افزایش ۵۸ درصدی صادرات کالا از خراسان شمالی در دولت سیزدهم

بجنورد-ایرنا- مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: ۵۴۰ میلیون دلار صادرات از استان در دولت سیزدهم انجام شد که این رقم نسبت به مدت مشابه دولت قبل ۵۸ درصد افزایش دارد.

حسین حاجی بگلو روز جمعه به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مدت مشابه دولت قبل، ۳۴۱ میلیون دلار کالا از استان صادر شد.

وی افزود: وزن کالاهای صادراتی از استان در دولت سیزدهم یکهزار و ۲۹۹ تن ثبت شده است که این رقم در مدت مشابه دولت قبل یکهزار و ۱۵۹ تن ثبت شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی خاطرنشان کرد: میزان صادرات کالا از استان در دولت سیزدهم نسبت به مدت مشابه دولت قبل به لحاظ وزنی ۱۲ درصد افزایش دارد.

وی درباره صادرات کالا از گمرک استان گفت: ۲۸۵ میلیون دلار کالا در دولت سیزدهم از گمرک استان صادر شده است که این رقم در مدت مشابه دولت قبل ۱۵۹ میلیون دلار ثبت شد.

حاجی بگلو خاطرنشان کرد: میزان صادرات کالا از گمرک استان در دولت سیزدهم ۷۹ درصد نسبت به مدت مشابه دولت قبل افزایش دارد.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم هفت کشور به مقاصد صادراتی استان افزوده شد اظهار کرد: کالاهای تولیدی این استان در این مدت به ۴۰ کشور هدف صادر شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی خاطرنشان کرد: عمده کالاهای صادراتی استان در این مدت شامل محصولات پتروشیمی (اوره ، ملامین ، آمونیاک و ازت)، محصولات فولادی، سیمان، ابزارهای طرح دار پلی استایرن، رب گوجه فرنگی، قوطی خالی کنسرو، اسید سیتریک، گرانول لاستیک کف پوش، شمشاد و رز هلندی است.

وی افزود: این میزان کالا به کشورهای مختلف از جمله افغانستان، عراق، ترکمنستان، ازبکستان، آلمان، پاکستان، گرجستان، تاجیکستان، اتریش، ترکیه، عمان، رومانی، آذربایجان، روسیه، ارمنستان، امارات متحده عربی، اندونزی، اوکراین، بلژیک، بورکینافاسو، لهستان، قزاقستان، چین، بوسنی و هرزگوین صادر شده است.

وی گفت: افزایش اقلام در سبد صادراتی یکی دیگر از دلایل افزایش صادرات در استان در دولت سیزدهم است به طوری که زعفران به عنوان یکی از محصولات کشاورزی به این اقلام افزوده شد.

استان خراسان شمالی با داشتن واحدهای بزرگ صنعتی چون پتروشیمی، فولاد و لوله گستر اسفراین و آلومینای جاجرم در رتبه هفدهم استان های برخوردار از واحدهای بزرگ صنعتی قرار دارد و حدود ۴۰۰ واحد صنعتی کوچک نیز در این استان فعال است که حدود چهار هزار نفر در آن اشتغال دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha