۳۰ خرداد ۱۴۰۳، ۱۸:۰۴
کد خبرنگار: 1796
کد خبر: 85514233
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

۱۰۰ مورد سقط جنین قانونی در قزوین انجام شد

۳۰ خرداد ۱۴۰۳، ۱۸:۰۴
کد خبر: 85514233
۱۰۰ مورد سقط جنین قانونی در قزوین انجام شد

قزوین - ایرنا - مدیرکل پزشکی قانونی قزوین گفت: ۱۱۳ درخواست سقط جنین قانونی از سال گذشته تاکنون در کمیسیون مربوطه بررسی شده که برای ۱۰۰ مورد آن مجوز صادر شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مصطفی جعفرزاده روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار کرد: سال ۱۴۰۱ این آمار ۹۷ مورد بود که که با توجه به بررسی کمیسیون تغییر چندانی نداشته است.

و در خصوص سایر کمیسیون‌های پزشکی قانونی نیز تصریح کرد: ۴۹۳ پرونده در کمیسیون‌های تخصصی پزشکی قانونی مورد بررسی قرار گرفته که ۲۸ پرونده مربوط به استان های دیگر، ۱۷۸ پرونده در مورد قصور پزشکی، ۱۶۹ پروده در مورد معاینات قانونی و ۸۸ پرونده در حوزه روانپزشکی بود.

جعفرزاده تصریح کرد: از ۱۷۸ پرونده بررسی شده در حوزه قصور پزشکی در کمیسیون‌های تخصصی، ۱۱۴ مورد منجر به تبرئه و ۶۴ مورد به حکم قصور منجر شده که مربوط به کادر درمان استان قزوین است.

این مسوول در ادامه به نمونه گیری ژنتیک از مجرمان سابقه دار استان قزوین اشاره کرد و گفت: نمونه گیری ژنتیکی از مجرمان سابقه دار به ۶ هزار و ۱۶۰ مورد که با تکمیل این روند می‌توان بخشی از پرونده های کشوری را حل کرد.

مدیرکل پزشکی قانونی به آمار معاینات سال ۱۴۰۲ پرداخت و تصریح کرد: نزدیک به ۴۰ هزار نظریه و معاینات کارشناسی سال گذشته انجام شد که شهرستان قزوین با ۶۴ درصد بالاترین مراجعه کنندگان را به خود اختصاص داد.

جعفرزاده با بیان اینکه آمار معاینات و نظریات پزشکی قانونی قزوین نسبت به سال گذشته ۳.۲ درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: عمده مراجعات ما به دلیل نزاع و درگیری و با معرفی مراجع قضایی صورت می‌گبرد.

به گفته این مسوول، ۱۲ هزار و ۴۶۵ مورد از نظریه‌های پزشکی قانونی در سال گذشته متعلق به نزاع و درگیری بوده که نسبت به سال گذشته ۱.۶ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: در حوزه حوادث ترافیکی نیز ۹ هزار و ۹۹۵ مورد معاینه برای مصدومان جاده ای انجام شد که آمارها ۴.۲ درصد افزایش را نشان می دهد.

جعفرزاده در ادامه به معاینات حوادث ناشی از کار پرداخت و اظهار کرد: سال گذشته ۷۴۳ مورد مصدوم ناشی از کار معاینه شد که تغییر چندانی نسبت به سال‌های گذشته نداشتیم.

جعفرزاده با بیان اینکه پزشکی قانونی یک دستگاه کارشناس در کنار دستگاه قضایی است و اظهار نظر شخصی در آن جایی ندارد، ادامه داد: ۹۰ درصد نظریات پزشکی قانونی در انشای حکم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی به تشریح یک هزار و ۲۱۲ جسد در سالن های تشریح استان نیز اشاره کرد و گفت: ۵۸۱ مورد به اندازه ۴۸ درصد از نوع کالبدگشایی و ۶۳۱ مورد نیز با معاینه ظاهری همراه بود.

جعفرزاده یادآور شد: تنها یک سالن تشریح داریم که شرایط آن نیز استاندارد نیست و باید تلاش کنیم که فضا را بهبود ببخشیم، با همت مجموعه دستگاه قضایی یک سالن تشریح واقع در تاکستان در آستانه افتتاح قرار دارد که تا ماه آینده به بهره برداری می‌رسد.

مدیرکل پزشکی قانونی یادآور شد: بخش عمده پزشکان مجموعه درشرف بازنشستگی هستند و ادامه این روند برای سازمان پزشکی قانونی تهدید کننده است، چون آزمون هایی که برگزار می‌شود ۵۰ درصد با جذب همراه است و هم اکنون ۳۵ درصد چارت سازمانی نیروی انسانی داریم.

جعفرزاده اضافه کرد: اگر فوتی اتفاق می افتد و شکایتی در کار نیست، شهروندان می توانند از ظرفیت دادپزشک استفاده کنند که سال گذشته بیش از یک هزار مورد در این رابطه گواهی فوت صادر شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha