اعضای شعب اخذ رای در خراسان جنوبی مشخص شدند

بیرجند - ایرنا - دبیر ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: اعضای شعب اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری در این استان براساس برنامه زمان‌بندی مشخص شده‌ و دوره‌های آموزشی آنها در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا موسی سلیمی روز شنبه در نشست تبیین مباحث انتخابات ریاست جمهوری که با حضور اهالی رسانه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی برگزار شد، افزود: ۷۷۲‌ شعبه اخذ رای شامل ۴۰۴ شعبه ثابت و ۳۶۸ شعبه سیار در سراسر استان برای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در هشتم تیر امسال پیش‌ بینی شده است.

وی گفت: از این تعداد ۳۵۲ شعبه در مناطق شهری و ۴۲۰ شعبه در مناطق روستایی استان فعال خواهد بود و شعب اخذ رای نسبت به انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۶ شعبه بیشتر شده است.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خراسان جنوبی افزود: فرآیند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از ششم خرداد امسال با تشکیل ۲۹ هیات اجرایی در استان همزمان با سراسر کشور شروع شد که از این تعداد در هر مرکز شهرستان یک هیات و ۱۸ هیات نیز در مراکز بخش‌ها راه‌اندازی شده است.

وی گفت: ستادهای انتخاباتی هر نامزد ریاست جمهوری تا فردا برای معرفی نمایندگان خود برای حضور در شعب اخد رای فرصت دارند.

سلیمی افزود: دوره‌های آموزشی ویژه اعضای شعب اخذ رای اعم از نمایندگان فرمانداری‌ها و کاربران رایانه در حال برگزاری است و این آموزش‌ها در چند روز باقیمانده تکمیل خواهد شد.

وی با تشریح بندهای قانون انتخابات درخصوص فعالیت رسانه‌ها گفت: تبلیغات انتخاباتی نامزدها پس از اعلام رسمی نتایج بررسی صلاحیت‌ها توسط وزارت کشور شروع شد و تا ۲۴ ساعت قبل از رای گیری (ساعت هشت صبح روز پنجشنبه هفتم تیرماه) ادامه دارد و پس از آن تا زمان برگزاری انتخابات ممنوع است.

دبیر ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی بیان کرد: رسانه‌های دیداری و شنیداری و فضای مجازی حق انتشار مطلبی علیه نامزدها را ندارند و در صورت انجام این کار تا قبل از ممنوعیت تبلیغات باید پاسخ آن نامزد را منتشر کنند و در این خصوص مجازات‌هایی نیز مشخص شده است.

وی افزود: شعبه ویژه‌ای هم برای رسیدگی به جرایم انتخاباتی در استان تشکیل شده و لازم است در انتخابات تنها قانون، ملاک عمل قرار گیرد.  

سلیمی همچنین گفت: اخذ رای در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با ارائه شناسنامه دارای کد ملی یا کارت ملی انجام می‌شود لذا افراد برای رفع نقص در این زمینه در روزهای باقیمانده تا انتخابات به اداره کل ثبت احوال یا ادارات ثبت احوال شهرستان‌های محل سکونت خود مراجعه کنند.

وی اظهار کرد: تمامی تمهیدات برای برگزاری انتخابات پرشور و سالم در استان توسط دست اندرکاران فراهم شده و ملزومات از قبیل تعرفه و دستگاه‌های احراز هویت تهیه و در اختیار شهرستان‌ها قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خراسان جنوبی تصریح کرد: تعامل و همکاری خوبی بین هیات‌های اجرایی و هیات نظارت وجود دارد، با مسئولان ستادهای تبلیغاتی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز نشستی برگزار و نکات لازم توسط دستگاه‌های مربوطه تبیین شد تا انتخابات پرشور، رقابتی و توام با رعایت اخلاق و قانون داشته باشیم.

وی افزود: همچنین پیرو تاکید استاندار خراسان جنوبی در نشست شورای اداری استان، تمامی دستگاه‌های اجرایی باید همکاری لازم را برای برگزاری انتخابات داشته باشند و دستگاه‌های خدمات رسان نیز موظف شدند امکانات مورد نیاز روز رای گیری را در اختیار دست اندرکاران قرار دهند.

سلیمی با اشاره به پیشتازی مردم خراسان جنوبی در انتخابات مختلف گفت: بدون شک روز جمعه هشتم تیر ماه نیز مردم همیشه در صحنه و بصیر استان با حضور پررنگ و پرشور پای صندوق‌های رای حماسه دیگری را خلق خواهند کرد.

وی اضافه کرد: بر اساس اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات هفتمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا سال آینده برگزار خواهد شد و دوره آن سه سال خواهد بود تا انتخابات بعدی شوراها و ریاست جمهوری با هم برگزار شود همچنین انتخابات مجلس خبرگان رهبری به شکل میان دوره ای برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha