۲۷ خرداد ۱۴۰۳، ۱۲:۱۹
کد خبرنگار: 1050
کد خبر: 85510543
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

منشا رویش ۸۳ گونه زراعی و باغی اصلی در کشور شناسایی شد

کرج - ایرنا - رییس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی کشور اعلام کرد: تاکنون منشا رویش حداقل ۸۳ گونه زراعی و باغی اصلی در کشور شناسایی شده است.

"مصطفی آقایی" روز یکشنبه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایرنا در کرج افزود: ایران جزو غنی ترین کشورها از نظر منابع ژنتیکی کشاورزی، منابع طبیعی و تنوع زیستی جانوری و گیاهی در جهان است.

وی بیان کرد: تاکنون در کشورمان افزون بر هشت هزار گونه گیاهی شناسایی شده که از این تعداد حدود ۲ هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی آنها انحصاری ایران است.

رییس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی مستقر در البرز یادآورشد: در مجموع تاکنون ٢٠٤ گونه پستاندار، ٥٥٠ گونه پرنده، ٢٧٤ گونه ماهیان آبهای داخلی، ٢٦٨ گونه خزنده و ٢٢ گونه دوزیست در ایران شناسایی شده است؛ این تنوع سرشار و ثروت عظیم الهی موجب شده تا ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای بیشترین تنوع زیستی در جهان شناخته شود.

آقایی گفت: در حوزه کشاورزی نیز حدود ٩٥ گونه زراعی و ١٠٨ گونه باغی در کشور کشت و کار می شود؛ از این تعداد حداقل ٣٥ گونه زراعی و ٢٢ گونه باغی و تعداد زیادی خویشاوندان وحشی آنها از ایران منشا گرفته اند.

رییس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی یادآورشد: حفظ و بهره برداری عالمانه، هدفمند و پایدار از منابع ژنتیکی می‌تواند کمک موثری به خودکفایی اقتصادی و امنیت ملی کند.

وی اضافه کرد:کشاورزی به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور، نقش اصلی در امنیت غذایی و توسعه پایدار ایفا می‌کند.

آقایی به شعار امسال هفته جهاد کشاورزی با عنوان «امنیت غذایی، جهش تولید، مشارکت مردمی» اشاره کرد و گفت: تحقق این مهم، نیازمند عزم ملی، همدلی و همکاری همه دستگاه‌ها، نهادها و مردم در سراسر کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha