دانشگاه تبریز در مسیر بین المللی شدن/۱۰ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های نیمه تمام نیاز است

تبریز- ایرنا- رئیس دانشگاه تبریز از نیاز ۱۰ هزار میلیارد ریالی برای تکمیل طرح های نیمه تمام این دانشگاه خبر داد و گفت: اکنون ۱۰ درصد از دانشجویان دانشگاه تبریز خارجی هستند و با هدف بین المللی شدن دانشگاه برنامه داریم تا آن را به ۲۰ درصد برسانیم که حداقل استانداردهای دانشگاه‌های بین المللی است.

به گزارش ایرنا، صفر نصرالله زاده روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: دانشگاه تبریز از تاثیرگذارترین دانشگاه‌های کشور بیش از ۲۴ هزار دانشجو دارد که ۴۰ درصد در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند و ۲ هزار و ۱۰۰ نفر از دانشجویان آن از کشورهای دیگر هستند.

وی با اشاره به فعالیت ۸۰۰ عضو هیات علمی در این دانشگاه، گفت: اساتید بسیار مجرب و گنجینه‌های ارزشمند داریم و پیشرفت و افتخار امروز این دانشگاه در سطح ملی و بین المللی نتیجه نقش آفرینی موثر این اساتید است.

نصرالله زاده با اشاره به آمار دانشمندان یک درصد و ۲ درصد برتر جهان این دانشگاه، افزود: تعداد استادان دانشگاه تبریز که جزو دانشمندان یک و ۲ درصد برتر دنیا هستند در مقایسه با دانشگاه تهران ۲.۲ برابر است.

۲ دانشمند مرتبط با صنعت کشور در دانشگاه تبریز

وی با اشاره به فعالیت بالای ۱۰۰ محقق پسادکترا در این دانشگاه، اظهار کرد: سال گذشته از مجموع یازده دانشمند مرتبط با صنعت در دانشگاه‌های کشور، ۲ دانشمند در دانشگاه تبریز بودند و این دانشگاه با داشتن چهار پژوهشگر برتر، بالاترین تعداد پژوهشگران برتر کشوری را دارا است.

وی با اشاره به پیشبرد اهداف سند راهبردی دانشگاه تبریز گفت: تا ۲.۵ سال گذشته در زمینه فناوری فقط یک مرکز رشد با ۶۲ واحد فناور و شرکت دانش بنیان داشتیم اما امروز این تعداد با افزایش سه برابری به ۱۷۰ واحد فناور و شرکت دانش بنیان رسیده و مرکز رشد دانشگاه به پارک علم و فناوری تبدیل شده است.

نصرالله زاده یادآورشد: به زودی پارک علم و فناوری مستقل دانشگاه تبریز به همراه مراکز نوآوری در دانشکده‌ها را راه اندازی می‌کنیم.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان این‌که تمامی ظرفیت این دانشگاه برای گسترش نوآوری متمرکز بوده و به زودی تولیدات فناوری آن در معرض نمایش قرار می‌گیرد، اظهار کرد: دومین دانشگاه فعال در زیست بوم فناوری در سطح کشور هستیم و به مدت ۲ سال متوالی دانشگاه حامی فناوری در سطح کشور شده‌ایم.

افزایش ۳.۵ برابری دانشجویان خارجی دانشگاه تبریز

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ حدود ۶۴۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه تبریز تحصیل می‌کردند که این تعداد امروز با افزایش ۳.۵ برابری به ۲ هزار و ۱۰۰ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به دریافت جایزه ثریا توسط این دانشگاه، افزود: سال گذشته بر اساس ارزیابی وزارت علوم در جشنواره ملی ثریا، رتبه‌های اول و دوم را در تمامی آیتم‌ها کسب کرده و دانشگاه برگزیده در جذب دانشجویان بین المللی لقب گرفتیم.

نصرالله زاده همچنین درباره وضعیت آموختن زبان فارسی توسط دانشجویان خارجی، گفت: از نظر کیفی مشکلاتی در این زمینه داریم اما هنوز ابتدای راه بین المللی شدن و جذب دانشجوی خارجی هستیم و باید این مسیر را طی کنیم.

وی اضافه کرد: در مرحله پذیرش دانشجویان، سخت گیری‌هایی انجام می‌گیرد و عبور از این فیلترها به مراتب سخت تر از فیلترهای سایر دانشگاه‌های کشور است.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان این‌که دانشجویان کشورهای ترک نشین مشکل چندانی از بابت زبان ندارند، افزود: سعی داریم تا هم تنوع دانشجویان را ارتقا دهیم و دوره‌های زبان فارسی در دانشگاه برگزار می‌کنیم و برنامه داریم تا دانشجویان خارجی پیش از ورود به دانشگاه، زبان فارسی را یاد بگیرند.

وی ادامه داد: شورای راهبردی دانشجویان بین المللی نیز در دانشگاه تشکیل یافته که یکی از وظایف آن، ارتقای استانداردهای آموزش دانشجویان خارجی دانشگاه است.

نصرالله زاده افزود: نماینده دانشگاه‌های ایران در قالب طرح «تو بی تاک» مشترک با ترکیه بوده و یک شبکه بین المللی بین تبریز و ترکیه شکل گرفته که زمینه مهمی برای ارتقای مرجعیت علمی دانشگاه تبریز در دنیا است.

وی با اشاره به فعالیت اثرگذار انجمن‌های علمی دانشگاه تبریز نیز گفت: انجمن‌های علمی، رکن مهمی در توسعه دانشگاه بوده و در ۲ سال متوالی اغلب رتبه‌های برتر جشنواره‌های ملی را کسب کرده‌اند به طوری که بیش از ۱۰۰ انجمن علمی در دانشگاه فعال هستند که توانستند در سال گذشته ۱۵ مقام برتر کشوری را کسب کنند.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به رتبه دانشگاه تبریز در سطح بین المللی نیز گفت: بر اساس رتبه بندی سال گذشته شانگهای که یکی از مراکز مهم ارزیابی‌ دنیا است، دانشگاه تبریز با صعود ۲۰۰ پله‌ای به رتبه ۷۰۱ تا ۸۰۰ دانشگاه‌های دنیا و به لحاط پژوهش نیز با ۳۵۰ پله صعود دارای رتبه ۳۱۸ دنیا است.

وی افزود: بر اساس رتبه بندی سال گذشته تایمز نیز دانشگاه تبریز با صعود ۱۰۰ پله‌ای در رتبه ۵۰۰ تا۶۰۰ دنیا قرار گرفته و پنجمین دانشگاه ایران است؛ بر اساس رتبه بندی اخیر کیو-اس که دانشگاه تبریز نخستین بار توانسته در آن حضور یابد، در رتبه ۵۵۲ دنیا قرار گرفته است.

نصرالله زاده ادامه داد: بر اساس این رتبه بندی که شاخص‌های مختلف مربوط به خود را دارد، دانشگاه تبریز دومین دانشگاه جامع کشور و ششمین دانشگاه بین دانشگاه‌های جامعه و صنعتی است.

دانشگاه تبریز در مسیر بین المللی شدن/۱۰ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های نیمه تمام نیاز است

وی در ادامه ساختمان دانشکده تحصیلات تکمیلی مکانیک، سلف سرویس ۱۰ هزار نفری، خوابگاه متاهلین و دانشکده میانه را پروژه های نیمه تمام این دانشگاه عنوان کرد و افزود: با بررسی و برآورد هزینه‌ها، برای اتمام این طرح‌ها در قالب سفر ریاست جمهوری به استان بیش از۲ هزار میلیارد ریال به دانشگاه اختصاص یافت که تاکنون بخش ناچیزی از آن عملی شده است.

نصرالله زاده افزود: دانشگاه با درآمد اختصاصی خود در ۲ سال گذشته به پرداخت دیون همکاران اقدام کرده چرا که حق التدریسی اساتید چهار ترم پرداخت نشده بود اما با این حال از محل اعتبارات دانشگاه دانشکده مهندسی میانه اجرا شد و تکمیل طرح سلف سرویس دانشگاه با ۱۰ هزار مترمربع زیربنا نیز در هفته دولت سال جاری افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل ساختمان تحصیلات تکمیلی مکانیک هم در دست پیگیری است. ضمن اینکه خوابگاه متاهلین و ۶۸۰ واحد خوابگاهی طرح جوانی جمعیت نیز در دستورکار قرار دارد که دو بلوک آن پی ریزی شده و بقیه بخش‌ها هم در دست مطالعه است.

۱۰ هزار میلیارد ریال برای اتمام طرح‌های نیمه تمام دانشگاه نیاز است

رئیس دانشگاه تبریزبا بیان اینکه برای اتمام پروژه‌های ناتمام دانشگاه حداقل ۱۰ هزار میلیارد ریال نیاز است، گفت: برای توسعه دانشگاه و اجرای ۲۵ طرح مرتبط حدود ۵۵ هزار میلیارد ریال نیاز است که از محل مولدسازی املاک دانشگاه و تسهیلات دولت به طرح جوانی جمعیت این منابع تامین خواهد شد.

وی افزود: اگر بتوانیم از بودجه سال ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ و ظرفیت مولدسازی و معافیت مالیاتی حداقل به میزان ۸۰ درصد بهره بگیریم، می‌توانیم طرح‌های نیمه تمام دانشگاه را تکمیل کرده و تاسیسات و امکانات بسیار خوبی برای پارک علم و فناوری دانشگاه تهیه کنیم و در این راستا برنامه داریم تا برج فناوری دانشگاه راه اندازی شود.

وی ادامه داد: بهره گیری از ظرفیت خیران در دانشگاه آغاز شده و صفر تا ۱۰۰ احداث دانشکده فرایند توسط آقای مقیمی آذر انجام می‌گیرد.

ماجرای شهرداری تبریز و اراضی دانشگاه

نصرالله زاده با اشاره صحبت‌های مدیریت شهری تبریز در خصوص عدم همکاری دانشگاه با شهرداری در خصوص برای احداث راه در اراضی خلعت پوشان دانشگاه، اظهار کرد: دانشگاه تبریز، ایزوله از جامعه نیست و به کمک همه به خصوص شهرداری نیاز دارد و اگر این همکاری انجام نگیرد، ما نیز لطمه می‌بینیم. شهرداری تبریز طرح‌هایی دارد که در قالب آن، انتظاراتی از دانشگاه دارد اما لازمه اجرای این طرح‌ها، گفت و گو و توافق دوطرفه است.

وی ادامه داد: شهرداری برای احداث جاده‌ در اراضی دانشگاه واقع در ایستگاه خلعت پوشان برنامه ریزی کرده است که این اراضی محل تاسیسات دانشکده کشاورزی با نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو است و عمده کارهای مزرعه‌ای دانشکده کشاورزی در ایستگاه تحقیقاتی خلعت پوشان انجام می‌گیرد.

رئیس دانشگاه تبریز گفت: انتظار داریم مسئولان شهر و دستگاه‌های اجرایی ابتدا صورت مسئله ر مطرح کنند تا بتوانیم برای آن پاسخ بیابیم. وقتی یک دستگاه بدون اطلاع و هماهنگی دانشگاه بخواهد در اراضی آن، کار بزرگی انجام دهد، طبیعی است مشکلاتی در مجموعه دانشگاه ایجاد می‌شود و کسی نمی‌تواند در مقابل آن جوابگو باشد.

وی همچنین گفت: به عنوان مسئول دانشگاه، اختیارات محدودی داریم و اجرای این طرح به تایید و اجازه هیات امنای دانشگاه نیاز دارد چرا که تصمیم گیرنده نهایی دانشگاه، هیات امنا است.

نصرالله زاده با اشاره به انتشار بیانیه دانشگاه تبریز در جریان ورود بدون اجازه نیروهای شهرداری به اراضی دانشگاه و پاسخ ندادن شهرداری به این بیانیه، گفت: سکوت علامت رضا است یعنی حرف‌های گفته شده درست است وگرنه دانشگاه چیزی درباره این اتفاق نمی‌گفت. به عنوان دانشگاه، یکسری مصالح جامعه را مدنظر قرار می‌دهیم و ممکن است گاهی ضرر کنیم ولی به فکر تشویش اذهان عمومی نیستیم و نمی‌خواهیم سرمایه اجتماعی نظام را قربانی سیاسی کاری کنیم.

وی با بیان این‌که سعی می‌کنیم با احتیاط کامل با مطالب منتشر شده در فضای مجازی برخورد کنیم، افزود: تصاویر دریافتی نشان می دهد که نیروهای شهرداری وارد زمین‌های دانشگاه شدند و ما مجبور به انتشار این موضوع در رسانه شدیم زیرا می‌خواهیم شان دانشگاه را رعایت کنیم.

نصرالله زاده با اشاره به تفاهمنامه بین دانشگاه تبریز و شهرداری گفت: تفاهمنامه به معنای همکاری در زمینه‌های مختلف است ولی وقتی قرار بر اقدام باشد باید قرارداد بین دو نهاد نوشته و درباره آن رایزنی و صحبت شود اما شهرداری بدون نوشتن قرارداد و مشخص شدن چارچوب کار، اقدامی انجام داده است.

رئیس دانشگاه تبریز تصریح کرد: کسی بدون هماهنگی دانشگاه، کسی حق ورود به اراضی آن را ندارد و حتی دادستان هم این موضوع را تایید کرده و دستور توقف به عملیات مربوطه را داد.

وی ادامه داد: مخالفت رسانه‌ها از تغییر کاربری اراضی خلعت پوشان زمینه را فراهم کرد تا از حق دانشگاه دفاع شود و دست برخی از دانشگاه کوتاه شود.

نصرالله زاده تاکید کرد: طبق آخرین صحبت‌ها بر اساس تفاهمنامه، قرار شد شهرداری تا ۲ هفته، طرح خود را به دانشگاه ارائه دهد ولی در مدت تعیین شده، خبری از طرح نشد و در روز تعطیل جمعه متوجه شدیم که نیروهای شهرداری وارد زمین‌های ما شده‌اند.

وی افزود: اگر این دستور ورود، یک دستور حاکمیتی باشد، موردی با آن نداریم اما با احداث این مسیر ۲ حلقه چاه و درختان چندین ساله ایستگاه خلعت پوشان از بین می‌روند.

رئیس دانشگاه تبریز با بیان اینکه شهرداری اگر طرح روشنی برای ارائه بیاورد و درباره آن تفاهم کنیم، آماده همکاری هستیم، گفت: قبلا ۱۹ هکتار از اراضی دانشگاه برای ساخت جاده به شهرداری واگذار شده اما دانشگاه پیگیری نکرده و شهرداری نیز به تعهدات خود عمل نکرده است.

نصرالله زاده در خصوص تعیین تکلیف اراضی این دانشگاه که برای مسکن دانشگاهیان اختصاص می‌یابد نیز افزود: ایستگاه خلعت پوشان دارای چهار منطقه است. منطقه اول بعد از تمام شدن شهرک یاغچیان تا گاوداری است که کسی حق دست درازی به آن ندارد، سپس درختان قدیمی و فضای سبز، تپه و دره و سپس تاسیسات است و سومین قسمت نیز دانشکده دامپزشکی و ساختمان جدید کشاورزی قرار دارد و در نهایت زمین‌های کرکج بعد از ساختمان دانشکده کشاورزی واقع شده‌اند که بخش عمده آن بایر و لم یزرع است.

وی افزود: منطقه آخر ایستگاه که سال‌های سال گیاهی در آن نروییده است، کم حاصل ترین و غیرقابل استفاده در مجموعه ۳۴۰ هکتاری خلعت پوشان است و بالای ۵۰ تا ۶۰ هکتار آن نیز تپه و دره و حریم لوله‌های گاز است.

رئیسدانشگاه تبریز همچنین در خصوص زمین مسکن دانشگاهیان گفت: شرایط اجرای طرح جهش مسکن در این زمین را وزارت راه مشخص کرده است. یک زمین ۴۰ هکتاری است که پنج هکتار آن فضای سبز و پنج هکتار دیگر نیز فضای سبز خواهد شد و بر اساس توافق نامه ۲۰ هکتار آن برای مسکن اختصای می‌یابد.

وی خاطرنشان کرد: برای اجرایی شدن این طرح، تمامی راه‌های قانونی را رفته‌ایم. وقتی زمین و شرایط آن مشخص شد به دنبال کارهای قانونی آن بودیم و حدود ۲۰ استعلام گرفتیم که در استعلام جهاد کشاورزی مشخص شد که مختصات زمین در داخل محدوده شهری است و مشمول قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها نمی‌شود.

نصرالله زاده با بیان این‌که برنامه دانشگاه دریافت تاییدیه اجرای این طرح از کمیسیون ماده پنج بوده و تاز زمان کسب مجوز از آن، هیچ اقدام عملیاتی در زمین انجام نمی‌گیرد، گفت: تمامی کارها را قانونی انجام دادیم و مصوبه دولت را اجرایی می‌کنیم.

وی ادامه داد:در طرح تفصیلی ایستگاه خلع پوشان، هشت دانشکده، ۵۰ هکتار پهنه علم و فناوری، خوابگاه دانشجویی و متاهلی، باشگاه، مهمانسرا، زمین‌های ورزشی، بیمارستان تخصصی دامپزشکی و مراکز تحقیقی وجود دارد.،

رئیس دانشگاه تبریز همچنین در خصوص دلیل کلنگ زنی این زمین در بهمن ماه سال گذشته نیز اظهار کرد: تمامی استعلامات مربوطه را تا تاریخ کلنگ زنی انجام دادیم و بنا به این‌که احداث مسکن ۱۵ دانشگاه کشور کلنگ زنی می‌شد، با تایید رئیس کمیسیون ماده پنج اجازه گرفتیم تا کلنگ زنی نمایشی انجام گیرد و پیش از نظر کمیسیون نیز هیچ اقدامی انجام نخواهد گرفت.

دانشگاه تبریز در مسیر بین المللی شدن/۱۰ هزار میلیارد ریال برای طرح‌های نیمه تمام نیاز است

حمایت از فعالیت تشکل‌های دانشجویی در اجرای برنامه‌های انتخاباتی

نصرالله زاده با اشاره به فعالیت تشکل‌های دانشگاه برای انتخابات ریاست جمهوری و تبیین شاخص‌های انتخاب اصلح در سطح شهر و دانشگاه، گفت: ستاد انتخابات دانشگاهیان استان را تشکیل داده و سعی می‌کنیم تا کارهای نوآورانه در زمینه تبیین در دستورکار باشد. بخش عمده تلاش و کار ما این است تا افراد مردد و کسانی که هنوز تصمیم نگرفته‌اند را پای کار بیاوریم تا در سرنوشت کشور خود دخالت کنند.

وی افزود: عمده برنامه‌های انتخاباتی دانشگاه‌ها، برنامه‌های تبیینی است و اعتقاد داریم نخبگان می‌توانند در نشان دادن راه و تبیین، نقش اساسی داشته باشند. باید شرکت در سرنوشت کشور برای مردم تبیین شده و شبهات بیان و رفع شود که در این راستا بسیج دانشجویی به برگزاری تریبون‌های آزاد در شهر تبریز اقدام کرده است..

نصرالله زاده با بیان این‌که دشمن تلاش دارد حضور در انتخابات را کمرنگ کند، گفت: به لحاظ قانونی و مسئولیتی که داریم، نمی‌توانیم مصداقی به معرفی نامزد اصلح بپردازیم ولی می‌توانیم شاخص‌ها را تبیین کنیم و مردم هستند که باید قضاوت کنند کدام مسیر کاندیدا در مسیر دستاوردهای انقلاب است.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به مشکل کاربردی نبودن پایان نامه‌ها، گفت: پیش از این فقط حدود یک درصد از پایان نامه‌ها کاربردی بود اما اقدامات جدید باعث شده تا پایان نامه‌ها مسیر کاربردی شدن را طی کنند. یکی از شاخص‌های ارتقای کیفیت مقالات، کاربردی و در جهت رفع مشکل بودن آن‌ها است بنابراین مشوق‌هایی برای دانشجویان با مقالات دارای کیفیت بالا داریم.

وی افزود: در مسیر کاربردی کردن پایان نامه‌ها، آیین نامه مربوطه تغییر یافته و به زودی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود که باید یکسری دانشگاه‌ها بر اساس آن کاربردی شوند و در این راستا ماموریت گرایی دانشگاه‌ها نیز مطرح است.

نصرالله زاده با اشاره به تعدد رشته‌های آموزش عالی از تدوین طرح تحول آموزش خبر داد و گفت: چند اقدام مانند دانشکده علوم و فناوری‌های راهبردی را پیگیری می‌کنیم که از این طریق، اساتید باید بر اساس برنامه دانشجو، آن‌ها را قبول کنند و پایان نامه کاربردی باشد. جذب دانشجوی صنعتی و بورسیه مربوطه نیز دیگر اقدام برای کاربردی کردن پایان نامه‌ها است.

نصرالله زاده گفت: باید نقشه جامع صنعتی داشته باشیم تا رشته‌های مورد نیاز استان مشخص شود و با برقراری این ارتباط ارگانیک بین دانشگاه و صنعت، دستگاه‌ها نیاز خود را اعلام کرده و پایان نامه‌ها بر اساس آن کار می‌شوند. سامانه نان در این راستا ایجاد شده ولی یک سامانه جدید است. شاید لازم باشد تا هاب تخصصی برای استان ایجاد کنیم تا صنعت و جامعه ما وارد آن شده و نیاز خود را بگویند و دانشجو هنگام انتخاب موضوع پایان نامه از میان آن‌ها اقدام کند.

وی با اشاره به افزایش شهریه‌های دانشگاه در سال گذشته، افزود: شهریه دانشگاه در مقایسه با شهریه دانشگاه‌های بزرگ کشور ناچیز بود و یک مشکل سنواتی برای ما محسوب می‌شد و باید منافع دانشگاه را لحاظ می‌کردیم زیرا بخش قابل توجهی از کارهای پژوهشی از طریق شهریه‌ها عملی می‌شود.

وی افزود: پس از برآوردها به این نتیجه رسیدیم که هزینه تربیت دانشجوی شبانه برای دانشگاه بالاتر از شهریه پرداختی است بنابراین یا باید دانشجوی شبانه پذیرش نمی‌کردیم و یا شهریه را افزایش می‌دادیم.

رئیس دانشگاه تبریز گفت: دانشگاه، سودی از محل شهریه دانشجوی شبانه نمی‌برد و این شهریه صرف انجام کارهای پژوهشی دانشجویان می‌شود.

وی افزود: با پیشنهاد هیات امنای دانشگاه، برای ورودی‌های ۱۴۰۲ به بعد، هزینه شهریه را متوسط سه دانشگاه تهران، شهید بهشتی و فردوسی مشهد قرار دادیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha