۳۱ خرداد ۱۴۰۳، ۱۵:۴۵
کد خبر: 85515050
T T
۷ نفر

برچسب‌ها

سند طولانی‌ترین قنات جهان به نام مسن‌ترین مقنی استان یزد صادر شد

یزد- ایرنا - مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزدگفت: نخستین سند الکترونیکی کاداستری قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات جهان به نام مسن‌ترین مقنی این استان صادر شد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی این اداره کل ، "مهدی اقبال " افزود: قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات در جهان، به نام قنات زارچ در استان یزد واقع شده است.

وی اظهار کرد: این قنات سه هزار سال سابقه‌ دارد؛ مظهر آن در شهر زارچ واقع شده و دارای سه شاخه یا تونل زیر زمینی جدا از هم است که تونل‌های آن، شور، ابراهیم خویدکی و شیرین نام دارد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین مبدا رشته شور آن در سه کیلومتری قسمت شمالی مزرعه ملاباشی بخش ۵ قرار دارد.

عضو شورای قضایی یزد اضافه کرد: مبداء رشته دوم به نام ابراهیم خویدکی در فاصله چهار کیلومتری رشته اولی قرار دارد و تا بخش‌های از بخش ۳ شهر یزد ادامه می‌یابد.

اقبال ادامه داد: رشته سوم معروف به رشته شیرین است که مبداء آن میدان جلو مزرعه سیدمیرزا بخش ۵ است و تا بخش‌هایی از شهر یزد از جمله امیرچخماق، لرد فهادان و کوشکنو ادامه می‌یابد و هر سه رشته در بخش‌هایی از شهر یزد از جمله سیدگلسرخ، کسنویه، محمودآباد و ... تلاقی پیدا می‌کنند.

اقبالی خاطرنشان کرد: نخستین سند این قنات تاریخی که درسال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۸۳۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است در رشته شیرین این مجموعه به نام مسن‌ترین مقنی استان یزد یعنی غلامرضا سرداری زارچی صادر شد.

به گفته وی، قنات باغ زارچ در سال ۲۰۱۶ با طول ۹۰ کیلومتر، به عنوان طولانی‌ترین قنات جهان با عنوان «قنات ایرانی» در کنار مجموعه قنات‌های کشور ایران در نشست استانبول در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی به ثبت جهانی یونسکو رسیده‌ است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha