مسافربرهای شخصی در مهاباد؛ ضرورت ساماندهی سریع و توجه به قانون

مهاباد- ایرنا- فعالیت مسافربرهای شخصی طی سال های اخیر در شهر مهاباد، در کنار نارضایتی شهروندان از ارائه خدمات توسط آنان، صدای اعتراض تاکسی‌های مجوزدار را بلند و امکان ادامه این شغل را برای آنان سخت کرده که این امر ضرورت ساماندهی سریع این حوزه را نشان می دهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، وجود مسافربرهای شخصی در سطح شهر و فعالیت بدون محدودیت و خارج از چارچوب قانونی آنان، علاوه بر ایجاد مشکلات اجتماعی و فرهنگی، معیشت رانندگان تاکسی داران را نیز به خطر انداخته است؛ تجمع و نارضایتی خودروهای عمومی موسوم به تاکسی زرد و آژانس ها در قبال عدم نظارت و جلوگیری از فعالیت این خودروهای شخصی تاکنون نتوانسته آنان را به نتیجه مطلوب برساند و هر روز بر تعداد مسافربرهای شخصی هم افزوده شده است.

در کنار راحت و دم دست بودن مسافربرهای شخصی، مشکلاتی در مورد صلاحیت فعالیت این افراد و سوار کردن کودکان و زنان به وجود آمده که ضرورت ساماندهی این پدیده اجتماعی را ۲ چندان کرده است.

یکی از شهروندان در رابطه با نحوه استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در مهاباد گفت: واقعیت برای من فرق نمی کند که سوار کدام خودرو شوم، موقعی که منتظر تاکسی هستم اولین نفری که برایم نگه دارد، سوار خواهم شد.

محسن مازوجی افزود: اغلب اوقات مسافربرهای شخصی دم دست تر بوده و با وجود کرایه برابر می توان سریع تر به مقصد خود و به سایر کارهای روز مره خود برسم.

وی با بیان اینکه به طور حتم امنیت و آرامش تاکسی های مجوزدار بیشتر از مسافربرهای شخصی است، اضافه کرد: شاید استفاده از تاکسی های مجوزدار برای خانم ها راحت تر باشد ولی مردان بدون توجه به نوع تاکسی فقط به فکر زودتر سوار شدن و پیگیری امور روزانه خود هستند.

یکی دیگر از شهروندان که نظر متفاوتی دارد، در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هیچ وقت از مسافربرهای شخصی استفاده نمی کنم و به خانواده خود نیز توصیه می کنم تا زمانی که امکان استفاده از تاکسی های مجوزدار است، سوار خودروهای شخصی نشوند.

مسافربرهای شخصی در مهاباد؛ ضرورت ساماندهی سریع و توجه به قانون

صابر افراز افزود: قوانینی که می شود در صورت استفاده از تاکسی های مجوز دار به عنوان یک شهروند آنها را مطالبه کرد، به هیچ وجه در صورت استفاده از خودروهای شخصی قابل مطالبه نیست زیرا این مسافرکش ها تحت نظارت هیچ نهادی نیستند.

وی یادآور شد: بسیاری از شهروندان در استفاده از خودروهای شخصی، طلا، وسایل و حتی تلفن همراه خود را جا گذاشتند و به دلیل نبود و نام و نشانی و محل پیگیری نتوانسته اند بسته خود را پیدا کنند.

یکی از شهروندان بانوی مهابادی نیز ضمن انتقاد از فعالیت برخی از مسافربرهای شخصی به خبرنگار ایرنا گفت: بعضی از اتومبیل ها به ویژه در اطراف دانشگاه به هیچ عنوان مسافرکش نیستند و می توان به آنها لقب مزاحم را داد.

معصومه آسیابانی افزود: آنها بدون هیچ مانعی به این بهانه که مسافر کش هستند می توانند برای عابران و مسافران درون شهری مزاحمت ایجاد کنند.

مسافربرهای شخصی قیمت کد آژانس را نابود کردند

یکی از رانندگان آژانس تاکسی در مهاباد به خبرنگار ایرنا گفت: چند سال پیش که تازه ازدواج کرده بودم، یک کد تاکسی آژانس با ۸۰ میلیون تومان خریدم که امروز وجود مسافربرهای شخصی قیمت آن را به کمتر از ۱۰ میلیون رسانده است.

محمد برزنجی افزود: امروز مسافربرهای شخصی بدون هیچ هزینه و نظارت در سطح شهر فعالیت دارند و هیچ مسوولی پاسخگوی شرایط ما نیست.

مسافربرهای شخصی در مهاباد؛ ضرورت ساماندهی سریع و توجه به قانون

وی با بیان اینکه وجود مسافربرهای شخصی معیشت ما را به نصف رسانده، گفت: با این شرایط چند سال دیگر شغلی به عنوان راننده آژانس وجود ندارد و کد آن نیز هیچ اعتباری مالی و معنوی ندارد.

وی از عدم فرهنگ سازی نسبت به استفاده نکردن مردم از مسافربرهای شخصی انتقاد کرد و گفت: با این کار به افراد فاقد شرایط وجه قانونی داده و از طرفی معیشت سایر رانندگان که این همه سال شرافتمندانه زندگی خود را از این راه چرخانده اند، تحت تاثیر قرار می دهند.

اغلب افراد ۲ شغله اقدام به مسافرکشی شخص می کنند

رییس سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری مهاباد گفت: متاسفانه اغلب مسافربرهای شخصی افراد ۲ شغله، بیکار یا بازنشسته بوده که با ورود غیرمجاز خود به عرصه حمل و نقل و جابجایی مسافر، ضمن اینکه تبدیل به معضلی برای سیستم حمل و نقل عمومی و امنیت شده اند، وضعیت معیشتی رانندگان تاکسی را نیز مختل می کنند.

سید نصیر محمودی با بیان اینکه مسافربر نماهایی که بدون مجوز کار می‌کنند، تهدیدی برای امنیت جامعه شهری و امنیت شغلی رانندگان تاکسی هستند، افزود: متأسفانه هر روز بر مسافربرهای غیر مجاز شخصی در سطح شهر افزوده شده و بدون مجوز در سطح شهر سرویس دهی می‌کنند.

وی اضافه کرد: مسافربرهای شخصی غیر مجاز یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های رانندگان تاکسی به شمار می‌رود و آن‌ها را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

رییس سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری مهاباد گفت: با وجود اینکه ساماندهی ۱۰۰ درصد مسافربرهای شخصی و یا جمع آوری کامل آن‌ها تقریبا امکانپذیر نیست، با این وجود در تلاش هستیم که راهکاری برای این حل این معضل را پیدا کرده و برای ساماندهی آن‌ها چاره‌ای بیندیشیم.

مسافربرهای شخصی در مهاباد؛ ضرورت ساماندهی سریع و توجه به قانون

وی در پایان با تأکید بر اینکه باید هر چه سریع‌تر مشکلات موجود در بخش حمل و نقل عمومی درون شهری از بین برود، افزود: با وجود برخورد نیروهای راهنمایی و رانندگی با این مسافربرها، متأسفانه همچنان شاهد فعالیت غیرمجاز آن‌ها در سطح شهر هستیم.

روزانه حدود ۳۰ خودرو شخصی را جریمه و روانه پارکینگ می کنیم

رییس سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری مهاباد تاکید کرد: به طور میانگین روزانه حدود ۳۰ خودرو مسافربر شخصی را روانه پارکینگ و همچنین با کمک ماموران انتظامی آنان را جریمه می کنیم.

محمودی، با بیان اینکه تاکنون اعمال قانون مانعی برای فعالیت آنها نبوده است، افزود: یک برنامه ریزی کلی و قاطع برای برخورد و یا ساماندهی مسافربرهای شخصی مورد نیاز است تا بتوان ضمن حفظ اشتغالزایی نسبت به ساماندهی و رضایت تاکسی ها نیز اقدام کرد.

به گزارش ایرنا، واضح است که رفع این دغدغه تاکسی های مجوزدار منطقی بوده و نیاز است مسوولان امر یا راهکار قانونی و ساماندهی لازم را نسبت به مسافربرهای شخصی انجام دهند یا با جلوگیری قاطع و جریمه های سنگین و بازدارنده مانع فعالیت افراد سودجو شوند.

از طرفی فرهنگ سازی و استفاده از فضای مجازی و تریبون های شهری راهی است تا عموم مردم از تاکسی های رسمی برای تردد خود استفاده کرده و با خطرات و پیامدهای استفاده نکردن از خودروهای تاکسی مجوز دار آگاه شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha