توسعه شهرک‌های صنعتی قم با حل موانع تملک اراضی در جریان است

قم - ایرنا - مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قم گفت: توسعه شهرک‌های صنعتی قم با حل موانع تملک اراضی در جریان است که بر همین اساس مسیر توسعه شهرک صنعتی شکوهیه تا ۲ هزار هکتار و شهرک صنعتی محمودآباد تا یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار دنبال می‌شود.

وحید آشتیانی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: پیرامون همین موضوع جلسه‌ای با حضور اعضاء هیأت مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی استان قم، مدیرکل جهاد کشاورزی، مدیر امور اراضی و معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برگزار شد که در آن راهکارهای رفع موانع و مشکلات تملک اراضی برای توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان قم مورد بررسی قرار گرفت.

وی بیان کرد: با توجه به اهمیت صنایع کوچک در توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار، تمرکز بر حمایت از این صنایع و فراهم آوردن بسترهای لازم برای استقرار و فعالیت آن‌ها در شهرک‌های صنعتی، از اولویت‌های مورد توجه دولت می‌باشد.

وی با اشاره به این که ارتباط و همکاری فعال بین دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط می‌تواند به ایجاد شرایط برای توسعه شهرک‌های صنعتی کمک کند، افزود: تلاش‌های مشترک در این خصوص، زمینه‌ساز تحقق اهداف توسعه پایدار و افزایش ظرفیت‌های صنعتی استان قم خواهد بود.

آشتیانی همچنین تاکید کرد: ایجاد اشتغال و توسعه صنعت در استان قم مدیون تلاش‌ها و زحمات دستگاه‌های مختلف خدمت رسان از جمله جهاد کشاورزی، امور اراضی و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است و امیدواریم با همراهی دستگاه‌های اجرایی استان،‌ مسیر توسعه شهرک صنعتی شکوهیه تا ۲ هزار هکتار، شهرک صنعتی محمودآباد تا یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار و ایجاد ظرفیت مناسب برای ساختگاه انرژی خورشیدی تا ۷۰ هکتار را در کنار شهرک صنعتی شکوهیه تا پایان سال ۱۴۰۳ فراهم آوریم.

گفتنی است ۹۸ درصد صنایع این استان کوچک و متوسط هستند و نیاز است تا هرگونه برنامه‌ریزی در حوزه فعالیت‌های صنعتی در قم با درنظر گرفتن این مساله باشد.

صنعت قم طی سال‌های اخیر با رشد خوبی مواجه بوده‌است و اکنون انواع مختلف محصولات در واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی استان تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود که بسیاری از آن‌ها هم صادراتی است و ارزآوری مناسبی برای کشور به همراه دارد.

گسترش فعالیت‌های تولیدی در بخش صنعت استان موجب شده که در حال حاضر بسیاری از واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی قم برای انجام کارهای مورد نظر خود به نیروی انسانی جدید نیاز داشته باشند و به همین دلیل ظرفیت‌های فراوان برای اشتغالزایی در این بخش به‌وجود آمده‌است.

یک‌هزار و ۷۰۰ واحد بهره‌بردار با ایجاد اشتغال برای ۴۱ هزار نفر در شهرک‌های صنعتی قم به تولید محصولات مورد نیاز مردم مشغول هستند.

شهرک‌های صنعتی استان به دلایل مختلف همچون موقعیت ویژه در نزدیکی بازارهای بزرگ کشور و برخورداری از امکانات زیرساختی مناسب، با استقبال گسترده سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به راه‌اندازی کسب‌ و کارهای تولیدی مواجه‌ شده‌است.

میزان تعهد ایجاد اشتغال بخش صنعت، معدن و تجارت استان قم در سال ۱۴۰۲، اشتغالزایی برای پنج هزار نفر بود که در جریان آخرین پایش صورت گرفته، مشخص شد بیش از این تعداد یعنی پنج‌هزار و ۱۷۱ مورد اشتغال در بخش‌های یاد شده ایجاد شده‌است.

بخش صنعت در استان قم یکی از نمونه‌های موفق فعالیت مردمی و بخش خصوصی در حوزه اقتصاد است و تقریبا تمام واحدهای تولیدی استان به صورت غیر دولتی و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود.

امروز صنعت قم علاوه بر گسترش کمی،‌ در زمینه تعمیق بخشی به فعالیت‌های صنعتی و توسعه کیفی فعالیت‌ها نیز اقدام‌های گسترده‌ را آغاز کرده که از جمله آن ارتقای بهره‌وری و تولید محصولات مورد نیاز کشور از طریق بسیج ظرفیت‌های داخلی می‌باشد که نمونه آن در صنایعی همچون صنعت لوازم خانگی استان قابل مشاهده‌است.

مسئولان قم تاکید دارند از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم با تلاش‌های انجام‌شده افزون بر ۴۰ هزار شغل در این استان ایجاد شد؛ در همین رابطه یکی از رویکردهای مهم مدیریت استان در این بخش، ضمن تثبیت و افزایش فرصت‌های شغلی، کاهش نرخ بیکاری به زیر هشت درصد است.

بخش صنعت از جمله حوزه‌های پرتقاضا برای جذب نیروی کار است، در همین رابطه استفاده از نیروی انسانی ماهر همواره به عنوان یکی از مهمترین عوامل موفقیت واحدهای تولیدی مطرح است که به‌همین منظور موضوع مهم تامین نیروی انسانی مورد نیاز واحدهای تولیدی فعال استان توسط دستگاه ‌های متولی با جدیت دنبال می‌شود.

در بخش صنعت، استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، درودگران، فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است که هر کدام از آنها موقعیت ممتازی برای توسعه سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha