۲۸ خرداد ۱۴۰۳، ۲۲:۲۸
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85512065
T T
۱۴ نفر

برچسب‌ها

چین: آماده همکاری با روسیه برای تضمین امنیت دنیا هستیم

تهران- ایرنا- وزارت خارجه چین دوشنبه گفت که پکن آماده است با همکاری روسیه و سایر کشورها امنیت اوراسیا و سایر نقاط دنیا را تضمین کرده و به حل مسالمت‌آمیز اختلافات و مناقشه‌ها کمک کند.

به گزارش ایرنا، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای به خبرگزاری تاس اعلام کرد: چین و روسیه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و قدرت‌های اصلی در حال ظهور هستند. کشورهای مسئولیت مهمی برای تضمین امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی دارند.

وزارت خارجه چین تاکید کرد: پکن آماده است ابتکارات امنیتی جهانی را با جامعه بین‌المللی از جمله روسیه اجرا کند. چین خواهان همکاری پایدار و برابر و همچنین توجه به نگرانی‌های معقول همه کشورهاست.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، چین آماده است «به حل مسالمت‌آمیز اختلافات و مناقشه‌های کشورها از طریق گفت‌وگو و مشاوره کمک کند.»

این بیانیه پس از آن صادر شد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد کرد یک نظام امنیتی جدیدی ایجاد شود که مشارکت میان کشورهای اوراسیای بزرگ هسته‌ای اصلی آن باشد.

وی به وزارت خارجه روسیه دستور داده که همکاری و مشارکت در توافقنامه‌های بین‌المللی را به منظور ایجاد یک نظام امنیتی جدید افزایش دهد.

این در حالی است که غرب نسبت به همکاری پکن و مسکو نگران است و در همین راستا، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز دوشنبه اعلام کرد که این ائتلاف نظامی باید بر چین به دلیل حمایت از روسیه هزینه تحمیل کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha