۲۸ خرداد ۱۴۰۳، ۲۲:۰۹
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85512060
T T
۶ نفر

برچسب‌ها

هشدار ناتو به چین در خصوص کمک به روسیه

۲۸ خرداد ۱۴۰۳، ۲۲:۰۹
کد خبر: 85512060
هشدار ناتو به چین در خصوص کمک به روسیه

تهران-ایرنا- ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز دوشنبه اعلام کرد که این ائتلاف نظامی باید بر چین به دلیل حمایت از روسیه هزینه تحمیل کند.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا از "تی آر تی"استولتنبرگ این اظهارات را در سفر خود به واشنگتن با هدف آماده سازی هفتاد و پنجمین سالگرد نشست سران ناتو در ماه آینده بیان کرد.

هدف از گردهمایی ژوئیه ارسال پیام حمایت از اوکراین است و همزمان با رقابت سخت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با دونالد ترامپ انجام می شود.

اگرچه بایدن بر حمایت ناتو از اوکراین تاکید کرده, اما موضع ترامپ متفاوت است و وی خواهان پایان حمایت های نظامی آمریکا و غرب از اوکراین است.

استولتنبرگ پیش از دیدار با بایدن، چین را به تشدید درگیری از طریق صادرات گسترده جهت بازسازی صنایع دفاعی روسیه متهم کرد.

وی در مرکز ویلسون ادعا کرد، شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور روسیه «سعی کرده این تصور را ایجاد کند که در این مناقشه بی طرف است تا از تحریم‌ها اجتناب کند و تجارت را ادامه دهد.

وی ادامه داد: اما واقعیت این است که چین در حال دامن زدن به بزرگترین درگیری مسلحانه در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم است و در عین حال می‌خواهد روابط خوب با غرب داشته باشد.

دبیرکل ناتو هشدار داد: پکن نمی تواند هر دو را داشته باشد. مگر اینکه چین مسیر خود را تغییر دهد. در غیر این صورت متحدان در ناتو باید هزینه بر این کشور تحمیل کنند و این رفتار چین باید عواقبی داشته باشد.

به گزارش ایرنا, اتحادیه اروپا در نشست سران خود در هفته جاری تهدید کرد که اسامی بیش از ۱۰ شرکت چینی را به اتهام صادرات فناوری های مهم و کلیدی به روسیه برای تامین جنگ مقابل اوکراین، اعلام می کند.

درواقع اتحادیه اروپا با اذعان به بی‌اثر بودن تحریم ها علیه روسیه، انگشت اتهام را به سمت شرکت‌های چینی نشانه گرفته‌ است. درحالیکه این خود شرکت‌های غربی هستند که کلیدی‌ترین مواد لازم برای زرادخانه‌های تسلیحاتی روسیه را تامین می‌کنند.

براساس مستندات موجود قطعات لاشه هواپیماهای کشف شده در جبهه‌های نبرد اوکراین، در موشک‌های روسی و پهپادهای آن استفاده می‌شوند. گفته می‌شود تجهیزات پیشرفته غربی و ادوات دومنظوره ساخت این شرکت‌ها در جنگ افزارهای روسی بکار می‌رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha