یونیت سیار دندانپزشکی با هدف کمک به توانخواهان حرکتی ساخته شد

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی و ساخت یونیت قابل حمل دندانپزشکی شده که دسترسی جانبازان، معلولان و سالمندان با مشکل حرکتی را به خدمات دندانپزشکی میسر می‌کند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت یونیت دندان‌پزشکی سیاری شده اند که علاوه بر ارائه خدمات دندان‌پزشکی در مناطق دشوار قادر است تا خدمات دندان پزشکی تخصصی به افراد معلول و جانباز فاقد توانایی حرکت ارائه کند.

محمدرضا درعلی، مدیرعامل این شرکت فناور با اشاره به سابقه خانوادگی یکصدساله خود در حوزه دندان‌پزشکی اظهار کرد: پدرم که در حوزه دندان‌پزشکی در شهر فارسان چهارمحال و بختیاری و اصفهان مطب داشت، به ‌لحاظ روحیه خیرخواهانه‌اش روزهای آخر هفته را به خدمت‌رسانی در مناطق محروم اختصاص می‌داد.

وی افزود: هنگامی که پدر مرحوم شدند؛ تجهیزات ایشان را که کیفیت بسیار خوبی هم در آن زمان داشتند در یک کامیون خاور مسقف، جای‌گذاری و از همان زمان کارم شروع شد. گاهی شرایط بیمار بحرانی و خاص بود و فضای من به‌دلیل محدودیتی که داشت، پاسخگوی افراد نبود. جابه‌جایی تجهیزات دندان‌پزشکی به اماکن مختلف کار دشواری است که موجب شده است تا خدمت‌رسانی به مناطق محروم و شرایط جنگی با دشواری انجام شود.

یونیت سیار دندانپزشکی با هدف کمک به توانخواهان حرکتی ساخته شد

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان ادامه داد: در همان زمان من با تجهیزاتی که داشتم، یونیت‌های پرتابل را با هدف اینکه یونیت، تجهیزات دندان‌پزشکی و باکس دارو مثل یک مطب کامل در صندوق عقب خودرویی مانند پراید جا بگیرد و ویزیت در منزل به‌راحتی انجام ‌شود طراحی کردم.

وی تصریح کرد: در این یونیت سیار دندانپزشکی هر آنچه که یک دندانپزشک برای امور معاینه و درمانی از یک یونیت دندانپزشکی انتظار دارد وجود دارد و این تجهیز هیچ کمبودی از نظر امکانات و تجهیزات درمانی نسبت به یونیت‌های ثابت ندارد.

درعلی قابلیت جمع و باز شدن برقی، حجم بسیار کم، وزن پایین، توانایی فول پوزیشن صندلی به صورت برقی، عدم نیاز به لوله کشی آب و فاضلاب برای راه‌اندازی و قابلیت عملیاتی شدن در یک دقیقه در هر مکان را از جمله ویژگی‌های برجسته‌ای یونیت دندانپزشکی عنوان کرد.

این یونیت به سرعت و در هر مکان، ظرف یک دقیقه با اتصال به یک پریز برق شهری و فشردن یک کلید، عملیاتی و آماده کار خواهد شد.

یونیت سیار دندانپزشکی با هدف کمک به توانخواهان حرکتی ساخته شد

این فعال حوزه دانش بنیان همچنین اشاره بر اینکه این صندلی به ‌گونه‌ای طراحی شده که به‌ صورت الکترونیکال کنار تخت بیماران بستری‌شده، مماس با تخت بیمار قرار داده می‌شود؛ گفت: در این شرایط بیمار به‌راحتی به یونیت منتقل شده و مانند برانکارد به جایی منتقل می‌شود که دندان‌پزشک فضای مناسبی را برای درمان بیمار داشته باشد.

وی اظهار کرد: تمام خدمات دندان‌پزشکی در هر زمینه‌ای از ایمپلنت گرفته تا درمان ریشه یا جراحی و غیره در چند جلسه قابل انجام است و پس از انجام مراحل درمان، بیمار به تخت خود منتقل خواهد شد. پیگیر بحث برون‌مرزی و به اشتراک گذاشتن این محصول با کشورهای مختلف جهان هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha