واکاوی صعود نکردن تیم فجر شهید سپاسی شیراز به لیگ برتر

شیراز-ایرنا- تیم فجر شهید سپاسی شیراز با وجود شایستگی هایی که برای صعود به لیگ فوتبال برتر داشت اسیر بازی رو در رو شد و  از این مهم باز ماند، اما چرایی این موضوع را باید از زبان کارشناسان و پیشکسوتان فوتبال شنید .

به گزارش خبرنگار ایرنا، تیم فجر به لحاظ آماری در لیگی که گذشت کارنامه خوبی داشت،‌ آنها از ۳۴ بازی، ۲۲ برد، هفت مساوی، پنج باخت و با ۴۷ گل زده، دومین خط حمله لیگ را داشتند و با ۱۷ گل خورده صاحب بهترین خط دفاع شدند.

این تیم با حمایتی که مجموعه باشگاه و در راس آن سردار یدالله بوعلی فرمانده سپاه فجر قرار داشت همه گونه امکانات دراختیاراین تیم قرار گرفت ضمن اینکه فجری ها در برخی از بازی ها با بد شانسی هم مواجه شدند، از خصوصیات خوب این تیم جوان این بود که در بسیاری از بازی ها تا آخرین لحظه دست از تلاش برنداشتند و بازی را به سود خود تمام می کردند.

‌ اشتباه داوری، باید قوی باشی

کارشناسان فوتبال براین باورهستند که باید اینقدربه لحاظ بازیکن و بودجه پایدار ، قوی باشید تا اشتباهات داوری که امری اجتناب ناپذیر است، نتواند تاثیر منفی در نتیجه تیم داشته باشد.

واکاوی صعود نکردن تیم فجر شهید سپاسی شیراز به لیگ برتر 

فجری ها از ابتدای فصل با توجه به اینکه براساس آیین نامه لیگ دسته یک می دانستند ملاک صعود به لیگ برتر بازی های رو در رو است اما در این زمینه خوب عمل نکردند و دو بازی رفت و برگشت را با تیم چادر ملو باختند هر چند رجب زاده سر مربی تیم فجر بر این باور است که در بازی رفت که در شیراز برگزار شد اشتباه داوری منجر به شکست این تیم شده اما آنها در بازی برگشت در حالی که صعود دست خودشان بود سه بر صفر باختند در حالی که با یک مساوی هم می توانستند صعود کنند.

هواداران فجر سنگ تمام گذاشتند، تنها دلخوشی آنها صعود به لیگ برتر

در لیگ گذشته هواداران فجر که به عنوان یار دوازدهم تیم محسوب می شوند به طور بی سابقه ای از تیم شهرشان حمایت کردند و تجربه این را نشان داده است هر گاه تیم های شیرازی قوی و مدعی شدند ورزشگاه ها مملو از تماشاگر شد و این بهترین فرصت است تا درفصل بعد مسابقات، تیمی قوی تر از همه نظر را روانه مسابقات کنیم و با صعود به لیگ برتر دل هواداران را شاد نماییم.

واکاوی صعود نکردن تیم فجر شهید سپاسی شیراز به لیگ برتر 

فجری ها نباید شخصیت دسته یکی پیدا کنند، در فصل جدید فرصت را از دست ندهند

زردپوشان شیرازی فجر نباید دوباره شخصیت دسته یکی پیدا کند چرا که سه سال از آخرین صعود این تیم به لیگ برتر می گذرد و هر سال هم کار سخت تر می شود.

با توجه به اینکه قراراست فصل جدید رقابت های فوتبال لیگ دسته یک قرار از اواخر شهریورماه سال جاری برگزارشود، باشگاه فجر باید این زمان حدود سه ماهه را مغتنم شمرده و با بستن تیمی قوی تر و با برنامه ریزی بهتر تمرینات تیم را هر چه زودتر آغاز کند چرا که تیم های صنعتی همچون پیکان، صنعت نفت، مس کرمان، سایپا، نفت مسجد سلیمان با توپ پُر روانه این مسابقات خواهند شد.

رجب زاده حفظ شود

همچنین کارشناسان فوتبال فارس گفتند: با توجه به اینکه طی ۲ سال گذشته مهدی رجب زاده کارنامه خوبی از خود به جای گذاشته لازم است این مربی جوان با حمایت بیشتر همچنان حفظ شود هر چند کادر فنی باشگاه فجر باید تقویت شود.

واکاوی صعود نکردن تیم فجر شهید سپاسی شیراز به لیگ برتر 

از بازیکنان بومی بیشتر استفاده شود

پیشکسوت فوتبال فارس بااظهار اینکه تیم فجر وشهر راز که مربیان بومی دارند باید بیشتر از بازیکنان بومی هم استفاده می کردند،‌افزود: اگر از سرمایه های انسانی استان که بازیکنان خوبی هستند بیشتر استفاده می کردند آنگاه سایر استعدادها امیدوار می شدند نه اینکه بخواهند فوتبال را کنار بگذارند.

اصغر اکبری ادامه داد: ‌تیم فجر قدمت چندین ساله دارد و می تواند از بهترین بازیکنان سرباز استفاده کند ضمن اینکه مهدی رجب زاده سر مربی تیم فجر طی ۲ سال گذشته با وجود اینکه به لیگ برتر نیامده اما عملکرد نسبتا خوبی داشته و کارش خوب بوده، به پاکی او هم در دوران بازیگری و هم دوران مربیگری شک ندارم.

وی گفت:‌ کیفیت بازی های فجر به مراتب از تیم های خیبر خرم و چادر ملو یزد که به لیگ برتر صعود کردند،‌بهتر بود.

واکاوی صعود نکردن تیم فجر شهید سپاسی شیراز به لیگ برتر 

مشورت نکردن با مربیان و کارشناسان

مربی اسبق تیم های قشقایی و مرصاد شیراز که دیگر نامی از این باشگاه ها نیست،اظهار کرد:‌ متاسفانه فرهنگ مشورت با پیشکسوتان در مربیان بومی وجود ندارد اما زمانی که مربی بودم، سعی می کردم از دانش سایر مربیان بومی کمک بگیرم.

فساد در فوتبال ریشه کن شود

اکبری که سابقه دعوت به تیم ملی فوتبال را دارد، ‌تصریح کرد:‌ حال اینکه فساد در فوتبال بر ملا شده و سه نفر از مسئولان فدراسیون بازداشت شده اند، بهترین فرصت است تا کسانی دیگر هم که در این فساد دست داشتند را به مردم معرفی کنند.

این پیشکسوت فوتبال تاکید کرد:‌ باید مراجع قضایی با آنهایی که فوتبال را به فساد کشاندند برخورد جدی کند چرا که زمانی که فوتبال پاک باشد به نفع تیم های ملی و باشگاهی می شود.

اکبری افزود: با وجود عبدالرحیم خداجو مدیرکل ورزش و جوانان که روزگاری در تیم برق شیراز بازی می کرد این امیدواری وجود دارد که زیر ساخت های فوتبال که بسیار اهمیت دارد، در فارس دچار تحول اساسی شود تا دیگر مورد انتقاد تیم های کشور قرار نگیریم.

واکاوی صعود نکردن تیم فجر شهید سپاسی شیراز به لیگ برتر 

فجری ها فکر خود را معطوف به مشکلات داوری نکنند، کادر فنی تقویت شود

دیگر پیشکسوت فوتبال فارس که سابقه خوبی در امر بازیکنان سازی دارد هم به خبرنگار ایرنا گفت: کادرفنی باشگاه فجر باید تقویت شود و فکر خود را معطوف به مشکلات داوری نکنند چرا که همه تیم ها از از این بابت هم سود بردند و هم ضررکردند از این رو مربیان باید با این مشکل سر سازگاری داشته باشند تا به طور کلی و با کمک داور ویدئویی( var) مسئله رفع شود.

جمشید غدیری تاکید کرد: مهدی رجب زاده سرمربی فجر باما مشورتی نداشته اما بر این باورم که او باید در فصل جدید مسابقات همچنان به عنوان سرمربی به کارش ادامه دهد هر چند در دو بازی مشکل داشتند اما در سایر بازیها موفق عمل کرده است.

شاکله بازیکنان تیم حفظ شوند

وی بیان داشت: فجری ها برای تقویت کادرفنی خودباید دقت لازم راداشته باشند چرا که در گذشته از خارج از استان مربی آوردند که خوب عمل نکردند و درمورد بازیکنان هم باید به شاکله این تیم دست نزنند و به نظرم در پست بال های چپ و راست( وینگر) باید تقویت شوند.

غدیری با اظهار اینکه امسال مدیریت باشگاه فجرشهید سپاسی باتوجه به زیرساختهای موجود، امکانات بسیارگسترده ای برای موفقیت تیم فراهم کرد ند، اظهار داشت: این تیم در همه سفر های خارج از استان با هواپیما رفت و آمد کردند و بازیکنانی را جذب نمودند که ۸۰ در صد آنها توانایی بازی کردن در لیگ برتر را داشتند.

واکاوی صعود نکردن تیم فجر شهید سپاسی شیراز به لیگ برتر 

تلاش باشگاه

این پیشکسوت فوتبال تاکید کرد: تلاش محمد حسین مفتاحی فرد مدیرعامل باشگاه وحمایت های سردار یدالله بوعلی فرمانده سپاه فجر فارس به ویژه هواداران، تیمی موفق را روانه مسابقات کردند و کادرفنی باشگاه هم زحمات زیادی متحمل شدند.

غدیری اظهار کرد: در لیگ برتر فوتبال تیم های اول تاچهارم به مسابقات باشگاه های آسیا راه پیدا می کنند امادرلیگ دسته یک، تیم های سوم تا پانزدهم جدول فرقی نمی کنند چرا که فقط دو تیم به لیگ برتر صعود می کند.

وی افزود: فجری ها برای صعودبه لیگ برتربه تیم های اول تاچهارم جدول بازی راواگذارو به تیم های خیبر خرم آباد، چادرملو یزد، سایپا تهران و نفت مسجدسلیمان باختند و از همه مهم تر اینکه به چادرملو هم درخانه وهم درزمین حریف، بازی راواگذارکردند ومشخص بود که برای لیگ برتری شدن با مشکل مواجه خواهند شد.

فجری ها به لحاظ ساختاری تیمی قوی بودند

مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیاهم به خبرنگار ایرنا گفت: فجری ها به لحاظ ساختاری تیمی قوی داشتند و امکانات خوبی برای این تیم تدارک شده بود.

مهرداد شکاری ادامه داد: استفاده از بازیکنان سرباز و داشتن بازیکنانی جوان از ۱۷ تا ۲۴ سال سن همه این ها دست به دست هم دادند تا فجری ها تیمی موفق نشان دهند.

بازیکنان توانمند فارس بیشتر استفاده شود

او گفت: از بازیکنان توانمند استان باید بیشتراستفاده شود و در این فصل تمام چیزهایی که برای موفقیت یک تیم لازم است، وجود داشته اما اینکه امسال و سال گذشته نتوانستندبه لیگ برتر صعود کنند باید بیشتر به ضعف ها پی برده شود.

این کارشناس فوتبال ادامه داد: نباید زانوی غم را بغل بگیریم چرا که باید برگردیم به آن روزهایی که به چادر ملو در شیراز و یزد باختیم ضمن اینکه در لیگی که گذشت بهترین شرایط برای صعود به لیگ برتر وجود داشت و اینکه بگوییم تیم فجر در هفته آخر صعود نکرد دردی است که فوتبال فارس سالهاست با آن دست و پنجه نرم می کند و طبیعی است که نیاز به برنامه ریزی بهتری دارد.

شکاری تاکید کرد: تیمی که می خواهد به لیگ برتر صعود کند از ابتدا خود را نشان می دهد به مانند تیم خیبر خرم آباد اما مسئولان باشگاه فجر از این مسئله مهم درس بگیرند ضمن اینکه لازم است قبل از شروع مسابقات فصل پیش رو هم تیم را خوب ببندیم و هم خوب تدارک ببینیم، عملکرد مدیریت باشگاه خوب بوده اما برای موفقیت بیشتر، کافی نیست.

واکاوی صعود نکردن تیم فجر شهید سپاسی شیراز به لیگ برتر 

فساد در لیگ دسته یک شدیدتر است

سرمربی تیم فجر هم پس از آخرین بازی این در لیگ دسته اول در یک مصاحبه گفته بود: واحدهای نظارتی باید پس از رسیدگی به فسادهای مطرح شده در لیگ برتر نگاهی هم به لیگ دسته یک داشته باشند چرا که فساد در لیگ یک شدیدتر سایه افکنده است.

مهدی رجب زاده در ادامه سخنانش به ماجرای محرومیت خود به دلیل صحبت‌ علیه خداداد افشاریان رئیس وقت کمیته داوران که در بازداشت به سر می برد، پرداخت و افزود: نمی‌خواهم توجیه کنم و بهانه بیاورم اما یک سری واقعیت‌هایی هست برای همین هم کمیته انضباطی من را محروم و جریمه کردند.

تبانی در فوتبال

بازیکن اسبق تیم ملی بیان کرد: من داد زده بودم که در فوتبال تبانی می‌شود، اما همان افرادی که دستگیر شده اند و در پرونده فساد هستند، همان‌ها کسانی بودندکه در نتایج یک سری از بازی‌ها تاثیرداشتند و من را محروم و جریمه کردند اما خدا شاهد است که حرف‌هایم درست بود وهم اینک هم ثابت شد و اگر به آنها فشار بیاورند لیگ دسته یک هم لو می دهند.

رجب زاده بیان کرد: خیلی اتفاقات افتاد، بازی رفت ما با چادرملو در شیراز بر علیه تیم فجر پنالتی گرفتند و به مهدوی داور بازی گفتم این چه پنالتی بود که گرفتید اما خیلی راحت با لبخند از کنار صحبت‌هاییم گذشت و بعد مشخص شد که اصلا پنالتی نبوده و توپ هم به دست مهاجم حریف خورده است و این ها ما را عقب انداخت.

به گزارش ایرنا در مسابقات فوتبال دسته یک باشگاه های کشور( جام آزادگان ) در فصلی که گذشت ۱۸ تیم شرکت داشتند و پس از انجام ۳۴ بازی تیم های خیبرخرم آباد و چادر ملو اردکان یزد برای نخستین بار لیگ برتری شدند و خود را برای دوره بیست و چهارم سطح اول فوتبال کشور آماده می کنندو تیم فجر شهید سپاسی هم سوم شد.

تیم های شاهین بندرعامری بوشهر، خوشه طلایی مشهد و دریا بابل هم به دسته دوم سقوط کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha