۲۶ خرداد ۱۴۰۳، ۲۲:۵۳
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85510331
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سوئیس: روند صلح بدون حضور روسیه در مذاکرات غیرقابل تصور است

تهران-ایرنا-ویولا آمهرد رئیس جمهور سوئیس در افتتاحیه کنفرانس در بورگنستاک گفت که روند صلح در اوکراین نیازمند حضور روسیه است.

به گزارش شنبه شب ایرنا به نقل از "تاس", وی گفت: "ما به خوبی می دانیم که روند صلح بدون روسیه قابل تصور نیست. یک راه حل پایدار باید هر دو طرف را مشارکت دهد. ما می خواهیم در مورد اینکه روسیه چگونه و تحت چه شرایطی می تواند در این روند حضور داشته باشد، بحث کنیم. "

آمهرد گفت که در بورگنستاک "اولین گام مهم انجام خواهد شد. ما باید اطمینان یابیم که گام دوم نیز ادامه خواهد داشت.

سوئیس میزبان کنفرانسی درباره اوکراین در شهر تفریحی بورگنستاک از ۱۵ تا ۱۶ ژوئن است. برن بیش از ۱۶۰ هیئت از جمله کشورهای گروه ۲۰, گروه ۷ و بریکس را دعوت کرده است. با این حال، برگزارکنندگان پیش از این نشست اعلام کردند که هیئت ها از سوی همه کشورها اعزام نشده اند و سران پنجاه و پنج کشور برای شرکت در این نشست به سوییس سفر کرده اند.

روسیه جزو دعوت شدگان به این نشست نیست. اکثر کشورهای عضو سازمان ملل، هیئت های خود را اعزام نکرده اند. به عنوان مثال، چین در لیست شرکت کنندگان نیست، در حالی که برزیل به عنوان ناظر در آن حضور دارد. آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، ونزوئلا، مصر، ایران، چین، کوبا، مصر، نیکاراگوئه، پاکستان، سوریه، اتیوپی و بسیاری از کشورهای دیگر نیز در این نشست شرکت نکرده اند.

در ۱۴ ژوئن، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در نشستی با کارکنان ارشد وزارت خارجه این کشور گفت که یافتن راه‌حل صلح برای مناقشه اوکراین بدون مشارکت روسیه و گفتگوی صریح غیرممکن است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha