۲۷ خرداد ۱۴۰۳، ۱۰:۵۲
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 85510441
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

هشدار؛ «کریمه کنگو» در کمین

۲۷ خرداد ۱۴۰۳، ۱۰:۵۲
کد خبر: 85510441
هشدار؛ «کریمه کنگو» در کمین

بجنورد- ایرنا- بازار ذبح دام غیربهداشتی در آستانه عید قربان در خراسان شمالی داغ می شود اما این روزها بیماری خطرناک تب کریمه کنگو در کمین شادی مردم نشسته است تا در سایه گرمای هوا سلامتی افراد را نشانه گیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کمتر کوچه و معبری در روستاهای مناطق اهل تسنن شهرستان راز و جرگلان خراسان شمالی در روز عید قربان وجود دارد که در آن خونابه‌های رها شده در معابر و یا رنگ سرخ خون در حیاط منازل مشاهده نشود چرا که عید تقرب الهی فرا رسیده و سنت حسنه ابراهیمی را زنده نگه می دارند.

امسال این سنت حسنه همزمان با فصل گرما، زمان جولان کنه های آلوده و بیماری کریمه کنگو است و کشتار دام در اماکن غیرمجاز و رعایت نشدن ضوابط بهداشتی زمینه های بروز این بیماری را بیش از پیش فراهم می کند.

ذبح غیربهداشتی دام نیز اگر به این شرایط زیستی افزوده شود خطر همه گیری بیماری های مشترک دام و انسان بیش از پیش نمایان می شود.

این روزها که خراسان شمالی در تب و تاب عید قربان به سر می برد و هیاهویی خاص با شور انتخابات در هم آمیخته خطر شیوع تب کریمه کنگو در گرمای بالای ۳۰ درجه احساس می شود؛ دامپزشکی استان نیز در این خصوص هشدار و دستورالعمل هایی نیز صادر کرده است.

هشدار؛ «کریمه کنگو» در کمین

خطر تب کریمه کنگو

تب کریمه کنگو بیماری حاد تب ‌دار و خون‌ ریزی دهنده است که از طریق گزش کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

بیماری کنگو در دام علائم ندارد اما زمانی که بدن انسان را جولانگاه فعالیتش انتخاب می‌کند با تب، درد عضلانی، سرگیجه، گردن درد، کمردرد، سردرد و حساسیت به نور بروز می کند و ممکن است در اوایل حالت تهوع، استفراغ، اسهال، شکم درد و گلو درد وجود داشته باشد.

بیماری تب کریمه کنگو ۳۰ درصد احتمال مرگ‌ومیر وجود دارد اما قابل پیشگیری و درمان است.در این بیماری ۳۰ درصد احتمال مرگ‌ومیر وجود دارد اما قابل پیشگیری و درمان است و در صورت تشخیص سریع و به موقع و شروع درمان از شدت بیماری وک شندگی آن کم می شود و نکته قابل توجه و مهم این است که دام های آلوده به ویروس این بیماری فاقد علائم هستند.

فصل گرما و عید قربان که ذبح دام قربانی افزایش می یابد، خطر ابتلا به این بیماری نیز بالا می رود و کشتار دام در منازل و معابر به ویژه در روز عید قربان زمینه تب کریمه کنگو را افزایش می دهد.

هرچند که توصیه و تاکید دامپزشکی، سوق دادن کشتار دام به کشتارگاه ها است اما مردم اصرار دارند که کشتار دام قربانی عید در منزل انجام شود.

هشدار؛ «کریمه کنگو» در کمین

هشدار دامپزشکی

اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی نسبت به احتمال بروز بیماری مشترک و خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) در استان هشدار داد و خواستار انجام اقدامات پیشگیرانه در دامداری ها شد.

دامپزشکی به دامداران توصیه می کند که اقدامات پیشگیرانه از قبیل سمپاشی دام و جایگاه های نگهداری اقدام شود همچنین برای جلوگیری از ابتلا به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نیاز است رعایت نکات بهداشتی به ویژه در افرادی که با لاشه (گوشت) ارتباط دارند جدی گرفته شود.

مردم از کشتار غیرمجاز دام پرهیز کرده و از تماس با دام مشکوک و یا آلوده به کنه اجتناب کنند.مردم از کشتار غیرمجاز دام پرهیز کرده و از تماس با دام مشکوک و یا آلوده به کنه اجتناب کنند، همچنین گوشت استحصال شده باید دست کم ۲۴ ساعت و آلایش خوراکی شامل دل، قلوه، جگر، کله و پاچه ۴۸ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد نگهداری شود.

دامپزشکی خراسان شمالی برای کنترل بیماری تب کریمه کنگو اعلام کرده است که اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع تب کریمه کنگو به شدت در حال پیگیری و انجام است اما کشتار غیرمجاز دام زمینه ساز بروز و شیوع این بیماری است.

این خطر به ویژه در روستاها بیشتر است و در روستاهای شهرستان مرزی و ترکمن نشین استان در راز و جرگلان و مانه و سملقان این تهدید شاید بیش از سایر مناطق باشد.

بر اساس اعلام اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی؛ ۲۸ گروه ثابت و ۳۹ گروه سیار دامپزشکی بر سلامت دام در روز عید قربان امسال نظارت می‌کنند و ۲۸ دامپزشک، ۶۱ بازرس، ۱۲ ناظر شرعی و ۴۲ کارشناسان بخش خصوصی بر کشتار دام روز عید قربان خراسان شمالی نظارت می کنند.

خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و قطب دامداری و دامپروری محسوب می شود. در این استان بیش از ۲.۵ میلیون واحد دامی نگهداری و پرورش داده می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha