محکومیت تل‌آویو از سوی سازمان پیمان امنیت جمعی؛ لاوروف: اسرائیل مانع صلح پایدار است

مسکو- ایرنا- وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در بیانیه‌ای با محکوم کردن کشتار ده‌ها هزار غیرنظامی در نوار غزه، برقراری آتش‌بس در این منطقه را خواستار شدند.

به گزارش ایرنا از ریانووستی، در بیانیه پایانی این اجلاس که روز جمعه اول تیرماه ۱۴۰۳ در آلماتی قزاقستان برگزار شد، آمده است: وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی نگرانی عمیق خود را در مورد تشدید تنش در منطقه درگیری فلسطین و اسرائیل که منجر به تلفات غیرنظامی زیادی شده است و همچنین افزایش تنش در خاورمیانه را محکوم می کنیم.
بنا بر گزارش وزارت امور خارجه روسیه، وزیران خارجه شرکت کننده در نشست آلماتی توقف فوری خصومت ها، فعالیت بدون وقفه کریدورهای بشردوستانه برای کمک به ساکنان نوار غزه، خویشتن داری در برابر تهدید گسترش منطقه رویارویی مسلحانه را خواستار شدند.

محکومیت تل‌آویو از سوی سازمان پیمان امنیت جمعی؛ لاوروف: اسرائیل مانع صلح پایدار است

اقدامات اسرائیل مانعی بر سر راه صلح پایدار است
منابع خبری همچنین از قول وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه نشست آلماتی نوشتند: اقدامات اسرائیل در غزه مانعی در مقابل یک صلح پایدار در خاورمیانه است.
بنا بر این گزارش، لاوروف افزود: وضعیت انسانی در نوار غزه فلاکت‌بار است. روش‌های ارتش اسرائیل پذیرفتنی نیست و در واقع غیرنظامیان درحال کشته شدن هستند.
وزیر خارجه روسیه افزود: چنین اقداماتی نیز یک مانع در مقابل تاسیس کشور مستقل فلسطین براساس قطعنامه‌های سازمان ملل متحد برای دستیابی به صلح پایدار در خاورمیانه به شمار می‌روند.

سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) یک ائتلاف نظامی بین دولتی در منطقه اوراسیا است که در سال ۱۹۹۲ در تاشکند ازبکستان به امضا رسید. ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان این پیمان را امضا کردند.
این پیمان ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۳ (شهریور ۱۳۸۲) در راستای اجرایی شدن تصمیم سران دولت‌های عضو به یک سازمان منطقه ای بین المللی تبدیل شد که مقر آن در مسکو قرار دارد.
هدف اصلی این سازمان، تعدیل و تعمیق همکاری های نظامی ـ سیاسی، توسعه ساختارهای چند جانبه، فرایندهای همکاری برای تضمین امنیت ملی کشورهای عضو بر پایه مبانی مشترک و کمک رسانی شامل کمک های نظامی به کشورهای عضو است که قربانی خشونت شده‌اند، عنوان شده است.
به دنبال سخنان اخیر «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان مبنی بر خروج از سازمان پیمان امنیت جمعی، وزیر خارجه این کشور در نشست آلماتی حضور نداشت.

به گزارش ایرنا، گروه‌های مقاومت فلسطین هفتم اکتبر ۲۰۲۳ (پانزدهم مهر ماه ۱۴۰۲)، عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که این رژیم برای تلافی حملات «طوفان الاقصی»، جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، با حمایت آمریکا و برخی از کشورهای غربی، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران وحشیانه این منطقه است.
پس از گذشت بیش از هشت ماه از تجاوز بدون نتیجه و دستاورد رژیم صهیونیستی به نوار غزه، این رژیم روزبه‌روز بیشتر در بحران‌های داخلی و خارجی خود فرو می‌رود.
رژیم صهیونیستی طی این مدت دستاوردی غیر از جنایت، قتل‌عام، ویرانی، جنایت‌های جنگی، نقض قوانین بین‌المللی، بمباران نهادهای امدادرسان و قحطی و گرسنگی در این منطقه نداشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha