وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

تهران- ایرنا- از دیروز نامزدها و مشاورانشان هر نشستی برگزار کردند هر چه گفتند و شنیدند تمرین، آمادگی و وزن‌کشی برای امشب است، اولین رویارویی میان ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری؛ حالا ساعت‌ها به وقت مناظره کوک شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، امشب اولین هماورد و رویارویی، ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری است، در هفت روز گذشته نامزدها، مشاوران و نمایندگان و ستادهایشان هر چه انجام داده‌اند، تمرینی بوده برای ۴ ساعت مناظره نفس‌گیر امشب؛ از همین مناظره اول مشخص خواهد شد در ادامه رقابت انتخاباتی چه نامزدها چه باید بگویند و چه نگویند، اما دیروز یک روز مانده به انتخابات فضای انتخاباتی کمی فرق داشت و متفاوت‌تر بود، روز قبل از عید و همزمان با روز عرفه.

انتخابات و روز عرفه و قدر در راه خدا

هفتمین روز برنامه‌های تبلیغاتی چهاردهمین دوره انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که این روز مصادف با روز عرفه بود و این بسته انتخاباتی را با خطبه‌ای از امام حسین (ع) در سرزمین منا آغاز می‌کنم که فرمود: خدایا تو می‌دانی که آنچه از ما سرزد، برای رقابت در فرمانروایی و نیز دسترسی به مال بی‌ارزش دنیا نبود، بلکه از آن روست که نشانه‌های آیین تو را بنمایانیم و سروسامان بخشی را در سرزمین‌هایت آشکار سازیم تا بندگان ستمدیده تو آسوده گردند و به فرایض و سنن و احکام تو عمل کنند.

فرازی از این خطبه شریف نشان می‌دهد که موضوع رقابت، داستانی به بلندای تاریخ دارد، اما آنهایی که برای سامان بخشی امور در راه خدا قدم برداشتند، ماندگار شدند.

وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

جلیلی: کشور نقشه راه می‌خواهد

دیروز سعید جلیلی در نشستی با جمعی از کارآفرینان، تولیدکنندگان و اهالی صنعت کشور ضمن شنیدن دغدغه آنها که حول مشکلات تولید بود، اظهار کرد: کشور نقشه راه می‌خواهد؛ یعنی باید دانست که دقیقا مشکل کجاست تا بتوان آن را حل کرد؛ اینکه برخی اوقات کلی گویی انجام می‌شود نشان از آن دارد که عزمی برای حل مشکل وجود ندارد؛ باید از دیگران با هر سلیقه‌ای مشورت گرفت تا به مشکلات و راه حل‌ها آگاه‌تر شد.(متن این خبر را اینجا بخوانید.)

از دیگر برنامه های دیروز مردان رقابت چهاردهم برگزاری مناظره ای با حضور «مصطفی کواکبیان» نماینده «مسعود پزشکیان»، «امیر حسین ثابتی» نماینده «سعید جلیلی» و «سید موسی پور موسوی» نماینده «محمد باقر قالیباف» در دانشگاه علوم تحقیقات بود که نمایندگان به دفاع از برنامه‌های کاندیدای مورد حمایت خود پرداختند.

وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

ترکیب دانایی و توانایی می‌تواند رئیس جمهور را در پیشبرد اهداف کشور موفق کند

سیدموسی پورموسوی به نمایندگی از محمدباقرقالیباف در این مناظره درباره حکمرانی مطلوب گفت: از منظر دکتر قالیباف، حاکمیت مطلوب به چند موضوع اساسی خلاصه می‌شود که حاکمیت قانون، کارآمدی و اثربخشی، انصاف و عدالت و پاسخگویی شفافیت است. عقلانیت حکم می‌کند برای هدایت کشور قانون را سرلوحه کاری خود قرار دهیم و اگر بخواهیم کشور را به سمت پیشرفت هدایت کنیم، باید از نیروهای کارآمد استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه شفافیت استفاده از نیروهای کارآمد از موارد مهم است، یادآور شد: وقتی از حاکمیت مطلوب صحبت می کنیم منظور مبنای فقهی، دینی و قانونی است و برای حاکمیت مطلوب از آنها وام بگیریم.(متن این خبر را اینجا بخوانید.)

وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

حکمرانی مطلوب این نیست که ما فقط خودمان را ببینیم و دنیا را فراموش کنیم

در این مناظره مصطفی کواکبیان به نمایندگی از مسعود پزشکیان اظهار داشت: حکمرانی مطلوب باید یکسری شاخص‌هایی داشته باشد و از همه مهم‌تر بحث حاکمیت قانون بر مبنای اسناد بالادستی است. به اعتقاد من حکمرانی مطلوب این نیست که ما فقط خودمان را ببینیم و دنیا را فراموش کنیم و کشورهای دنیا را نادیده بگیریم لذا باید در سیستم تعامل با دنیا و روابط بین‌الملل و در عرصه‌های دیپلماسی و سیاست خارجی هم جریان مطلوبی شکل بگیرد.(متن این خبر را اینجا بخوانید.)

وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

رئیس جمهور قدرت تمیز مسائل و نگاه کارشناسانه داشته باشند

همچنین در این مناظره امیرحسین ثابتی به نمایندگی از سعید جلیلی به حکمرانی مطلوب پرداخت و اظهار داشت: در همه جوامع ما دارای منابع کم و اولویت های بسیار هستیم، دولت مطلوب از نگاه دکتر جلیلی این است که مهم ترین اولویت ها را شناسایی و از کلی‌گویی خارج باشد.همچنین دولت مطلوب باید توسط رئیس جمهوری کارشناس اداره شود و اینکه همه مسائل را به کارشناسان نسپارند ‌بلکه باید خود رئیس جمهور قدرت تمیز مسائل و نگاه کارشناسانه داشته باشند.(متن این خبر را اینجا بخوانید.)

وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

پورمحمدی: دولت موفق باید به دنبال مردم و بخش خصوصی حرکت کند

از دیگر برنامه های روز گذشته نامزدهای ریاست جمهوری، دیدار حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، تعاون و اصناف ایران بود که وی در این نشست اظهار داشت: اساس برنامه‌های ما باید بر اساس ثبات باشد تا پیش بینی پذیر، قابل محاسبه و اندازه‌گیری باشیم؛ به این منظور باید سناریوهای قابل درک و عمل طراحی شود، ثبات یک اصل عمده در اقتصاد است و سعی می‌کنم به این اصل توجه جدی داشته باشم.

وی افزود: اگر دولت بخواهد موفق باشد باید به دنبال مردم و بخش خصوصی حرکت کند.(متن این خبر را اینجا بخوانید.)

وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

زاکانی: در دولتم به بخش خصوصی تکیه می‌کنم

علیرضا زاکانی از دیگر نامزدهای انتخاباتی بود که دیروز در صفحه شخصی خود در فضای مجازی به موضوع بخش خصوصی پرداخت و نوشت: امروز صبح در اتاق بازرگانی ایران، پارلمان بخش خصوصی و در جمع فعالان این حوزه تاکید شد، ما در «‎دولت خدمت» می‌خواهیم به شما تکیه کنیم، نه اینکه جای شما بنشینیم. دولت به محصول نهایی زنجیره تولیدکننده نیاز دارد و نباید داخل زنجیره دخالت کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در ‎چین بیش از ۱۳ میلیارد یورو تفاهم نامه بستیم. یکی از مسئولان ارشد اقتصادی با توجه به تجارب گذشته گفت یک یورو هم به شما نخواهند داد. اما به لطف خدا الان نزدیک دو میلیارد یورو قرارداد نهایی و در حال اجرا داریم و بیش از ۳۰۰ میلیون یورو ضمانت‌نامه گرفتیم که در حال اجرای تعهدات خودشان هستند.

زاکانی در پایان مطلب خود آورده است: به طرف چینی الزام کردیم کارخانه داخل ایران بزنیم و انتقال فناوری شود تا در بازار ۶۰۰ میلیون نفری منطقه غرب آسیا با هم شریک شویم.(متن این خبر را اینجا بخوانید.)

وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

قالیباف:آرمان‌گرایی واقع بینانه در سیاست خارجی مهمترین روش و رویکرد برای کشور است

از دیگر برنامه مهم دیروز نامزدهای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، حضور محمد باقر قالیباف در برنامه میزگرد سیاسی شبکه سوم سیما بود که در این نشست کاظم غریب‌آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه دبیر ستاد حقوق بشر ایران و علی فکری معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران به عنوان مشاوران قالیباف را همراهی کردند و سیدمحمدکاظم سجاد پور، ابراهیم متقی و فوائد ایزدی هم در مقام کارشناسان سیاست خارجی در این برنامه حاضر شدند.

محمدباقر قالیباف در این نشست سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی را رکن رکین دولت چهاردهم خواند و گفت: همه دستگاه های اجرایی در یک طرف، سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی هم در یک طرف قرار خواهد گرفت.

وی گفت: حکمرانی در سیاست خارجی تنظیم روابط است؛ یعنی حداکثر منافع و حداقل هزینه را برای کشور داشته باشد. آرمان‌گرایی واقع بینانه در سیاست خارجی مهمترین روش و رویکرد برای کشور است. یعنی باورهای ما و ایمان به سنت های الهی می‌تواند در قاب ملی کشور بدرخشد و سبب عزت و افتخار کشور شود که مصادق آن دوران دفاع مقدس است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: این باور و نگاه دینی به سنت‌های الهی، عزت و اقتدار ما را ثابت خواهد کرد و «وعده صادق» این افتخار را به ما داد که حتی ایرانیان خارج از کشور که به باورهای انقلاب نزدیک نبودند ولی به ایرانی بودن خود افتخار کردند.(متن این خبر را اینجا بخوانید.)

وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

باید و نبایدهای سیاست‌خارجی پزشکیان، جلیلی و زاکانی تشریح شد

برنامه «پاستور شماره ۱۴» رادیو گفت‌وگو با موضوع راهبردهای سیاست خارجی و راهکارهای ارتقای جایگاه منطقه ای و بین المللی کشور و با حضور نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری؛ فیاض زاهد نماینده ستاد مسعود پزشکیان و مجید عباسی نماینده ستاد علیرضا زاکانی و امیرحسین ثابتی نماینده ستاد سعید جلیلی از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت و نمایندگان نامزدها اولویت‌هایی سیاست خارجی این داوطلبان را تشریح کردند.

فیاض زاهد نماینده ستاد مسعود پزشکیان با بیان این که سیاست خارجی، تداوم سیاست داخلی است، گفت: در عرصه داخلی نمی‌توان وضعیت نا به سامان و ناهمگونی داشته باشیم و انتظار داشته باشیم که در سیاست خارجی از یک الگوی ثابت و فرماندهی یکسان و اثرگذار بهره ببریم.

در ادامه امیرحسین ثابتی نماینده ستاد سعید جلیلی با اشاره به این که در دهه ۹۰ اقتصاد به شدت پرتلاطم و آسیب پذیری داشته ایم، یادآور شد: طی این دهه ما بیشترین رابطه را با آمریکا به صورت مستقیم در سطح وزیر امور خارجه برای اولین بار در تاریخ بعد از انقلاب داشته ایم.

وی متذکر شد: اکنون بعد از تغییر ریلی که شهید رئیسی بنا نهادند، در سال ۱۴۰۳ باید خودمان انتخاب کنیم که می‌خواهیم این مسیر را ادامه دهیم و یا می‌خواهیم مسیر دیگری را انتخاب کنیم.

همچنین مجید عباسی نماینده ستاد زاکانی با بیان این که در دولت جدید، نباید امنیت و منافع ملت را به یک توافق محدود کنیم، افزود: ما حق نداریم کشور را معطل کنیم. در دولت آقای روحانی، روزانه هفتصد تا هشتصد نفر داشتند جان شان را از دست می دادند ولی آقایان دولت می گفتند ورود واکسن منوط به FATF است. اگر منتظر FATF می ماندیم، ایا می توانستیم واکسن را وارد کنیم و کرونا را ریشه کن کنیم؟(متن این خبر را اینجا بخوانید.)

وزن‌کشی سیاسی برای مناظره امشب/ مشاوران چه گفتند، نامزدها کجا رفتند

مصطفی پورمحمدی در مستندی از دلیل آمدنش به صحنه انتخابات می‌گوید

دیروز همچنین مستندی از زندگی مصطفی پورمحمدی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوریاز شبکه یک سیما پخش شد.تصاویر با انتشار عکس‌هایی از امام راحل(ره)، دوران دفاع مقدس و روزهای پس از آن، دنبال می‌شود، یک سخنرانی پرهیجان و جنجالی در مجلس؛ او از آغاز فعالیت در دادستانی کل، تهران و ماموریت های استانی می‌گوید؛ و زمستان سال ۵۸ که به عنوان دادستان انقلاب در مسجد سلیمان و چند شهر در استان خوزستان منصوب می‌شود.

تصاویری از دوران فعالیت و خدمت در دولت های مختلف از دولت سازندگی گرفته تا دولت مردمی؛ پورمحمدی در این مستند از یک گزارش حساس در یک جلسه کاری مهم با امام راحل سخن می‌گوید که منجر به فرمان ۸ ماده‌ای بنیانگذار کبیر انقلاب شد.

این مستند حاوی تصاویری از سخنرانی‌های مختلف پورمحمدی در جلسات به‌ویژه جلسات غیرعلنی مجلس است که در آن به اقدام‌های مهم خود در دوران بازرسی کل کشور، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و اشاره می‌کند.(چکیده متن مستند را اینجا بخوانید.)

جلیلی: دولت در سایه یک گفتمان است/نباید تنبلی دولت با خلق پول جبران شود

همچنین سعید جلیلی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه یکشنبه -۲۷ خرداد- مهمان برنامه «میزگرد اقتصادی» شبکه یک سیما بود. وی در این برنامه ضمن پاسخگویی به برخی سوالات، محورها و برنامه‌های خود در حوزه اقتصادی را تشریح کرد.

نامزد چهاردمین انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به ماهیت دولت سایه گفت: دولت سایه دکان و دستگاه نیست حزب یا تشکیلات نیست بلکه یک گفتمان است و تعریف ما از دولت سایه این است که هر فردی که دل در گروی انقلاب و کشور دارد و هر کسی به اندازه وسع خود برای پیشرفت کشور وارد عمل شود و برای حل معضلات کشور به میدان بیاید.  

وی افزود: بارها گفتیم که هر دانشگاه باید یک دولت در سایه باشد و این امکان برای تمامی دانشگاه‌ها متصور است. بله در دولت رییسی نیز ما دولت در سایه بودیم زیرا باید به دولت کمک کنیم که ظرفیت های را تقویت و کمبودها را نیز جبران کنیم.  

جلیلی یادآور شد: رئیس دولت منتخب، هر که باشد، محترم است و باید حمایت شود اگر جایی خطا می رود تذکر داده شود. سال ۱۳۹۲ من رقیب آقای روحانی بودم ولی وقتی رأی آورد وظیفه خودم می دانستم به آن کمک کنم و در دولت آقای رئیسی نیز همین گونه بود با این تفاوت که در دولت آقای رئیسی آنچه که گفته می شد، مورد استقبال قرار می‌گرفت. (متن این خبر را اینجا بخوانید.)

پزشکیان: دولت سوم روحانی نیستم/هر اقدامی را با مشورت مردم انجام می‌دهم

دومین گفت و گوی ویژه خبری با مسعود پزشکیان نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری یکشنبه شب ۲۷ خرداد ماه از شبکه خبر پخش شد.

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که آیا قصد دارید خط مشی دولت های قبلی را پیروی کنید، نظر شما درباره اینکه برخی می گویند دولت شما دولت سوم روحانی خواهد بود، چیست؟ گفت: اصلا غیر ممکن است. روش مدیریت روش علمی است ، اگر قرار بود روش هایی که در گذشته اجرا شود، لزومی نداشت من بیایم.

وی عنوان کرد:‌ از نظر علمی باید در ساختار اداری، نوع خدمات، اولویت بندی ها و در خیلی شاخص های مدیریتی تغییر ایجاد شود.

پزشکیان با تاکید بر اینکه دولت من، دولت پزشکیان است، اظهار داشت: دولتی که می‌آید، دولت مسعود پزشکیان خواهد بود؛ دولت اول ما، نه دولت ایکس و ایگرگ. (متن این خبر را اینجا بخوانید).

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha