۲۹ خرداد ۱۴۰۳، ۱۷:۱۳
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 85512417
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

محققان کشف کردند؛ نقش آب و هوا در ایجاد زمین‌لرزه

۲۹ خرداد ۱۴۰۳، ۱۷:۱۳
کد خبر: 85512417
محققان کشف کردند؛ نقش آب و هوا در ایجاد زمین‌لرزه

تهران- ایرنا- پژوهشگران دانشگاه «ام آی تی» بارش شدید برف و باران را با موجی از زمین‌لرزه‌ها در شمال کشور ژاپن مرتبط کرده‌ و می‌گویند رویدادهای شدید آب و هوایی فعالیت‌ لرزه‌ای از طریق تغییر فشارهای زیرمینی، فعالیت لرزه‌ای را تحریک می‌کند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از سای تک دیلی، این مطالعه بر امکان بالقوه تاثیر آب و هوا بر رویدادهای زمین‌شناختی تاکید کرده و پیامدهای مهمی برای شناخت عوامل محرک زمین‌لرزه در سطح جهان همزمان با ادامه روند تغییرات آب و هوایی خواهد داشت.

شناسایی عوامل محرک زمین‌لرزه: فراتر از سطح

وقتی دانشمندان به دنبال علل و عوامل روی دادن یک زمین‌لرزه می‌گردند، جست‌وجوی آنها معمولا از زیر زمین شروع می‌شود. چنانکه سده‌ها مطالعات لرزه‌ای روشن ساخته است، زلزله عمدتا به علت برخورد گسل‌های زیرزمینی (tectonic plates) و جابه جا شدن گسل‌ها و شکاف‌های زیرزمینی ایجاد می‌شود.

اما محققان دانشگاه «ام آی تی» کشف کرده‌اند برخی رویدادهای مشخص آب و هوایی نیز ممکن است در آغاز برخی زلزله‌ها نقش داشته باشند.

محققان کشف کردند؛ نقش آب و هوا در ایجاد زمین‌لرزه

این محققان در مطالعه‌ای که به تازگی در نشریه پیشرفت‌های علم انتشار یافته گزارش داده‌اند که برهه‌هایی از بارش شدید برف و باران احتمالا در ایجاد موجی از زمین‌لرزه‌ها در شمال کشور ژاپن در چند سال گذشته نقش داشته است. این اولین مطالعه تحقیقی است که نشان می‌دهد شرایط آب و هوایی می‌تواند آغازگر برخی زمین‌لرزه‌ها باشد.

ویلیام فرانک استادیار علوم زمین در دانشگاه ام آی تی می‌گوید: مشاهده کردیم بارش برف و سایر اشکال بارگذاری زیست‌محیطی و زمان بارش‌های سنگین برف و باران با آغاز این موج زمین‌لرزه مرتبط بوده است.

این مطالعه بر یک رشته از زمین‌لرزه‌ها در منطقه «شبه‌جزیره نوتو» در کشور ژاپن متمرکز بوده و محققان کشف کردند فعالیت لرزه‌ای در این منطقه بطور شگفت‌انگیزی با برخی تغییرات مشخص در فشار زیرزمینی هماهنگ بوده است و آن تغییرات تحت تاثیر الگوهای فصلی بارش برف و باران قرار داشته است.

این دانشمندان ظن آن را دارند که این ارتباط جدید بین زمین‌لرزه و آب وهوا منحصر به ژاپن نیست و ممکن است در لرزش زمین در سایر بخش‌های جهان نیز نقش داشته باشد.

آنان با نگاه به آینده پیش‌بینی می‌کنند با توجه به گرمایش جهانی، تاثیر آب و هوا بر زمین‌لرزه‌ها می‌تواند مشهودتر و شدیدتر شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha