۱۴ هزار رأس دام عشایر سیستان و بلوچستان در عید قربان عرضه می‌شود

زاهدان - ایرنا - مدیرکل امور عشایر سیستان و بلوچستان از عرضه مستقیم دام زنده عشایر در میادین عرضه دام تمام شهرستان‌های این استان به مناسبت عید سعید قربان خبر داد.

شیرزاد کمالی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با هماهنگی و مساعدت اتحادیه و شرکت تعاونی‌های عشایری سیستان و بلوچستان پیش بینی می شود بیش از ۱۴ هزار رأس دام توسط عشایر جهت ذبح قربانی همشهریان در سطح استان عرضه شود.

وی ادامه داد : دام عشایر به جهت چرای در مراتع ، به لحاظ کیفیت گوشت از وضعیت مطلوب تری نسبت به سایر دام‌های موجود در بازار برخوردار است.

به گفته مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان، ۱۹ مورد ابتلا به تب کریمه کونگو از ابتدای سال تاکنون در استان شناسایی شده که ۲ نفر از این افراد در شهر زاهدان فوت شدند.

غلامرضا سرگزی با اشاره به نزدیک شدن عید سعید قربان و آغاز نظارت‌های دامپزشکی، بیان کرد: ۶۷ تیم ثابت و سیار به مناسبت این عید بزرگ در سیستان و بلوچستان فعالیت نظارتی خود را انجام می‌دهند که از این تعداد ۲۷ تیم ثابت و ۴۰ تیم سیار است.

وی افزود: در هر تیم ۲ نفر انجام نظارت‌های بهداشتی را بر عهده دارند، همچنین ۴۵ دامپزشک و ۸۰ بازرس بهداشت گوشت در این اقدام ارائه خدمت می‌کنند.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون ۱۹ مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در استان شناسایی شده که ۹ مورد آن در زاهدان بوده و ۲ نفر از این افراد در این شهرستان فوت شده‌اند.

وی گفت: دام سالم و بدون علامت نیز می‌تواند باعث انتقال بیماری تب کونگو به انسان شود و در راستای پیشگیری حتماً گوشت بعد از ذبح باید ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری و بعد مصرف شود.

سرگزی اظهارکرد : مردم حتماً در عید قربان دقت و برای ذبح دام عید به کشتارگاه‌ها مراجعه کنند در این زمینه میدان «کوثر» زاهدان به هیچ عنوان برای کشتار و خرید دام مورد تایید نیست که در این راستا مقرر شده شهرداری مکانی را جهت عرضه دام آماده کند.

وی گفت: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه نگهداری حیوانات در مکان‌های عمومی موضوع را به شماره ۱۵۱۲ گزارش دهند تا پیگیری لازم صورت گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha