آکسفام: کودکان بی‌گناه فلسطینی با سلاح‌های انگلیسی کشته می‌شوند

تهران- ایرنا- حلیمه بگوم مدیر اجرایی سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام مستقر در انگلیس با بیان اینکه کودکان بی‌گناه فلسطینی و والدین آنها در غزه با سلاح‌های انگلیسی کشته می‌شوند، فروش تسلیحات انگلیسی به رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا، مدیر اجرایی سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام پس از رد درخواست‌ها برای تعلیق فروش تسلیحات انگلیسی به رژیم صهیونیستی از سوی دولت این کشور در گفت وگو با گاردین، گفت: اقدام لندن در فروش تسلیحات به (رژیم) اسرائیل و همزمان ارائه کمک‌های بشردوستانه به غزه از نظر عقلی و اخلاقی، ناسازگار است.

بگوم که در ماه آوریل به عنوان مدیر اجرایی آکسفام برگزیده شد و به تازگی از یک سفر کاری به کرانه باختری اشغالی بازگشته است، با بیان اینکه انگلیس باید فروش تسلیحات به رژیم صهیونیستی را متوقف کند، اظهار کرد: لندن نمی‌تواند همزمان کمک‌های بشردوستانه به غزه ارسال و از آرزوهای خود برای برقراری صلح در این منطقه صحبت کند اما در کنار آن بمب‌های خود را نیز در اختیار (رژیم) اسرائیل بگذارد.

وی در ادامه با اشاره به بهانه‌تراشی دولت انگلیس مبنی بر اینکه فروش اسلحه به رژیم صهیونیستی از سوی شرکت‌های تسلیحاتی انگلیسی امری تجاری است و قانون از تجارت جلوگیری نمی‌کند، تاکید کرد: اگر شما آگاهانه اسلحه‌هایی را می‌فروشید که برای کشتن هزاران کودک بی گناه و والدین آنها استفاده می‌شود، چرا به این کار ادامه می‌دهید؟

بگوم که به دلیل مخالفت مقام‌های رژیم صهیونیستی در سفر اخیر خود نتوانست وارد غزه شود، افزود: پس از شنیدن گزارش‌های دست اول بحران انسانی جاری در این منطقه از سوی همکاران فلسطینی که موفق به خروج از غزه شده بودند، شوکه شده‌ام.

وی با اشاره به اینکه پس از تهاجم رژیم صهیونیستی به لبنان در سال ۱۹۸۲، دولت‌های انگلیس و آمریکا فروش تسلیحات به این رژیم را به حالت تعلیق درآوردند، گفت: مارگارت تاچر نخست‌وزیر اسبق انگلیس در طول جنگ لبنان صادرات سلاح به (رژیم) اسرائیل را متوقف کرد و رونالد ریگان رئیس جمهور اسبق آمریکا نیز در ژوئیه ۱۹۸۲ محموله‌های مهمات خوشه‌ای ارسالی به تل‌آویو را به حالت تعلیق درآورد.

مدیر اجرایی سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام در ادامه اظهارات خود، خاطرنشان کرد: ریگان چنان از تصاویر بچه‌های فلسطینی تکه تکه شده در جریان بمباران (رژیم) اسرائیل شوکه شده بود که به مناخم بگین نخست‌وزیر سابق اسرائیل هشدار داد که در صورت ادامه این روند، کل روابط آینده واشنگتن و تل‌آویو به خطر خواهد افتاد و به دنبال این هشدار بود که مقام‌های (رژیم) اسرائیل همان روز دستور آتش بس کامل را صادر کردند؛ بنابراین سابقه تعلیق فروش تسلیحات به تل‌آویو و نتیجه‌بخش بودن آن وجود دارد.

مدیر اجرایی سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۳۷ هزار فلسطینی بر اثر حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه کشته شده‌اند، کودکان غزه بمباران می‌شوند، از سوء تغذیه رنج می‌برند و با قحطی احتمالی روبرو هستند اما دولت انگلیس هنوز نمی‌تواند ارتش رژیم صهیونیستی را محدود کند، تاکید کرد: به نظر می‌رسد انسانیت در وجود ما رو به قهقرا نهاده است.

بگوم در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه کشورهای جنوب جهانی نسبتاً در مورد آنچه باید در مورد غزه اتفاق بیفتد متحد هستند، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد فقط رهبران غربی هستند که در حال حاضر نمی‌دانند انجام چه کاری از نظر اخلاقی درست است.

به گزارش ایرنا، سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام پیش‌ تر نیز در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزرای تجارت و خارجه انگلیس با اشاره به آمار بالای شهدای جنگ غزه هشدار داد که دولت لندن با حمایت تسلیحاتی از رژیم صهیونیستی در فاجعه انسانی در این منطقه شریک است.

در این نامه که به امضای ده‌ها نماینده احزاب مختلف سیاسی، اعضای سازمان‌های حقوق‌بشری، نویسندگان و پژوهشگران رسیده، آمده است: ما با هم از شما می خواهیم فورا مجوزهای فروش و صادرات تسلیحات به اسرائیل را متوقف کنید. این یک گام مهم برای کمک به برقراری آتش بس دائمی و فوری برای همه فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها است.

این نامه می‌افزاید: هیچ جای غزه امن نیست؛ حمله نظامی اسرائیل به غزه ده‌ها هزار نفر را کشته و یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر را مجبور به ترک خانه‌های خود کرده است. مدارس، بیمارستان‌ها، تأسیسات امدادی، نانوایی‌ها و زیرساخت‌های آب، همگی آسیب دیده‌ و بسیاری از آنها ویران شده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha