آمادگی ایران و چین برای انجام همکاری‌های محیط‌زیستی ۲۵ساله

تهران - ایرنا - معاون رئیس‌جمهور بر آمادگی ایران و چین برای انجام همکاری‌های محیط‌زیستی ذیل برنامه راهبردی ۲۵ساله دو کشور در حوزه‌های تغییر اقلیم، مبارزه با گرد و غبار، مدیریت پساب و پسماند، حفاظت از حیات وحش، مقابله با آلودگی هوا، توسعه دریامحور و ... تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از سازمان حفاظت محیط‌زیست، علی سلاجقه در نشست مشترک با دکتر وان، معاون وزیر ایالتی و رئیس آکادمی علوم و فناوری جمهوری خلق چین و جمعی از اعضای این مرجع علمی کشور چین، اظهار داشت: تغییر اقلیم یکی از مسائل مشترکی است که تمام جهان را درگیر مرده است و ایران و چین می‌توانند درباره آن با یکدیگر همکاری داشته باشند.

وی با تاکید بر این که سازمان حفاظت محیط‌زیست، وزارت علوم و مجموعه دانشگاه تهران آمادگی همکاری با هیات‌های علمی چینی در موضوعات زیست‌محیطی را دارند، عنوان کرد: معضل گرد و غبار، یکی از پدیده‌هایی است که منطقه خاورمیانه و به‌ویژه غرب آسیا را تحت تاثیر قرار داده است که البته این پدیده برای کشور چین نیز کاملا آشنا است؛ به نحوی که در برخی مناطق چین، حتی پیش از همه‌گیری کرونا نیز مشاهده می‌کردیم که مردم در روزهای غبارآلود از ماسک استفاده می‌کردند و با این پدیده سازگار شده بودند.

ایجاد همگرایی منطقه‌ای و جهانی برای مبارزه با گرد و غبار توسط ایران

سلاجقه با بیان این که ایران و چین، هر دو از دانشی بومی و غنی در حوزه مقابله با گرد و غبار برخوردار هستند، گفت: در ایران سال‌های سال تجربه و دانش در زمینه نحوه مبارزه با گرد و غبار و تثبیت خاک در کانون‌های خیزش ریزگردها وجود دارد. در حال حاضر ستاد ملی سیاست‌گذاری، هماهنگی و مدیریت پدیده گرد و غبار در سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران استقرار دارد و یکی از وظایف ما، هماهنگ کردن دستگاه‌ها برای محافظت کشور در برابر مخاطرات این پدیده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: خوشبختانه در سه سال گذشته توانسته‌ایم با ایجاد یک همگرایی منطقه‌ای و بین‌المللی که کشور چین نیز در آن مشارکت فعالانه‌ای داشته است، قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله با گرد و غبار را در سازمان ملل تصویب کنیم و روز ۲۱ تیرماه را در سطح جهان و در تقویم سازمان ملل متحد به عنوان «روز جهانی مبارزه با توفان‌های ماسه و گرد و غبار» ثبت کنیم. در این قطعنامه، تمام کشورها به انجام اقداماتی برای همکاری‌های بین‌المللی در زمینه مبارزه با توفان‌های گرد و غبار ملزم شده‌اند.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به برگزاری نشست منطقه‌ای مبارزه با توفان‌های گرد و غبار در سال ۱۴۰۱ و اجلاس جهانی مرتبط با این موضوع در سال ۱۴۰۲ در تهران، گفت: در نشست منطقه‌ای که تابستان ۱۴۰۱ در تهران برگزار شد، ۱۱ کشور همسایه و مجاور ایران و ۵ دستگاه بین‌المللی حضور داشتند که در آن، سه موضوع ایجاد سازمان محیط‌زیست منطقه‌ای، تاسیس صندوق منطقه‌ای محیط‌زیست و راه‌اندازی دبیرخانه منطقه‌ای محیط‌زیست به تصویب رسید.

وی ادامه داد: پس از برگزاری نشست منطقه‌ای، با پیشنهاد سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران مأمور برگزاری اجلاس جهانی مبارزه با گرد و غبار شد که در آن نمایندگان بیش از ۵۰ کشور و ۲۰ دستگاه بین‌المللی در تهران حضور پیدا کردند که نتیجه آن اجلاس، تصویب قطعنامه بین‌المللی مبارزه با توفان‌های ماسه و گرد و غبار در ششمین نشست مجمع محیط‌زیست سازمان ملل متحد در نایروبی بود.

ظرفیت انجام همکاری‌های محیط‌زیستی بین ایران و چین در حوزه‌های گوناگون

سلاجقه با تاکید بر این که ایران و چین علاوه بر موضوعات تغییر اقلیم و گرد و غبار، در مسائل مربوط به مدیریت پساب و پسماند، حفاظت از حیات وحش، احیای تالاب‌ها و مبارزه با آلودگی‌های صوتی و بوی نامطبوع نیز می‌توانند با یکدیگر همکاری دوجانبه داشته باشند، اظهار داشت: مقابله با آلودگی هوا و آلاینده‌های صنعتی نیز از دیگر ظرفیت‌هایی است که ایران و چین در حوزه محیط‌زیست و ذیل برنامه راهبردی همکاری‌های ۲۵ساله دو کشور می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: امیدواریم با مجموعه آکادمی علوم و فناوری چین ذیل تفاهم‌نامه ۲۵ساله و براساس تعاملات مشترکی که این مجموعه با دانشگاه‌های ایران دارد، بتوانیم در تمام زمینه‌های زیست‌محیطی ذکرشده، همکاری‌های خود را هم در حوزه‌های پژوهشی و هم در حوزه‌های اجرایی، به صورت میدانی ارتقا دهیم. همچنین برای رفع دیگر مخاطرات محیط‌زیستی از جمله فرونشست زمین، خشکسالی، آتش‌سوزی جنگل‌ها و ... برای همکاری با طرف‌های چینی آمادگی داریم و به صورت کلی، ظرفیت‌های همکاری متعددی در حوزه محیط‌زیست بین ایران و چین وجود دارد.

معاون رئیس‌جمهور به موضوع توسعه‌ دریامحور نیز به عنوان یکی دیگر از زمینه‌های همکاری ایران و چین اشاره کرد و گفت: براساس دستور رهبر معظم انقلاب، توسعه مبتنی بر استفاده از ظرفیت‌های دریا از جمله راهبردهای کلانی است که طبق اصول توسعه پایدار در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است؛ منظور از توسعه دریامحور، بهره‌برداری پایدار از ظرفیت‌های منابع آبزی، گسترش خطوط انتقال و ظرفیت‌های کشتیرانی، توسعه تجارت دریایی، استقرار صنایع در سواحل دریاها و انجام دیگر فعالیت‌هایی است که توسعه پایدار کشور را با دریا گره می‌زند.

وی بیان کرد: در موضوع توسعه دریامحور بنا داریم که هم طبق قواعد محیط‌زیستی، اکوسیستم‌ها و زیستگاه‌های دریایی کشورمان را حفظ کنیم و هم فرآیند توسعه را در همه سطوح در سواحل شمال و بخصوص سواحل جنوب کشورمان پیش ببریم. جمهوری اسلامی همچنین به دنبال آن است که با توجه به شرایط اقلیمی ایران و جهان، صنایع آب‌بر را از مرکز کشور به سواحل جنوبی انتقال دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha