سلامت خانواده، برنامه ابتکاری ایران در عرصه‌های بین‌المللی
عکس تزئینی است

تهران - ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که کارهای بسیار بزرگی در حوزه سلامت در دولت سیزدهم انجام شده که در تاریخ سلامت بی‌نظیر است، گفت: برنامه مهم «سلامت خانواده» در عرصه‌های بین‌المللی به عنوان برنامه ابتکاری ایران، مطرح شد.

به گزارش ایرنا از وبدا، بهرام عین اللهی اظهارداشت: بهره برداری از ۶۷۸ پروژه سلامت بزرگترین مراسم افتتاح در تاریخ نظام سلامت است و همکاران ستادی و دانشگاه های علوم پزشکی، شهید رئیسی را فرمانده خود می دانستند و به صورت شبانه روزی در این دولت کار کردند تا در این مدت کوتاه حجم وسیعی از پروژه های سلامت افتتاح شود.

وی با اشاره به این که دولت سیزدهم همه گیری کرونا را ۶ ماهه مهار کرد، افزود: قول داده بودیم تا دهه فجر کرونا را مهار کنیم ولی به همت رییس جمهور شهید، با ورود حجم انبوه واکسن و تزریق روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار دز واکسن، ظرف سه ماه کنترل کرونا شروع شد و بعد از ۶ ماه مرگ و میرها به صفر رسید.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حوزه بهداشت ۳۱۰۰ پروژه در مناطق مختلف کشور از جمله مناطق حساس مرزی در این دولت افتتاح شد.

عین اللهی با بیان اینکه در این دولت ۱۷ هزار تخت بیمارستانی افتتاح شده و پنج بیمارستان حضرت مهدی (عج)، غدیر، حکیم، شهریار و پردیس شخصا توسط رئیس جمهور شهید افتتاح شد، گفت: همچنین ۳۵۴ دستگاه پیشرفته پزشکی در مراکز درمانی کل کشور توزیع و ۷ پارک علم و فناوری راه اندازی شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در مراسم امروز نیز ۶۷۸ پروژه شامل ۵۷۴ پروژه بهداشتی در ۲۹ استان با ۱۷۰ هزار متر مربع زیربنا و ۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ارزش مالی بهره برداری می شود.

وی اضافه کرد: ۶۸ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، ‌۷۳ مرکز جامع سلامت، ۲۳۴ خانه بهداشت، ۴۴ پایگاه سلامت، ۱۱۶ زیست پزشک، ۶ مرکز تسهیلات زایمانی، ۷۰ آزمایشگاه، ۲ زنجیره سرما و یک مرکز قرنطینه مرزی از جمله این پروژه ها هستند.

عین اللهی بیان این که در حوزه درمان امروز شاهد بهره برداری از بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) اراک هستیم که ۲۰ سال نیمه تمام مانده بود و با ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی تحویل این دولت شد، گفت: این کلان بیمارستان ۵۱۲ تخت و ۵۵ هزار متر مربع مساحت دارد و در ۱۳ طبقه ساخته شده و بزرگترین بیمارستان مرکز و غرب کشور است که ۱۲۰ میلیارد تومان ارزش ریالی دارد.

وی افزود: بیمارستان زنان و زایمان آشتیانی در اراک که ساخت آن از سال ۹۶ شروع شده و ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و ۱۲۰ تخت و ۸ هزار متر مربع زیربنا دارد نیز امروز به بهره برداری می رسد. برای ساخت و تجهیز این بیمارستان ۴ طبقه ای ۱۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

عین اللهی از بهره برداری از فاز سوم بیمارستان آیت الله خوانساری استان مرکزی با ۷۸ تخت و ۷۶۰ میلیارد تومان اعتبار خبر داد و تصریح کرد: در استان یزد نیز امروز بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا (س) شهرستان مهریز با ۱۱۰ تخت که ساخت آن از ۱۰ سال پس از شروع شده، افتتاح می شود.

سلامت خانواده، برنامه ابتکاری ایران در عرصه‌های بین‌المللی


بهره برداری از مجهزترین مرکز درمان سرطان شرق کشور

وزیر بهداشت با بیان این که بیمارستان کوثر سمنان نیز به عنوان مجهزترین مرکز درمان سرطان در شرق و شمال شرق کشور، امروز بهره برداری می شود، گفت: ساخت این بیمارستان از سال ۹۰ شروع شده و با ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی تحویل دولت سیزدهم شد، ۵۲ تخت و ۶ هزار متر مربع زیربنا دارد و ارزش ریالی آن ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.

عین اللهی با اشاره به این که بیمارستان ولایت دامغان که بهسازی شده و توسعه یافته است نیز امروز بهره برداری می شود، اظهار کرد: توسعه بیمارستان بهار شاهرود که با ۳۰ درصد پیشرفت تحویل دولت شد و ۳ هزار متر مربع زیربنا دارد از پروژه هایی است که امروز افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به بهر برداری از مرکز سوانح سوختگی زنجان، گفت: ساخت این مرکز از سال ۸۸ شروع شده و ۶۵ درصد پیشرفت داشت، ۵۲ تخت دارد و ساخت آن ۳۶۰ میلیارد هزینه داشته است.

وزیر بهداشت بهره برداری از خوابگاه دانشجویی شهید سلیمانی در زنجان را مورد اشاره قرار داد و افزود: این خوابگاه ۲ هزار و ۸۶۸ متر مربع زیربنا و ۲۵۰ ظرفیت دانشجویی دارد و ۹۰ میلیارد تومان هزینه ساخت آن بوده است. پارک علم و فناوری دکتر شهریاری زنجان نیز با ۱۶۰۰ متر مربع زیربنا از پروژه های قابل افتتاح این شهرستان است.

سلامت خانواده، برنامه ابتکاری ایران در عرصه‌های بین‌المللی

افتتاح بزرگترین خوابگاه دانشجویی جنوب شرق کشور

عین اللهی ادامه داد: در شهرستان کرمان امروز خوابگاه ۶۰۰ نفره دخترانه ای که ساخت آن از سال ۹۷ شروع شده و ۲۵ درصد پیشرفت داشت با زیربنای ۷۵۰۰ متر مربع، به عنوان بزرگترین خوابگاه جنوب شرق کشور با ۶۵ سوئیت بهره برداری می شود. برای ساخت این خوابگاه ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است. اورژانس بیمارستان علی بن ابی طالب (ع) راور کرمان که مشارکت خیرین در ساخت آن ۵۰ درصد بوده نیز با زیربنای ۱۴۰۰ متر مربع و ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه، بهره برداری می شود.

وی با بیان این که در شهرستان بستک استان هرمزگان نیز یک خوابگاه دانشجویی با کمک خیرین با زیربنای ۱۵۰۰ متر مربع و ظرفیت پذیرش۱۶۰ دانشجو ساخته شده که بهره برداری می شود، گفت: ۱۲۰۰ کیلومتر مرز دریایی و ۱۴ جزیره در این استان وجود دارد و امروز اولین شناور آمبولانس دریایی ساخت ایران که ۱۵ متر طول دارد و یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو هزینه ساخت آن بوده و ۱۰ میلیارد تومان نیز تجهیزات دارد، افتتاح می شود.

وزیر بهداشت اضافه کرد: ساختمان ها و بخش های جدیدی نیز در بیمارستان قدیمی امین در اصفهان با زیربنای ۶۲۰۰ متر مربع بازسازی شده و ۸۰ تخت با اعتبار ۸۰۰ میلیارد تومان به این مجموعه اضافه می شود. همچنین بهره برداری از بیمارستان شهید سلیمانی ورزنه اصفهان با ۴۰ تخت و ورزشگاه بانوان اصفهان با ۱۵ هزار متر مربع زیربنا، انجام می شود.

عین اللهی اظهار داشت: بخش آموزش مرکز هوش مصنوعی خوابگاه غدیر دانشگاه شیراز و مجتمع خوابگاهی غدیر و خوابگاه متأهلان سمیه با ظرفیت پذیرش ۱۳۰ دانشجو در گراش و چند دستگاه پیشرفته درمانی نیز در فسا بهره برداری می شوند.

وی از افتتاح بخش روانپزشکی بیمارستان شهید چمران لرستان با زیربنای ۱۵۰۰ متر مربع و همچنین اورژانس این بیمارستان خبر داد و گفت: در کل در ۲۹ استان کشور ۶۷۸ پروژه با زیربنای ۴۰۰ هزار متر مربع و ۲۷ هزار میلیارد تومان امروز افتتاح می شوند که شامل ۵۷۴ پروژه بهداشتی با ۱۷۰ هزار مترمربع زیربنا، ۹۰ پروژه درمانی با ۱۷۲۹ تخت بیمارستانی در ۹ استان کشور و ۱۴ پروژه آموزشی، رفاهی و کمک رفاهی با ۵۶ هزار متر مربع زیربنا در ۶ استان کشور هستند.

صبح امروز با حضور محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری، غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و جمعی از مدیران ارشد وزارت بهداشت، ۶۷۸ پروژه حوزه سلامت سراسر کشور در قالب پویش یادگار ابراهیم صبح امروز به صورت همزمان و از طریق ارتباط زنده تصویری، افتتاح شد.

در حاشیه آیین بهره برداری از ۶۷۸ پروژه سلامت، نمایشگاه «یادگار ابراهیم» شامل معرفی پروژه ها و دستاوردهای حوزه نظام سلامت برگزار شد که مورد بازدید دکتر مخبر و بازدید کنندگان قرار گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha