هند و آمریکا بر ادامه همکاری‌های استراتژیک تأکید کردند

تهران- ایرنا- مشاور امنیت ملی آمریکا در سفر به هند با نخست وزیر و دیگر مقامات هندی دیدار کرد. نخست وزیر هند نیز بر تعهد دهلی‌نو بر مشارکت استراتژیک با واشنگتن تأکید کرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری هندوستان تایمز، نارندرا مودی نخست وزیر هند با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا دهلی ملاقات کرد. پس از این نشست، مودی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: هند متعهد به پیشبرد مشارکت استراتژیک جهانی خود با آمریکا است.

دیدار مودی و سالیوان چند روز پس از دیدار نخست وزیر هند با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس سران گروه ۷ در ایتالیا انجام شد.

این اولین سفر یک مقام ارشد دولت بایدن به هند از زمانی است که نارندرا مودی برای سومین دوره نخست وزیر شد.

صبح امروز، سالیوان با آجیت دووال، مشاور امنیت ملی هند نیز ملاقات کرد. این دو مقام ارشد امنیتی گفت‌وگوهای گسترده ای را با تمرکز بر اجرای طرح‌های هند و آمریکا در زمینه فناوری های حیاتی و نوظهور (iCET)، روابط دوجانبه دفاعی و وضعیت امنیت منطقه ای برگزار کردند.

جیک سالیوان همراه با یک هیات بلندپایه متشکل از مقامات ارشد دولت آمریکا و روسای شرکت های تجاری و صنعتی آمریکایی به هند سفر کرده است.

در همین حال خبرگزاری هند گزارش داد: آجیت دوال و جیک سالیوان در مورد کریدور اقتصادی هند-خاورمیانه-اروپا (IMEC) گفت‌وگو کردند که با توجه به وضعیت کنونی غرب آسیا، به تاخیر افتاده است.

جیک سالیوان همچنین با سوبرامانیام جایشنکار وزیر امور خارجه هند ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه هند در شبکه ایکس نوشت: گفتگوی جامعی در مورد طیف گسترده ای از مسائل دوجانبه، منطقه ای و جهانی با مشاور امنیت ملی آمریکا انجام شد.

جایشنکار نوشت: مطمئنم که مشارکت استراتژیک هند و ایالات متحده در دوره جدید به شدت به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha