۳ زائر بیمار در اولین پرواز حجاج به ایران بازگردانده شدند

تهران -ایرنا- رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر گفت: روز جمعه یکم تیر ۳ زائر بیمار که در بیمارستان مکه بستری بودند، در اولین پرواز بازگشت حجاج به ایران بازگردانده شدند.

به گزارش ایرنا سیدعلی مرعشی افزود: این روند برای پیشگیری از ریسک و حفظ سلامت حجاج بیمار و رسیدگی بیشتر به حجاج در داخل کشور، تا اعزام آخرین زائر بیمار بستری در بیمارستان‌های مکه ادامه دارد.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است با ورود نخستین گروه حجاج اهوازی در ساعت هشت و ۳۰ دقیقه روز جمعه اول تیرماه ۱۴۰۳ عملیات بازگشت حجاج به کشور آغاز می‌شود.

۳ زائر بیمار در اولین پرواز حجاج به ایران بازگردانده شدند

فوت ۱۱ زائر ایرانی در عربستان

همچنین پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال‌احمر پیش تر از ارائه خدمات درمانی به بیش از ۱۱ هزار نفر از حجاج کشورمان در عربستان خبر داد و گفت: تاکنون ١١ ایرانی در عربستان فوت کردند.

وی با اشاره به این که کلینیک‌های تخصصی جمعیت هلال احمر آماده ارائه خدمات به حجاج‌ هستند، افزود: در مکاتب پزشکی و کلینیک‌های تخصصی جمعیت، کادر درمان به بیش از ۱۱ هزار نفر از حجاج ارائه خدمت کرد.

کولیوند ادامه داد: کادر درمان و تیم‌های واکنش سریع، همراه با حجاج ایرانی، برای انجام اعمال خود و کمک به حجاج، برای رمی جمرات می روند و آماده ارائه خدمات به آن‌ها هستند.

وی افزود: تاکنون ۱۱ زائر ایرانی جان خود را از دست داده‌اند و ۲۶ زائر بستری در بیمارستان‌های عربستان داریم اما به طور کلی، وضعیت سلامت زائران ایرانی در حج، خوب و مناسب است.

کولیوند با بیان اینکه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، هماهنگی و برنامه ریزی‌های خوب و دقیقی با وزیر بهداشت و درمان و هلال‌احمر عربستان داشته است، افزود: با این برنامه ریزی‌ها یک دستگاه هلی‎کوپتر برای انتقال حجاج ایرانی که نیاز به دریافت خدمات درمانی بیشتر دارند، در صحرای عرفات به ایران اختصاص یافت که خوشبختانه مورد استفاده قرار نگرفت.

وی ادامه داد: در مجموع همراهی هلال‌احمر عربستان و وزارت بهداشت و درمان این کشور با هلال احمر ایران، خوب و دقیق است و با پشتیبانی آن‎ها و حمایت کادر درمان جمعیت، همه حجاج ایرانی در شرایط خوبی قرار دارند

به گزارش ایرنا، اعزام زائران به سرزمین وحی از ۲۴ اردیبهشت‌ماه آغاز شده است. امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر در قالب ۶۱۴ کاروان از ۲۱ ایستگاه پروازی سطح کشور برای انجام مناسک حج تمتع به سرزمین وحی اعزام شدند.

بنا بر اعلام منابع عربستانی، امسال حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از حجاج، از اتباع سایر کشورها و ۲۰۰ هزار تن نیز شهروندان عربستان در مناسک حج ابراهیمی شرکت کردند. ۲۲.۳ درصد حجاج از اتباع کشورهای عربی، ۶۳.۳ از اتباع کشورهای آسیایی و ۱۱.۳ نیز از اتباع کشورهایی آفریقایی هستند. حجاج کشورهای اروپا، آمریکا، استرالیا و سایر کشورها نیز ۳.۲ درصد از کل را تشکیل می دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha