۲۹ خرداد ۱۴۰۳، ۲۰:۳۵
کد خبرنگار: 882
کد خبر: 85513163
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

رایزنی دادستان‌های کل ایران و روسیه برای تقویت همکاری‌های حقوقی و قضایی

مسکو- ایرنا- دادستان کل جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در ششمین نشست دادستان‌های کل کشورهای عضو بریکس به سن‌پترزبورگ روسیه سفر کرده است، با دادستان کل این کشور دیدار و در خصوص توسعه همکاری‌های حقوقی و قضایی گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایرنا از سفارت ایران در مسکو، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد موحدی آزاد روز سه شنبه در دیدار با ایگور ویکتورویچ کراسنوف دادستان فدراسیون روسیه با اشاره به مناسبات رو به توسعه دو کشور در حوزه‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی، بر شناسایی ظرفیت‌های مشترک در حوزه‌های حقوقی و قضایی به ویژه در زمینه مبارزه با فساد و جرائم سازمان یافته تاکید کرد.
دادستان کل کشور ضمن قدردانی از ابراز همدردی مقام‌های روسیه با دولت و ملت ایران بمناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور گفت: تفاهم‌نامه‌های همکاری دادستانی‌های ایران و روسیه، زمینه همکاری‌های ثمربخشی را فراهم کرده است که می‌تواند در آینده تداوم پیدا کند.

دادستان کل روسیه نیز با ابراز مراتب تسلیت دولت و ملت روسیه و گرامیداشت یاد و خاطره رئیس جمهور شهید کشورمان و همچنین شهید حسین امیرعبداللهیان و جمعی از خدمتگزاران همراه در سانحه بالگرد، در ارتباط با گردهمایی بریکس و مناسبات دو و چند جانبه گفت: پیوستن جمهوری اسلامی ایران به گروه کشور های بریکس فرصت همکاری‌های میان دادستانی‌های دو کشور را بیش از گذشته افزایش داده است و ما می‌توانیم با همکاری مشترک در حوزه‌هایی همچون مقابله با افراط گرایی، تروریسم و فساد، زمینه تامین امنیت و حقوق شهروندانمان را فراهم کنیم.
کراسنوف افزود: دادستانی فدراسیون روسیه آمادگی همکاری در حوزه های علمی و آموزشی را دارد و در این خصوص آماده امضای یادداشت تفاهم همکاری هستیم.

ششمین نشست دادستانی‌های کل کشورهای عضو گروه بریکس سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ با حضور نمایندگان دادستانی‌های کشورهای ایران،‌روسیه، چین، هند، آفریقای جنوبی، امارات متحده عربی، برزیل و اتیوپی در شهر سن پترزبورگ آغاز به کار کرد.
قرار است نمایندگان حقوقی کشورهای عضو این گروه در این نشست دو روزه، تجارب خود را در ارتباط با فناوریهای مدرن ارتباطی و مقابله با جرائم سایبری به اشتراک بگذارند.

ملاقات دادستان کل‌کشور با وزیر دادگستری روسیه
دادستان کل کشور پیش از این روز دوشنبه در مسکو با «کنستانتین چویچنکو» وزیر دادگستری روسیه دیدار و درباره توسعه همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه حقوقی و قضایی مذاکره کرد.
موحدی آزاد در آغاز این دیدار با قدردانی از ابراز همدردی مقامات سیاسی ، قضایی و پارلمانی روسیه با دولت و ملت ایران به مناسبت شهادت آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور پرتلاش و خستگی ناپذیر و جمعی از خدمتگزاران همراه ایشان گفت: مناسبات دو کشور در همه زمینه‌ها ، بویژه در حوزه قضایی و حقوقی تداوم خواهد یافت.

دادستان کل کشور با اشاره به توافقنامه‌های دو کشور در زمینه انتقال محکومین ، مبارزه با جرائم سایبری ، قاچاق و جرائم سازمان یافته تاکید کرد : ایران و روسیه با جدیت در زمینه گسترش همکاری‌های قضایی ، حقوقی ، انتقال محکومین ، مبارزه با جرائم سازمان و جرائم سایبری همکاری تنگاتنگی دارند و این همکاری‌ها روز به روز گسترش پیدا خواهد کرد.

وزیر دادگستری روسیه نیز در این دیدار با نکوداشت یاد رئیس جمهور شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، شهید حسین امیرعبدالهیان و جمعی از خدمتگزاران همراه در سانحه بالگرد گفت: رئیس جمهور فقید جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار پررنگی در ارتقاء روابط ایران و روسبه در همه زمینه‌ها ایفا کردند.
کنستانتین چویچنکو افزود: این حادثه تلخ نه تنها برای ملت ایران، بلکه در سطح بین‌المللی نیز یک ضایعه و فقدان بزرگ است.
وی با اشاره به برگزاری اجلاس دادستان‌های کل و نیز روسای دیوان‌های عالی کشورهای عضو بریکس در شهرهای سن‌پترزبورگ و سوچی اشاره کرد و افزود: این اجلاس زمینه گسترش بیش از پیش همکاری‌های قضایی و حقوقی بین کشورهای عضو ، به‌ موازات توسعه روابط دوجانبه در این حوزه را فراهم خواهد کرد.
وزیر دادگستری روسبه به اسناد همکاری ایران و روسیه در حوزه قضایی و حقوقی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه اسناد و توافقنامه‌های پیشین در مسیر درست اجرا قرار دارد و سطح مناسبات در این زمینه روز به روز در حال گسترش و تعمیق است.
دادستان کل کشور همچنین از نمایشگاه تخصصی دستگاه قضایی روسیه در محل ساختمان وزارت دادگستری روسیه در مسکو بازدید کرد.
همزمان با سفر دادستان کل کشور به روسیه، هیات عالی قضایی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری رئیس دیوان عالی کشور نیز برای شرکت در اجلاس روسای دیوان های عالی عضو بریکس که در سوچی برگزار می‌شود به روسیه سفر کرده است.

جمهوری اسلامی ایران،‌ روسیه،‌ چین، برزیل،‌ هند،‌ آفریقای جنوبی، مصر،‌ اتیوپی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، اعضای گروه بریکس را تشکیل می‌دهند.
روسیه به عنوان رئیس دوره‌ای گروه بریکس در سال ۲۰۲۴ حدود ۲۵۰ رویداد را در چارچوب این گروه و در بخش های مختلف برنامه‌ریزی کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha