بورل و وزیر خارجه اردن آخرین وضعیت جنگ غزه را بررسی کردند

لندن – ایرنا – مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه اردن اموز (جمعه) در تماس تلفنی،‌ آخرین وضعیت جنگ در غزه را بررسی کردند.

به گزارش ایرنا، جوسپ بورل با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت: با ایمن الصفدی (وزیر امور خارجه اردن) در مورد فاجعه جاری در نوار غزه و وخامت اوضاع در کرانه باختری صحبت کردم.

وی افزود که دو طرف درباره ممنوعیت دسترسی‌های کامل برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به غزه، آزاد نشدن گروگان‌ها (اسرای اسرائیلی) و تداوم جنگ در غزه، به‌رغم دستورات الزام آور دیوان بین‌المللی دادگستری و طرح رئیس جمهوری آمریکا برای آتش‌بس، به شدت ابراز نگرانی کردند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: ما به همکاری نزدیک برای دستیابی به آتش بس، دسترسی‌های بشردوستانه، آزادی گروگان‌ها (اسرای اسرائیلی)، احترام به قوانین بین المللی و حقوق بشری، پاسخگویی و برقراری صلح ادامه خواهیم داد.

وزیر امور خارجه اردن هم در پیامی نوشت که در این تماس، پیرامون فوریت «اقدام واقعی برای توقف جنایت جنگی اسرائیل علیه مردم فلسطین» از سوی اتحادیه اروپا صحبت کرده است.

الصفدی افزود: «رژیم رادیکال و نژادپرست اسرائیل نباید از مجازات مصون بماند. آنها باید پاسخگو باشند و تحریم شوند».

به گزارش ایرنا، رژیم صهیونیستی طی هشت ماه گذشته، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌ انداخته و ضمن بستن تمام گذرگاه‌ها و جلوگیری از ورود کمک‌های امدادی، این منطقه را به یک ویرانه تبدیل کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دو هفته پیش قطعنامه‌ای را در حمایت از آتش‌بس در غزه تصویب کرد اما بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی که مشروعیت خود را در سرزمین‌های اشغالی و عرصه بین‌الملل از دست داده است، بر تداوم جنگ و کشتار فلسطینی‌ها اصرار دارد.

بر اساس تازه ترین آمار وزارت بهداشت غزه، شمار شهدای جنگ اسرائیل در غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ (۱۵ مهر۱۴۰۲) به ۳۷ هزار و ۳۹۶ نفر و شمار زخمی ها به ۸۵ هزار و ۵۲۳ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha