۳۱ خرداد ۱۴۰۳، ۱۱:۵۹
کد خبر: 85514740
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

آزمایش یک بیمار مبتلا به تب دنگی در قزوین مثبت شد

۳۱ خرداد ۱۴۰۳، ۱۱:۵۹
کد خبر: 85514740
آزمایش یک بیمار مبتلا به تب دنگی در قزوین مثبت شد

قزوین – ایرنا - مسوول پیشگیری از بیماری های واگیر دانشگاه علم پزشکی قزوین با اشاره به اینکه آزمایش یکی از ۲ بیماری که طی چند هفته گذشته به "تب دنگی" در قزوین مشکوک بودند، مثبت شد، گفت: بیمار یاد شده با مراقبت های لازم پزشکی مورد درمان و بهبودی قرار گرفت.

علیرضا برمکی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تب دنگی، بیماری ویروسی که از طریق گزش پشه آلوده به انسان منتقل می شود و فازهای عفونی مختلفی از جمله تب، بحران و نقاهت را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: فاز تب، اغلب ۲ تا ۷ روز طول می کشد و به صورت ناگهانی شروع شده و سایر علایم بیماری شامل سردرد شدید، درد عضلانی، درد مفصلی، درد استخوانی، درد حدقه چشم، بی اشتهایی، استفراغ و خونریزی خفیف از بینی و لثه، می شود و در طول ۴۸ ساعت اول بعضی بیماران همچنین گلو درد و قرمزی حلق و صورت برافروخته را نیز دارند.

این مسوول ادامه داد: فاز بحرانی این بیماری نیز وضعیت بیمار را رو به وخامت می گذارد و معمولا یک تا ۲ روز طول می کشد، بیشتر بیماران در طی این فاز رو به بهبود می روند اما بعضی ها هم دچار نشت پلاسما قابل توجه می شوند که این مرحله، دانگ شدید محسوب می شود.

به گفته وی، فاز نقاهت نیز به عنوان سومین مرحله این بیماری به حساب می آید که ایمنی در بدن بیمار ایجاد و بهبودی در حال عمومی وی دیده می شود.

مسوول پیشگیری از بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: مسافرینی که به مناطق آلوده از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی مسافرت داشتند به طور معمول مشکوک به این بیماری هستند که با هشیاری کامل دانشگاه های علوم پزشکی استان و وزارت بهداشت و درمان موارد شناسایی شده و تاکید می کنیم کسانی که به این مناطق رفت و آمد دارند، اگر دارای علایم این بیماری هستند در اسرع وقت به مراکز درمانی و بیمارستانی استان مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha