افزایش ۱۸ درصدی بارش‌ها در حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب

تهران- ایرنا- رئیس حوضه‌های آبریز کرخه و مرزی غرب از افزایش ۱۸ درصدی بارندگی در سال آبی جاری در حوضه‌های آبریز کرخه و مرزی غرب خبر داد و گفت: سدهای این حوضه پرشدگی ۶۷ درصدی دارند.

به گزارش ایرنا از شرکت مدیریت منابع آب ایران، شاهپور رجایی افزود: متوسط بارندگی حوضه آبریز درجه ۲ کرخه در سال آبی جاری ۴۹۲ میلیمتر بوده که در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۴ درصد و نسبت به میانگین درازمدت ۱۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رئیس حوضه‌های آبریز کرخه و مرزی غرب ادامه داد: در همین دوره زمانی، حوضه آبریز مرزی غرب ۵۲۹ میلیمتر بارندگی داشته که نسبت به متوسط سال آبی قبل و متوسط درازمدت به ترتیب ۱۹ و ۱۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در این سال آبی، در بین استان‌های واقع در حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب، استان ایلام با ۲۳ درصد و استان لرستان با ۱۱ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین افزایش بارندگی نسبت به دوره درازمدت ۵۴ساله داشته‌اند.

رجایی با اشاره به میزان پرشدگی سدها در حوضه آبریز حوضه آبریز کرخه و مرزی غرب گفت: بر روی رودخانه‌های کرخه و مرزی غرب ۳۲ سد با حجم مخزن ۱۱ میلیون و ۲۱۴ هزار مترمکعب وجود دارد که تا نیمه خردادماه جاری، نزدیک به ۷۵۰۰ میلیون مترمکعب حجم مخزن و معادل ۶۷ درصد پرشدگی ذخیره آبی داشته‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha