رکورد رشد اقتصادی ۷ سال اخیر با وجود تحریم، شکسته شد

تهران- ایرنا- درست یک روز پس از آنکه محمدجواد ظریف نمودار سقوط اقتصاد کشور همزمان با تحریم در دولت گذشته را نشان داد تا به مردم بگوید «رشد اقتصادی با وجود تحریم شدنی نیست»؛ بانک مرکزی گزارش رشد اقتصادی سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد که نشان می‌دهد اقتصاد ایران در سال گذشته با رشد ۴.۵ درصدی، بالاترین رکورد ۷ سال اخیر را ثبت کرده است.

به گزارش ایرنا، گزارش جدید بانک مرکزی همچنین نشان می‌دهد اقتصاد کشور در تمام زیربخش‌ها شامل کشاورزی، نفت و گاز، صنایع و معادن و همچنین خدمات، رشد مثبت را تجربه کرده است. رشد ۱۴.۷ درصدی بخش نفت آن هم با وجود تداوم تحریم‌های نفتی، نکته دیگر گزارش بانک مرکزی بود.

طبق این گزارش، نرخ رشد تشکیل سرمایه در سال گذشته به ۷.۲ درصد رسیده که بالاترین نرخ از ابتدای دهه ۹۰ تا کنون است. تمام این ارقام حاکی از روند رو به رشد اقتصاد کشور حکایت دارد. با این حال نمایش دیروز ظریف در میزگرد سیاسی شبکه سه، معنای دیگری به گزارش امروز بانک مرکزی داد؛ روزی که او با افتخار نمودار سقوط اقتصاد کشور همزمان با تحریم در دولت گذشته را نشان می‌دهد تا به مردم بگوید «رشد اقتصادی با وجود تحریم، شدنی نیست!».

رکورد رشد اقتصادی ۷ سال اخیر با وجود تحریم، شکسته شد

شاید اگر محمدجواد ظریف می‌دانست بانک مرکزی فردای این برنامه از رکوردشکنی رشد اقتصادی در ۱۴۰۲ گزارش می‌دهد، هرگز دست به چنین کاری نمی‌زد؛ چرا که گزارش امروز بانک مرکزی از رکوردشکنی رشد اقتصادی کشور در ۱۴۰۲، معنای نمایش روز گذشته او را به ضدتبلیغی علیه گفتمان او و تبلیغی برای دولت سیزدهم تبدیل کرد.

روز گذشته ظریف با نمایش نمودار سقوط اقتصاد کشور همزمان با تحریم در دوره گذشته، کارنامه دولت روحانی را نشان داد و امروز بانک مرکزی با انتشار گزارش رشد اقتصادی ۱۴۰۲، کارنامه ۳ ساله دولت سیزدهم را منتشر کرد. اقدام دیروز ظریف، بهترین تبلیغ برای دولت سیزدهم بود تا مشخص شود در مواجهه با تحریم، «فرق می‌کند چه کسی رئیس جمهور باشد».

رکورد رشد اقتصادی ۷ سال اخیر با وجود تحریم، شکسته شد

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha