۲ تیر ۱۴۰۳، ۱۵:۱۲
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 85516630
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مشاهده کرکس مصری برای نخستین بار در نهبندان + فیلم

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: یک بهله کرکس مصری نخستین بار توسط همیاران افتخاری محیط زیست در شهرستان نهبندان مشاهده شد.

اسدالله حاتمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همیاران افتخاری محیط زیست یک پرنده را که دچار آسیب شده بود، تحویل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان دادند.

وی اظهار کرد: طبق نظر کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست، پرنده مورد نظر کرکس مصری بوده که برای اولین بار در شهرستان نهبندان مشاهده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: با اقدام به موقع همیاران افتخاری محیط زیست همچنین تیمار و مراقبت از این گونه توسط محیط بانان. پرنده ضمن بهیودی کامل در یکی از زیستگاه‌های شهرستان نهبندان رهاسازی شد.

وی یادآور شد: کرکس مصری یک گونه در معرض خطر انقراض و از تیره‌ بازان است که زیستگاه آن از جنوب غربی اورپا و شمال آفریقا تا هند است و در ایران نیز یافت می‌شود.

حاتمی گفت: خراسان جنوبی اکنون دارای ۱۲ منطقه چهارگانه شامل ۹ منطقه حفاظت شده درمیان و سربیشه، آرک و گرنگ، شاسکوه، مظفری، باقران، کمر سرخ، پطرگان، استند و پلنگ آباد و سه پناهگاه حیات وحش نای‌بندان طبس، کجی نمکزار نهبندان و رباط شور است که حدود ۱۵ درصد از مساحت خراسان جنوبی را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: تنوع سیما و مناظر باعث میزبانی و حضور متنوع حیات وحش گیاهی و جانوری شده اما این غنای گونه‌ای نباید موجب غرور شود زیرا برابر طبقه بندی ملی گونه‌های جانوری، از گونه‌های استان خراسان جنوبی ۲۵ گونه در معرض خطر انقراض و ۸۸ گونه حمایت و حفاظت شده هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: ۱۴ گونه از رده‌های جانوری استان در فهرست سرخ IUCN قرار دارد و ۴۵ گونه جانوری در ضمیمه‌های کنوانسیون CITES واقع شده است.

وی افزود: اگر برای حفاظت گونه‌های ارزشمند و در خطر انقراض مثل یوزپلنگ ایرانی (زیستگاه اصلی در پناهگاه حیات وحش نای‌بندان شهرستان طبس)، هوبره آسیایی (زیستگاه اصلی دشت کریزان شهرستان زیرکوه) اقدام لازم صورت نگیرد، در آینده‌ نه چندان دور شاهد انقراض این گونه‌های ارزشمند در استان و کشور خواهیم بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha