۲ تیر ۱۴۰۳، ۶:۲۲
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85515955
T T
۲۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ناو هواپیمابر آیزنهاور دریای سرخ را ترک می‌کند

تهران- ایرنا- ناو هواپیمابر «یو.اس.اس آیزنهاور» آمریکا قرار است دریای سرخ را ترک کند و احتمالا ناو «یو.اس.اس روزولت» جایگزین آن خواهد شد.

به گزارش ایرنا، تارنمای «موسسه نیروی دریایی آمریکا» بامداد شنبه به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاشن نشده است، نوشت که ناو آیزنهاور و ناوشکن اسکورت آن به دریای مدیترانه منتقل خواهند شد اما تحت نظارت ناوگان پنجم آمریکا خواهند ماند.

این مقام افزود که لوید آستین وزیر دفاع آمریکا تصمیم گرفته است که ماموریت ناو آیزنهاور را در دریای سرخ تمدید نکند. این ناو بیش از هشت ماه است که در دریای سرخ حضور دارد.

ناو آیزنهاور ۱۳ اکتبر ۲۰۲۳ به دریای سرخ اعزام شد و در آنجا در حمله نیروهای آمریکایی به یمن نقش داشته است.

به نوشته تارنمای موسسه نیروی دریایی آمریکا، خروج آیزنهاور از دریای سرخ در حالی است تنش‌ها میان لبنان و اسرائیل در روزهای گذشته افزایش یافته است. اما یک مقام آمریکایی گفت که خروج این ناو ارتباطی با این تنش‌ها ندارد.

هنوز مشخص نیست که کدامیک از ناوهای آمریکایی از اقیانوس آرام راهی خاورمیانه خواهد شد اما موسسه نیروی دریایی آمریکا نوشت که احتمالا ناو تئودور روزولت جایگزین ناو آیزنهاور خواهد شد. یو.اس.اس روزولت دومین ناو پرکار آمریکا در پنج سال گذشته به شمار می‌آید.

آخرین باری که یک ناو هواپیمابر آمریکا از اقیانوس آرام راهی خاورمیانه شد در سال ۲۰۲۱ بود یعنی زمانی که آمریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد.

در آن هنگام، آمریکا ناو «یو.اس.اس رونالد ریگان» را که در ژاپن بود به شمال دریای عرب فرستاد تا برای خروج نیروهای خود از افغانستان پوشش هوایی ایجاد کند.

۲۲ نفر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha