۱ تیر ۱۴۰۳، ۱۱:۰۲
کد خبرنگار: 782
کد خبر: 85515509
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

پوتین: ارسال سلاح از سوی سئول به اوکراین یک اشتباه بزرگ است

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری روسیه نسبت به ارسال تسلیحات از سوی کره جنوبی به اوکراین هشدار داد و آن را اشتباهی بزرگ از سوی دولت سئول خواند.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از تارنمای شبکه خبری سی ان ان، ولادیمیر پوتین روز گذشته (پنجشنبه به وقت محلی) یعنی یک روز پس از امضای «پیمان دفاعی متقابل» بین مسکو و پیونگ‌یانگ گفت: چنانچه کره جنوبی تصمیم به تامین تسلیحاتی اوکراین بگیرد، مرتکب اشتباهی فاحش خواهد شد.

وی افزود: هیچگونه نگرانی برای سئول در مورد پیمان دفاعی جدیدی که بین کره شمالی و روسیه در روز چهارشنبه منعقد شد، وجود ندارد.

رئیس جمهوری روسیه گفت: بر اساس معاهده‌ای که امضا کردیم، کمک نظامی ما به جمهوری خلق کره شمالی تنها در صورتی انجام می‌شود که تجاوز به یکی از امضاکنندگان این سند روی دهد.

وی ادامه داد: تا جایی که اطلاع دارم جمهوری کره (کره جنوبی) قصد تهاجم به جمهوری خلق کره شمالی را نداشته و این بدان معنی است که (سئول) نباید از همکاری ما در این زمینه بیمناک باشد.

سی ان ان گزارش داد: این درحالی است که دولت کره جنوبی نگرانی عمیق خود را در باره امضای این پیمان ابراز و آن را محکوم کرده است.

«چانگ هو ژین» (Chang Ho-jin) مدیر امنیت ملی کره جنوبی در واکنش به امضای این پیمان دفاعی بین مسکو و پیونگ یانگ گفت: دولت کره جنوبی، قاطعانه با جامعه بین المللی در برابر هر اقدامی که امنیت کره جنوبی را تهدید کند، پاسخ خواهد داد.

وی افزود: سئول مساله تامین سلاح به اوکراین را مورد بازنگری قرار خواهد داد، اما منتظر توضیح دولت روسیه در مورد نتیجه ملاقات پوتین با رهبر کره شمالی خواهد ماند.

پوتین: ارسال سلاح از سوی سئول به اوکراین یک اشتباه بزرگ است

سی ان ان مدعی است: سیاست کنونی کره جنوبی این است که تسلیحات مرگبار به اوکراین ارسال نکند.

بر اساس گزارش «مرکز راهبردی و مطالعات بین الملل» (CSIS)، کره جنوبی حدود سه میلیون ۴۰۰ هزار گلوله توپ ۱۰۵ میلی متری دارد، این در حالی است که اوکراین نیز حدود یکصد قبضه توپ ۱۰۵ میلی متری دارد.

گزارش ها حاکی است که کره جنوبی احتمالا گلوله های توپ ۱۵۵ میلی متری را برای جایگزین شدن در اوکراین، در اختیار آمریکا قرار داده است.

به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر خبر سفر رئیس جمهوری روسیه به کره شمالی و ویتنام، که طی روزها چهارشنبه تا پنجشنبه برابر با ۳۰ و ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۳ به عمل آمد، توجه بسیاری از تحلیل‌گران را به خود جلب کرد.

این سفرها که اعتراض مقامات دولت آمریکا را از یک سو و انتقادات مقامات آسیای شرقی به ویژه کره جنوبی و ژاپن را در پی داشته، برای دولت‌های غربی تبدیل به یک موضوع پیچیده شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha