۱۵۷ بازارچه صنایع دستی در آذربایجان‌شرقی ایجاد می‌شود

تبریز-ایرنا- مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌شرقی گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده با هدف توسعه و رونق فروش انواع صنایع دستی، تعداد ۱۵۷ بازارچه صنایع دستی در محل های مختلف ایجاد و راه اندازی می‌شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، از روابط عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان، احمد حمزه زاده ایجاد این نوع بازارچه ها در نقاط مختلف آذربایجان شرقی را اولویت و اهتمام جدی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خواند و افزود: یکی از سیاست‌های اصلی دولت سیزدهم ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی است که مکان‌ یابی‌ها برای احداث آنها انجام شده است و محل‌های شناسایی شده در حال واگذاری است.

به گفته وی پس از اتمام مراحل مربوط به واگذاری زمین ها، فراخوان برای راه اندازی فاز یک بازارچه‌های صنایع‌ دستی در ۱۵۷ محل با سرمایه‌گذاری شرکت شهرک‌های صنعتی و بخش‌ خصوصی انجام و پس از آن این بازارچه‌ها افتتاح خواهند شد.

حمزه زاده با اشاره به روند تصاعدی و رو به رشد حوزه صنایع‌دستی آذربایجان شرقی در سال‌های اخیر، بر آموزش صنایع‌ دستی به‌ عنوان معرف فرهنگ و تمدن ایران زمین و تلاش به حفظ و گسترش آن تاکید و اظهار کرد: صنایع‌ دستی با قابلیت ویژه‌ خود، مجموعه‌ای کامل از فرهنگ، سنن، هنجارها، شیوه زیستی و سایر باورهای یک جامعه را با خود حمل می‌ کند و بی‌شک چنین ویژگی بارزی، صنایع‌دستی را به‌ عنوان میراثی با ارزش حائز توجه و اهمیت خاص می کند.

وی به سابقه دیرین صنایع دستی در منطقه آذربایجان اشاره کرد و ادامه داد: صنایع دستی و هنری معرف کشور و تمدن ما هستند و هنرمندان صنایع‌ دستی آذربایجان در طول تاریخ تلاش کرده اند با خلوص ۱۰۰ درصد و استحصال مس آن را به اثر هنری تبدیل کنند و کشفیات جدید قدمت بهره‌برداری انسان از فلز مس را ۲ هزار سال قبل‌ تر می‌ برد و این آثار فاخر با قدمتی نزدیک به ۹ هزار سال همچنان به‌ عنوان معرف و نماینده‌ای از دانش، فرهنگ و شیوه زیست تمدن‌های گذشته در ارتباط طبیعت با ایجاد خلاقیت‌های ذهنی به شمار می رود.

حمزه زاده آموزش صنایع‌ دستی را ماموریت مهم میراث فرهنگی دانست و گفت: هر چند آثار صنایع‌ دستی شکیل و کابردی هستند، اما این آثار متضمن نمادهایی از هویت فرهنگی، خلاقیت بشری و ارتباط عمیق اسنان با طبیعت است که با دست و با استفاده از مواد اولیه طبیعی ساخته می‌شوند.

وی از جایگاه‌های ملی و بین‌المللی صنیع دستی آذربایجان خبر داد و اظهار کرد: آذربایجان‌شرقی با ۲۷۸ نشان ملی مرغوبیت صنایع‌ دستی از میان سه هزار ۵۲۲ اثر دارای نشان ملی مرغوبیت کشور در رتبه سوم کشوری قرار دارد و حدود هشت درصد کل نشان‌های ملی مرغوبیت صنایع‌ دستی کشور را داراست.

حمزه زاده یادآور شد: آذربایجان‌شرقی با تعداد ۱۳ نشان مرغوبیت جهانی از مجموع ۳۵۸ مورد ثبت جهانی کشوری، نیازمند توجه بیشتر هنرمندان حوزه‌ صنایع‌ دستی برای شرکت در ارزیابی‌های بین‌المللی است.

حمزه زاده یادآور شد: آذربایجان‌شرقی با تعداد ۱۳ نشان مرغوبیت جهانی از مجموع ۳۵۸ مورد ثبت جهانی کشوری، نیازمند توجه بیشتر هنرمندان حوزه‌ صنایع‌ دستی برای شرکت در ارزیابی‌های بین‌المللی است.

وی افزود: در حوزه برگزاری نمایشگاه‌های صنایع‌ دستی که از درخواست‌های مکرر هنرمندان این حوزه است، پارسال عملکرد خوبی ثبت و در مهرماه ۱۴۰۲ نمایشگاه ملی صنایع‌دستی در تبریز با استقبال خوبی از سوی علاقمندان و مردم برگزار شد .

حمزه زاده اعلام کرد: ۲۵ تا ۲۷ مهر ماه امسال در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز و همزمان با نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، نمایشگاه آثار صنایع‌دستی در سطح ملی برگزار خواهد شد که لازم است هنرمندان برای حضور پربار در این نمایشگاه مجاهدت کنند، چون این نمایشگاه به نوعی ویترین صنایع‌دستی استان محسوب می‌شود

وی از تشکیل اتاق فکر صنایع‌ دستی آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: این اتاق فکر با حضور پیشکسوتان و استادان استانی تشکیل شده است که شایسته است هنرمندان صنایع‌ دستی برای همفکری و تبادل نظر برای رشد هر چه بهتر این حوزه در هم‌اندیشی‌ها و برنامه‌های این اتاق فکر شرکت کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha