۱ تیر ۱۴۰۳، ۲۳:۳۲
کد خبرنگار: 2222
کد خبر: 85515926
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

مدیرکل ارشاد لرستان: ترویج آیین‌های فرهنگی جامعه را از آسیب حفظ می‌کند

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: ترویج آیین‌، فرهنگ، آداب و سنت‌ها جامعه را از خطرات، آسیب‌ها و تهاجم‌های فرهنگی حفظ می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی الیگودرز اعظم روانشاد عصر جمعه در ششمین جشنواره منطقه ای هیجار در منطقه بربرود غربی اظهار کرد: قوم بزرگ و ریشه‌دار بختیاری، قومی است که ریشه‌های فرهنگی آن را باید در اعماق تاریخ جستجو کرد.

وی افزود: قوم بختیاری، قومی است که موسیقی‌ اش، برگرفته از نوای آبشاران و جویباران و کلامش به لطافت نسیم بهار در کوهساران و لالایی‌هایش، به ظرافت نغمه کبک‌ها و چکاوک‌هاست.

وی با اشاره به برگزاری موفق چندین دوره از جشنواره «هیجار» بختیار در مناطق مختلف روستایی شهرستان الیگودرز با حضور هنرمندان فعال و مطرح بختیاری و استقبال چند ده هزار نفری عموم مردم گفت: این جشنواره با بخش‌های متنوع فرهنگی هنری ویژه آیین‌ها و سنت‌های لرستان می‌تواند احیاگر تمام سطوح فرهنگی هنری این قوم باشد.

روانشاد با بیان اینکه جامعه ما به حفظ و صیانت از فرهنگ غنی و آداب و رسوم متنوع و ارزشمند نیازمند است ادامه داد: ترویج آیین‌ها، فرهنگ، آداب و سنت‌ها جامعه را از خطرات، آسیب‌ها و تهاجم‌های فرهنگی حفظ می‌کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان لباس یا همان چوقایِ معنادار بختیاری، را یادآور قدمت این قوم دانست و افزود: این لباس مبیّن عبور از تاریکی به سمت نور، یا گذر از جهان مادی و رسیدن به ملکوت است.

وی گفت: واژه‌های کهن این قوم که رد پای آنها را باید در سنگ نوشته‌های ایران زمین یافت، آداب و رسوم دیرین این قوم، همه و همه از عواملی است که دست‌اندرکاران فرهنگی هنری را وادار می کند تا برگزاری برنامه‌هایی چون «هیجار» را سرلوحه برنامه‌های خود قرار دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان اضافه کرد: یکی از اقدامات ارزشمند دولت سیزدهم که موجب مانایی فرهنگ و هنر در شهرستان‌ها شده است حمایت‌های قرارگاه شهید آوینی از طرح‌های فاخر و جریان‌ساز است و این جشنواره نیز با حمایت این قرارگاه در شهرستان الیگودرز اجرا شد.

به گزارش ایرنا ششمین جشنواره منطقه ای هیجار نیز همچون گذشته در الیگودرز و در بخش بربرود غربی با حضور هنرمندان و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha