مخبر بر تسریع و تحقق افزایش ۱۰ میلیارد دلاری تبادلات تجاری ایران و پاکستان تاکید کرد

تهران - ایرنا - سرپرست نهاد ریاست جمهوری با اشاره به توافقات مهم و راهبردی صورت گرفته بین ایران و پاکستان در سفر رئیس جمهور فقید به اسلام‌آباد از جمله هدف‌گذاری برای افزایش سطح تبادلات تجاری و اقتصادی میان دو کشور به ۱۰ میلیارد دلار، ابراز امیدواری کرد با اهتمام طرفین و تسریع در رفع موانع همکاری‌های تجاری در آینده نزدیک این هدف مهم تحقق یابد.

به گزارش گروه سیاسی ایرنا، محمد مخبر عصر یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ در پاسخ به تماس تلفنی شهباز شریف نخست وزیر پاکستان، ضمن تبریک فرا رسیدن عید سعید قربان، ‌ابراز امیدواری کرد در آستانه این عید بزرگ با تلاش مضاعف همه مسئولان و اندیشمندان جهان اسلام صلح و آرامش به منطقه بازگشته و غزه مظلوم از جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی رهایی یابد.

وی با بیان اینکه جنگ، خشونت و تروریسم میراث زورگویان و مستکبرین عالم برای ملت‌های مظلوم و ستمدیده است، بر ضرورت یکپارچگی و همگرایی جهان اسلام برای زدودن این میراث شوم از بلاد اسلامی و نمایان کردن چهره زیبای اسلام ناب محمدی برای جهانیان تاکید کرد.

سرپرست ریاست جمهوری ضمن تجلیل از حمایت‌های پر شور مردم پاکستان از مردم غزه و مواضع صریح دولت این کشور در قبال جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان، همبستگی کشورهای اسلامی را نیازی اساسی برای جلوگیری از استمرار جنایتگری صهیونیست‌ها در غزه عنوان کرد.

مخبر در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر صمیمانه از دولت و ملت پاکستان برای استقبال گرم از شهید آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور فقید جمهوری اسلامی ایران در سفرش به این کشور و همچنین حضور دلگرم کننده هیئت عالیرتبه پاکستانی در مراسم ادای احترام به رئیس جمهور شهید تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان در بسیاری از موضوعات جهان اسلام به‌ویژه مسئله فلسطین و غزه و دیگر مسائل بین‌المللی دارای دیدگاه‌های مشترکی هستند که این مهم می‌تواند بستر و زمینه مناسبی برای ارتقای سطح روابط در همه زمینه‌ها باشد.

سرپرست نهاد ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به توافقات مهم و راهبردی صورت گرفته میان ایران و پاکستان در سفر رئیس جمهور فقید به اسلام‌آباد از جمله هدف‌گذاری برای افزایش سطح تبادلات تجاری و اقتصادی میان دو کشور به ۱۰ میلیارد دلار، ابراز امیدواری کرد با اهتمام طرفین و تسریع در رفع موانع همکاری‌های تجاری در آینده نزدیک این هدف مهم تحقق یابد.

مخبر همچنین ضمن مرور همکاری‌های دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان، اجرای توافقات معطل مانده میان دو کشور از جمله قرارداد راهبردی خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان (طرح آی-پی) را نیازمند پیگیری ویژه از سمت مسؤلان پاکستانی عنوان و بر آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در جهت رفع موانع اجرای این قرارداد تاکید کرد.

سرپرست ریاست جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره پاکستان را همراه و شریکی راهبردی برای خود می‌داند، بر عزم مسئولان عالی دو کشور برای ارتقای سطح روابط در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود تاکید کرد.

سفر شهید رئیسی به پاکستان موجب گشایش فصلی جدید در روابط دو کشور شد
نخست وزیر پاکستان نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تبریک عید سعید قربان به دولت و ملت ایران، ضمن گرامیداشت یاد شهید آیت‌الله رئیسی و تجلیل از حمایت‌های بی‌بدیل رهبری معظم انقلاب اسلامی ایران و رئیس جمهور فقید از مردم مظلوم فلسطین و غزه، روابط جمهوری اسلامی و پاکستان را روابطی دیرینه، تاریخی و مبتنی بر اشتراکات عمیق فرهنگی و دینی توصیف و بر علاقمندی کشورش برای تثبیت و تحکیم هر چه بیشتر روابط با ایران به‌ویژه در بخش تجاری و اقتصادی تاکید کرد.

شهباز شریف سفر تاریخی رئیس جمهور شهید آیت‌الله رئیسی به این کشور را موجب گشایش فصلی جدید در روابط دو کشور دانست و بر پایبندی کامل دولت پاکستان نسبت به اجرای دقیق توافقات این سفر از جمله افزایش سطح روابط تجاری دو کشور به ۱۰ میلیارد دلار و همچنین رفع موانع اجرای قرارداد خط لوله انتقال گاز تاکید کرد.

شریف ضمن آرزوی موفقیت برای ملت ایران در انتخابات پیش‌رو تاکید کرد: ‌اطمینان داریم این انتخابات نیز همچون دوره‌های گذشته به تقویت و استحکام هر چه بیشتر نظام جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان لنگرگاه صلح و ثبات و امنیت در منطقه خواهد انجامید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha