اهدای عضو یک جوان قمی دچار مرگ مغزی به چند بیمار زندگی دوباره بخشید

قم- ایرنا- کارشناس مسوول واحد پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به چهارمین اهدای عضو در قم طی سال جاری، گفت: اعضای حیاتی جوانی دراین استان که دچار مرگ مغزی شده بود به چندین بیمار بدحال، حیات و زندگی دوباره بخشید.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم ،‌ولی‌الله صمدی روز جمعه در گفت وگویی اظهار داشت:‌ شادروان مهندس رضا نصر اصفهانی ۲۴ ساله ( سرباز وطن)‌که در اثر واژگونی خودرو در جاده نیزار در بخش ICU بیمارستان امام رضا (ع) قم بستری بود، با وجود تلاش پزشکان و کادر درمان آن بیمارستان، دچار مرگ مغزی شد.

وی اضافه کرد: پس از تایید مرگ مغزی توسط پزشکان معتمد تاییدکننده مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی قم، با رضایت خانواده نوعدوست و ایثارگرش به اهدای عضو، اعضای حیاتی این جوان برومند به چندین بیمار بدحال، حیات و زندگی دوباره بخشید.

اهدای عضو یک جوان قمی دچار مرگ مغزی به چند بیمار زندگی دوباره بخشید

وی ادامه داد: از زمانی که مرگ مغزی بیمار اعلام می‌شود، می‌توان بیمار را با پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی حداکثر تا ۱۲ روز نگهداری کرد، ولی در این مدت اندام حیاتی زیست‌پذیری خود را از دست می‌دهند و قابلیت فعالیت و توانایی آن‌ها ضعیف می‌شود.

صمدی افزود: بیمار مرگ مغزی قبل از فوت می‌تواند ارگان‌های حیاتی مانند قلب، کلیه، پانکراس، ریه‌ها و روده و تا ۴۸ ساعت پس از فوت نیز می‌تواند نسوج و بافت‌هایی مثل پوست، قرنیه، استخوان، تاندون و عضلات دریچه‌های قلب را اهدا کند.

به گفته وی، هر اهداکننده می‌تواند با اهدای اعضایی از جمله قلب، ریه، کبد، پانکراس، روده و کلیه، یک تا هشت بیمار را از مرگ نجات دهد.

از سال گذشته تاکنون،‌ ۱۸ مورد اهدای عضو در این استان انجام شده‌است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha