اتمام سایت موزه چالدران ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

ارومیه- ایرنا- معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با اشاره به هزینه کرد ۳۰ میلیارد ریالی برای احداث سایت موزه جنگ چالدران گفت: اتمام این طرح نیازمند ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر است.

داوود فرازی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: سایت موزه جنگ چالدران به منظور معرفی و بیان واقعی وقایع جنگ چالدران و آشنایی مردم با این وقایع احداث می شود.

وی با بیان اینکه این موزه در مجاورت مقبره سید صدرالدین ساخته می شود، اضافه کرد: با اتمام این موزه، در حوزه فرهنگی و گردشگری منطقه تحول خوبی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: تاکنون ۳۰ میلیارد ریال برای این سایت موزه هزینه شده و حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

معاون فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی اظهار کرد: این سایت موزه از جمله پروزه های فاخر محسوب می شود که نقش موثری در رونق گردشگری استان دارد.

به گزارش ایرنا، چالدران از شهرهای شمالی آذربایجان‌غربی و یکی از شهرستان‌های مرزی با شرق ترکیه به شمار می‌رود. جنگ چالدران بین لشکریان صفوی و عثمانی‌ها در مرز ایران و عثمانی آن زمان روی داد و ایرانیان دفاع جانانه‌ای مقابل لشگر متجاوز داشتند.

نام شهرستان چالدران نیز از همین جنگ گرفته شده است.

«میرسید شریف الدین صدر قاضی عسگر شیرازی» ملقب به سیدصدرالدین از سرداران و وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی است که در نبرد چالدران به شهادت رسید، و مقبره وی از آن زمان مورد تکریم و احترام اهالی چالدران است.

این مقبره متعلق به عصر صفویه است و در چهار کیلومتری شهر چالدران واقع شده است، مقبره در سال ۱۳۷۹ به عنوان اثر ملی میراث فرهنگی شناخته شده است.

در توجه به اهمیت واقعی جنگ چالدران در دوران صفوی به منظور معرفی و شناخت این واقعه نیاز به ایجاد سایت بزرگی در جوار مقبره سیدصدرالدین در شهرستان چالدران بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha