طرح فیبرنوری ۲۵ شهر خراسان‌شمالی با حضور وزیر ارتباطات بهره‌برداری شد

بجنورد- ایرنا- طرح بزرگ فیبر نوری منازل و کسب و کارها (FTTX) ۲۵ شهر خراسان شمالی با اعتبار ۶ هزار میلیارد ریال امروز (شنبه) به صورت نمادین در شهرستان سملقان با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بهره برداری شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل فناوری و ارتباطات خراسان شمالی در این آیین بهره برداری از این طرح اظهار کرد: قرارداد اجرای طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها (FTTX) دی ماه سال گذشته در بجنورد بین مخابرات استان و شرکت ارتباطات شاتل و قرارداد اجرای این طرح در سایر شهرها نیز با شهرداری ها به امضا رسید.

سیدعلی مرتضوی افزود: طرح فیبر نوری منازل و کسب و کارها (FTTX) یکی از روش‌های دسترسی به اینترنت ثابت است که به جای تمام یا بخشی از کابل مسی از کابل‌های فیبر نوری بهره می‌برد.

مرتضوی خاطرنشان کرد: توسعه شبکه فیبرنوری و ایجاد زیرساخت ارتباطی مناسب و دسترسی مردم به ارتباطات پرسرعت، با کیفیت و امن از اهداف اصلی اجرای این طرح بود.

مدیرکل فناوری و ارتباطات خراسان شمالی تصریح کرد: دستاوردی که تغییر فناوری از سیم مسی به فیبر نوری به ارمغان می‌آورد، این است که دیگر با محدودیت پهنای باند مواجه نخواهیم بود زیراکه فیبر نوری با پهنای باند بالا، فرصتی استثنایی برای ارایه خدمات و کاربردهای جدید ایجاد کرده است.

توسعه شبکه فیبرنوری و ایجاد زیرساخت ارتباطی مناسب و دسترسی مردم به ارتباطات پرسرعت، با کیفیت و امن از اهداف اصلی اجرای این طرح است.

ضریب نفوذ اینترنت ثابت و سیار در استان ۱۴۰.۳۳ درصد است و بیش از یک میلیون و ۲۲۹ هزار مشترک اینترنت ثابت و سیار در این خطه وجود دارد.

خراسان شمالی حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آن در روستاها سکونت دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha