۲۸ خرداد ۱۴۰۳، ۱۰:۲۹
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 85511675
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

برخورد ۲ کشتی چین و فیلیپین در میانه تنش‌ها در دریای جنوبی چین

تهران- ایرنا- یک کشتی چینی و یک کشتی تدارکاتی فیلیپینی در میانه تنش‌های فزاینده پکن و مانیل در دریای جنوبی چین با یکدیگر برخورد کردند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس، گارد ساحلی چین اعلام کرد: یک کشتی چینی و یک کشتی تدارکاتی فیلیپین امروز دوشنبه در نزدیکی جزایر مورد مناقشه اسپراتلی در دریای جنوبی چین با یکدیگر برخورد کردند.

گارد ساحلی چین افزود: یک کشتی تدارکاتی فیلیپین وارد آب‌های نزدیک به جزیره مرجانی توماس شول دوم شده است؛ منطقه‌ای که در جزایر اسپراتلی و قلمرو مورد ادعای چندین کشور است.

گارد ساحلی چین در بیانیه‌ای در رسانه اجتماعی وی‌چت خبر داد: کشتی تدارکاتی فیلیپین هشدارهای مکرر چین را نادیده گرفت و به طور خطرناکی به یک کشتی چینی به شیوه‌ای غیرحرفه‌ای نزدیک و منجر به برخورد دو کشتی شد. فیلیپین به طور کامل مسئول این امر است.

فیلیپین می‌گوید این منطقه که کمتر از ۲۰۰ مایل دریایی (۳۷۰ کیلومتر) از ساحل آن فاصله دارد، در منطقه اقتصادی انحصاری شناخته شده بین‌المللی آن قرار دارد.

این کشور اغلب به یک حکم داوری بین‌المللی در سال ۲۰۱۶ استناد می‌کند که ادعاهای گسترده چین در دریای جنوبی چین را بر مبنای تاریخی رد کرده است.

پکن که از سال ۲۰۱۳ در حال ساخت جزایری در دریای جنوبی چین است، حاکمیت بر بخش‌های وسیعی از این آبراه را برای خود می‌داند.

این دریا یکی از مناقشه‌برانگیزترین آبراه‌های جهان است که سالانه بیش از سه تریلیون دلار آمریکا مراودات تجاری از طریق آن انجام می‌شود.

چین، برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام ادعاهای حاکمیتی بر بخش یا تمامی از جزایر اسپراتلی مطرح کرده‌اند.

شرایط حاکم این نگرانی را ایجاد کرده است که این منطقه در حال تبدیل شدن به نقطه اشتعال است و می تواند عواقب جدی در امور جهانی داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha