هرمزگان شاخص پیک مصرف برق تابستان سال قبل را شکست

بندرعباس - ایرنا - مدیرعامل توزیع برق هرمزگان با اشاره به اینکه این استان شاخص پیک مصرف برق تابستان سال گذشته را شکست، گفت: پیک بار توزیع هرمزگان در ۲۶ خرداد سالجاری از ۲ هزار و ۶۷۷ مگاوات عبور کرد؛ این در حالی است که سال قبل در چنین روزی اوج مصرف ۲ هزار و ۴۵۷ مگاوات بود؛ بنابراین شهروندان و مشترکان باید بدانند که این ارقام مصرف در دمای هوا ۳۸ تا ۲۹ درجه خردادماه رخ داد.

به گزارش ایرنا، محمد کریمی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با گرم‌تر شدن هوا در تیرماه امسال به طور قطع مصرف برق افزایش بیشتری خواهد داشت و لازم است صرفه‌جویی بیشتری انجام شود.

وی همچنین با اشاره به پیک بار سال گذشته هرمزگان که عدد سه هزار و ۷۱۲ مگاوات در تاریخ ۲۳ مرداد رخ داده بود، بیان کرد: پیش بینی پیک مصرف برق در سالجاری این است که در مردادماه پیک مصرف محقق شود که با هشت درصد افزایش نسبت به سال گذشته روبرو خواهد بود و رسیدن به عدد ۲ هزار و ۹۳۰ مگاوات در مردادماه دور از انتظار نیست.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق هرمزگان اضافه کرد: انتظار نداشتیم در خردادماه از پیک و نقطه اوج مصرف برق سال گذشته عبور کنیم، در خردادماه امسال بار مصرف برق استان هرمزگان به علت افزایش دما به ۲ هزار و ۷۵۰ مگاوات رسید؛ به طور معمول هر سال بین پنج تا هشت درصد افزایش بار مصرفی برق داریم، اما امسال این انتظار بسیار پیش از موعد فرا رسید.

کریمی با ترسیم برنامه های عبوراز تابستان پیش رو و رفع ناترازی برق شیوه نامه های رفع ناترازی با تعامل و هم افزایی مشترکان با تعرفه های خانگی ، تجاری ، صنعتی و کشاورزی را تشریح و بیان کرد: به مردم هرمزگان اطمینان می دهیم با مصرف بهینه و رعایت الگو بدون تنش و خاموشی از روزهای گرم تابستان عبور خواهیم کرد.

وی ابراز کرد: انتظار می رود شهروندان با صرفه جویی بیشتر و مصرف بهینه کمک کنند تا بیش از این مصرف بار و شبکه برق هرمزگان فزونی نیابد تا بتوانیم بدون دغدغه و بدون اعمال برنامه های خاموشی از تابستان پیش رو عبور کنیم.

ناترازی تولید برق هرمزگان در دولت سیزدهم مدیریت شد

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان ادامه داد: دولت سیزدهم در ۲ سال و نیم گذشته با عزم و اراده رییس جمهور شهید اقداماتی را به منظور رفع ناترازی انجام داده‌اند اما زمان می‌برد که این چالش رفع شود.

وی اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ و در سال‌های قبل از آن مردم در اقصی نقاط کشور و در گوشه گوشه استان هرمزگان خاموشی‌هایی داشتیم ولی سناریوی تدوین شده در دولت سیزدهم و عزم و روحیه جهادی وزارت نیرو موجب شد تابستان سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ناترازی تولید توسط مردم مدیریت شود و مردم در بخش خانگی شاهد خاموشی‌های سال های قبل نباشند.

کریمی گفت: وزارت نیرو در دولت سیزدهم افزایش ۳۵ هزار مگاواتی زیرساخت‌های نیروگاهی و تولید برق و همچنین مدیریت مصرف را به عنوان ۲ رویکرد و سیاست اساسی برای پشت سرگذاشتن این ناترازی در دستورکار خود قرار داده است.

وی افزود: به طور معمول با آغاز فصل گرما و شروع دوران پیک‌ تجهیزات سرمایشی که باری حدود ۴۰ درصدی را در کشور و در هرمزگان حدود ۶۰ دصدی به شبکه سراسری برق تحمیل می‌کنند، به مدار می‌آیند، بنابراین وزارت نیرو و شرکت توانیر باید برای این افزایش چاره‌ای بیاندیشند.

مدیرعامل توزیع برق هرمزگان یادآور شد: بر همین اساس وزارت نیرو در دولت سیزدهم افزایش ۳۵ هزار مگاواتی زیرساخت‌های نیروگاهی و تولید برق و همچنین مدیریت مصرف را در دستورکار خود قرار داد؛ انجام این اقدامات موجب شد در تابستان ۲ سال گذشته هیچ خاموشی بروز نکند و این خدمتی ماندگار از رییس جمهور شهید بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر احتمال رشد هفت درصدی مصرف برق کشور وجود دارد و با افزایش احتمالی یک تا ۲ درجه‌ای دما نسبت به شرایط عادی و افزایش مصرف برق در تابستان جاری مواجه هستیم و امکان دارد ناترازی بین تولید و تقاضای انرژی برق افزایش پیداکند، بر همین اساس مدیریت مصرف به عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلی ۱۸۰ برنامه عملیاتی گذر از اوج بار سال ۱۴۰۳ را در دستورکار دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان با اشاره به بخشنامه ابلاغ شده به دستگاه‌های اجرایی و استانداری‌ها گفت: به منظور حفظ و پایداری شبکه سراسری برق در ایام گرم سال و لزوم همیاری دستگاه‌های اجرایی در این خصوص، استانداری و مدیران دستگاه‌های اجرایی موظف هستند ضمن اجرای کامل و دقیق تصویب نامه مبنی بر حفظ و پایداری شبکه سراسری برق در ایام گرم سال از نتایجه آن اطمینان حاصل کنند.

کریمی اضافه کرد: همه دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی غیردولتی موظف هستند نسبت به کاهش مصرف برق در ساعات اداری به میزان ۴۰ درصد نسبت به دوره مشابه سال ۱۴۰۰ و در ساعات غیراداری به میزان ۷۰ درصد مصرف جاری با اولویت خاموش کردن روشنایی غیرضروری و سامانه‌های سرمایشی اقدام کنند.

وی گفت: شرکت‌های توزیع نیروی برق هم مکلف هستند برق مشترکان خانگی پرمصرف را با تایید وزارت نیرو از طریق شمارشگرهای هوشمند یا سایر روش‌ها محدود و در صورت رعایت نکردن اخطارها با اطلاع قبلی نسبت به قطع برق این مشترکان اقدام کنند.

وی ادامه داد: به منظور نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه، کارگروه استانی مدیریت تقاضا و مصرف برق به ریاست استاندار و با حضور تمام دستگاه‌های اجرایی ذیربط تشکیل و گزارش عملکرد به صورت هفتگی ارسال می‌شود.

مدیرعامل توزیع نیروی برق هرمزگان درباره اقدامات مورد انتظار از دستگاه‌های اجرایی و ادارات نیز گفت: ادارات باید تغییر ساعات را از ۱۵ خردادماه تا پایان شهریور اعمال کنند، مکاتبه با استانداران، دستگاه‌های ذیربط قضایی و نیروهای نظامی و انتظامی، تنظیم کنتورهای هوشمند ادارات برای اعمال محدودیت به صورت خودکار، اقدام در چارچوب مصوبه و استفاده از مولدهای اضطراری از ساعت ۱۲ تا ۱۸ از جمله اقداماتی است که انتظار می‌رود در ادارات اجرا شود.

وی در خصوص الزامات اجرایی برنامه‌های مدیریت پیک‌بار در اصناف و مراکز تجاری نیز گفت: هماهنگی با اصناف و مراکز تجاری، بکارگیری مولدها از ساعت ۱۲ تا ۱۸، تنظیم دمای سیستم‌های سرمایشی بر روی دمای آسایش ۲۴ درجه، تعطیلی در ساعات اوج مصرف در روز و افزایش ساعت کار شب در صورت نیاز و مدیریت مصرف روشنایی پارک‌ها، میادین و معابر از الزامات اجرایی برنامه‌های مدیریت پیک‌بار ۱۴۰۳ محسوب می‌شود که در صورت مصرف بیش از حد مجاز محاسبه بهای برق با نرخ حداکثری(تعرفه سبز) انجام خواهد شد و در صورت ضرورت، اخطار قطع برق صادر می‌شود.

کریمی با بیان اینکه بخش کشاورزی یک برق پایه را به خود اختصاص داده است، گفت: در بخش کشاورزی برای مدیریت پیک بار همکاری تمامی مشترکان مشمول در برنامه مدیریت بار به مدت پنج ساعت در روز ضرورت دارد، همچنین مشترکان چاه کشاورزی برای قطعی برق در ۲بازه زمانی ۱۱ تا ۱۶ و ۱۳ تا ۱۸ دسته‌بندی شده‌اند که استان هرمزگان از دسته اول یعنی ۱۱ تا ۱۶ محسوب میشود مشترکان کشاورزی که حداقل ۸۰ درصد دیماند مصرفی خود را از طریق پنل خورشیدی تأمین کنند شامل معافیت خواهند شد.

وی در خصوص برنامه پاداش مشترکان کشاورزی گفت: میزان مشارکت مشترکین کشاورزی، متناسب با میانگین ساعت مجاز برداشت آب روزانه مندرج در پروانه بهره‌برداری است و تمام پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده برای چاه‌های کشاورزی هرمزگان ، دارای ساعات مجاز کارکرد کمتر از ۱۳ ساعت در یک شبانه روز هستند، مشترکان با کاهش مصرف برق به میزان پنج ساعت در روز در تمامی ایام هفته با در نظر گرفتن تعداد روز و همکاری مشمول بخشودگی کامل بهای برق مصرفی و بخشودگی بهای برق مصرفی متناسب با تعداد روزهای همکاری می‌شوند.

مدیرعامل توزیع نیروی برق هرمزگان ادامه داد: در بخش صنعت برنامه مدیریت مصرف برای صنایع کوچک که شامل مشترکان با مصرف کمتر از ۳۰ کیلووات هستند اعمال نمی‌شود، برای صنایع متوسط یک روز در هفته در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: صنایع بزرگ با دیماند ۲ مگاوات و بالاتر باید کاهش ۳۵ درصدی بار مصرفی در ماه‌های خرداد و شهریور از ساعت هشت تا ۱۵ و کاهش ۵۵ درصدی بار مصرفی در ماه‌های تیر و مرداد در تمام ساعات شبانه روز را در برنامه خود قرار دهند.

وی در خصوص الزامات برنامه مدیریت بار مراکز استخراج رمزارزها نیز گفت: مشترکان مجاز رمزارز محدود به مصرف برق در ساعت هفت صبح تا ۲۴ هستند. همچنین ممنوعیت آزادسازی ماینرهای غیرمجاز جلب شده و امحای ماینرهای با برچسب انرژی زیر A از دیگر الزامات در این حوزه به شمار می‌رود و در صورت استفاده و کشف، پرونده قضایی تشکیل و جرایم سنگینی اعمال می‌شود.

کریمی مهم ترین برنامه‌ها برای همکاری مشترکان خانگی در مصرف بهینه برق را راه‌اندازی پویش سراسری «با انرژی»، استفاده از راهکارهای برقراری ارتباط با مشترکان، اطلاع رسانی و آموزش دانست و افزود: استفاده از ابزار تشویقی جهت ایجاد انگیزه کاهش مصرف در مشترکان خانگی اهمیت بسیاری دارد،

مشترکان خانگی در صورت مصرف بیش از ۲ و نیم برابر الگو یک بار اخطار می‌گیرند و در صورت اصلاح نکردن مصرف، نرخ الگوی مانع‌زدایی برای آن ها در نظر گرفته می‌شود.

مدیرعامل توزیع نیروی برق هرمزگان عنوان کرد: مشترکان با مصرف بیش از چهار برابر الگو هم در نوبت اول تذکر دریافت می‌کنند و پس از آن در صورت نبود رعایت برای آن ها وسایل محدودکننده نصب خواهد شد، پس از ۲ بار اخطار در صورت رعایت نکردن، برق آن ها قطع خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha