۲ تیر ۱۴۰۳، ۱۱:۱۴
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 85516189
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

۵.۳ میلیون متر مکعب سیلاب وارد سدهای خراسان‌شمالی شد

بجنورد-ایرنا- معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: پنج میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب سیلاب از ناحیه سامانه بارشی اخیر (۳۱ خرداد ماه تاکنون) وارد سدهای استان شد.

حمید واسطه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:‌ با توجه به بارندگی‌های اخیر شاهد ورود سیلاب به سدهای "شیرین دره"، "چندیر و غلامان " در شهرستان راز و جرگلان و سایر سد ها شاهد بودیم.

وی افزود: بیشتر حجم ورود سیلاب به ترتیب به سد "شیرین دره" سه میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب، سد "چندیر " راز و جرگلان یک میلیون متر مکعب و " غلامان" راز و جرگلان ۵۰۰ هزار متر مکعب بوده است.

واسطه ادامه داد: مابقی سیلاب نیز وارد سایر سدهای خراسان شمالی شده است.

وی تعداد سدهای در دست بهره برداری خراسان شمالی را هشت سد عنوان کرد و گفت: گنجایش مخزن این سدها در مجموع حدود ۲۲۳ میلیون متر مکعب است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی تصریح کرد: طبق ایستگاه های این شرکت از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون در این استان ۲۷۹ میلی متر باران باریده است که در آمار دراز مدت در این بازه زمانی ۲۴۷ میلی متر بوده که ۱۳ درصد رشد را نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، یکی از اهداف اصلی ساخت سه سد شیرین دره ، بارزو و بیدواز تامین آب شرب مورد نیاز شهری و روستایی در خراسان شمالی بوده است.

استان خراسان شمالی از لحاظ جغرافیایی در منطقه معتدل کوهستانی واقع است که میانگین باران سالانه آن حدود ۲۴۰ میلمتر می رسد و حدود ۳۴۴ هزار هکتار اراضی زیر کشت باغی و زراعی دارد با تولید افزون بر یک میلیون تن محصولات کشاورزی و باغی است و ۸۲ هزار نفر بهره برداری بخش کشاورزی این استان محسوب می شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha