخاطبان گرامی کنسرت تخت جمشید با نظر به دغدغه‌ها و نگرانی‌های برخی از علاقه‌مندان به تاریخ و بناهای تاریخی ایران درباره اثرات منفی احتمالی برگزاری چنین برنامه‌هایی در بناهای تاریخی ارزشمندی نظیر تخت جمشید، تیم برگزاری این کنسرت بر خود لازم دانسته توضیحات فنی دقیق‌تری برای این دسته از دغدغه‌مندان و رفع سوال‌ها و ابهام‌های مورد پیش‌بینی ارائه دهد.

همه بناها و مکان‌های تاریخی این سرزمین همچون بسیاری از دیگر میراث‌ فرهنگی و تاریخی این خاک مورد عشق و الفت همه ما مردم و همه اقشار و اصحاب فرهنگ و هنر است، چراکه چنین سرمایه‌هایی نه تنها به این خاک که به تاریخ و تمدن بشریت تعلق داشته و دارد و ما تنها امانتدار و محافظان آن هستیم.

مهمترین رویکرد ما در ارائه موسیقی در چنین فضایی ارتباط معنادار فرهنگ و هنر ایرانی با تاریخ و میراث تاریخی آن است؛ پیوندی که انکار و چشم‌پوشی از آن غیرممکن است.

همه جوانب برای آسیب ندیدن تخت جمشید سنجیده شده است

از این رو طی ماه‌ها بررسی علمی و مطالعه و مشورت با متخصصان و متولیان نگهداری این بناها، دغدغه‌مندانه تلاش شده است که با در نظر گرفتن تمامی ملاحظات لازم برای پیشگیری از هر گونه آسیب یا اثر منفی از هر نوع و به هر طریق به بناها و محوطه این آثار باستانی، محل اجرا به فضایی با فاصله مطلوب و اصولی از بناها و پشت به سازه‌ها برای جلوگیری از انتقال ارتعاشات و امواج صدا به واسطه انتقال از طریق جریان هوا و یا ارتعاش مستقیم به بنا و نیز تجمع مراجعان و ترددهای غیرضروری و غیراصولی در محدوده سایت طراحی شود، به گونه‌ای که هیچ گونه عملیات عمرانی یا تخریبی در محوطه سایت صورت نپذیرد و در واقع محل اجرا در فضایی کاملا خارج از سایت اصلی و تنها با نما و دید کافی به بنا خواهد بود. این امر حتی در مورد اسپیکرهای صحنه نیز با جایگزینی هدفون به جای اسپیکر برای نوازندگان در نظر گرفته شده تا هیچ گونه انتقال ارتعاش به سازه‌ها صورت نپذیرد.»

به گزارش ایرنا، نخستین کنسرت در پهنه تاریخی پارسه تخت جمشید را علیرضا قربانی به همراه ارکستر خود به مدیریت هنری حسام ناصری از ۹ تا ۱۱ تیرماه امسال برگزار می‌کند که تمامی بلیت‌های این کنسرت فروخته شده است.

محمدثابت اقلیدی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس پیش از این درباره برگزاری کنسرت علیرضا قربانی در تخت جمشید گفت: مردم استقبال بی‌نظیری از چنین برنامه‌ای کردند و در ساعات اولیه بلیت‌ها فروش رفت.

وی افزود: این موضوع حکایت از اشتیاق و استقبال مردمی نسبت به برگزاری این رویداد در یک مجموعه جهانی دارد و از چنین رویدادهایی حمایت و استقبال می‌کنیم.

ثابت اقلیدی بیان کرد: این برنامه از ۹ تیرماه برگزار می‌شود و پهنه اصلی تخت‌جمشید و با جانمایی تعداد گسترده‌ای از صندلی‌ها برای مخاطبان آماده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس اضافه کرد: تمام جوانب کار برای اجرای چنین کنسرتی در یک مجموعه تاریخی با دقت و نظارت کارشناسان حوزه میراث فرهنگی گردشگری استان سنجیده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha