۲۶ خرداد ۱۴۰۳، ۱۷:۵۶
کد خبرنگار: 1459
کد خبر: 85510117
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

استاندار: تعاونی تولیدکنندگان صنوبر در گیلان تشکیل و تقویت شود

رشت - ایرنا - استاندار گیلان گفت: تعاونی تولیدکنندگان صنوبر در راستای توسعه کشت این محصول و حفظ جنگل های هیرکانی در استان تشکیل شود و زمین مورد نیاز برای کشت صنوب در اختیار جوانان دانش آموخته کشاورزی بدین منظور قرار داده شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسدالله عباسی عصر روز شنبه در همایش ملی زراعت چوب در صومعه سرا با بیان اینکه شرایط آب و هوا در گیلان برای کشت محصولات دیم و نیز درختانی چون صنوبر مساعد است، افزود: زمین های غیرقابل استفاده برای کشت برنج و سایر محصولات باید برای صنوبرکاری استفاده شود و هیچ زمین زراعی در استان نباید بدون استفاده بماند.

عباسی با تشریح مزیت های کشاورزی گیلان در محصولاتی چون برنج، چای، مرکبات، کیوی و بادام زمینی بیان کرد: صنوبرکاری نیز کشتی بسیار خوب با صرفه اقتصادی، پردرآمد و کم دردسر بوده که توسعه این کشت در نقاط مختلف استان برای تامین مواد اولیه صنایع چوب هم وجود دارد.

وی اظهار کرد: تامین مواد کارخانجات سلولزی یکی از مشکلات گیلان است که زراعت چوب و کاشت صنوبر در رفع این مشکل اهمیت بسزایی دارد ضمن اینکه برخی از کارخانجات استان صادرات محور بوده که برای تامین مواد اولیه آنها از این محل باید کمک شود.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: مسئولان جهاد کشاورزی سایر گونه های درختان دارای قابلیت کشت در استان را شناسایی کند تا در صورت عدم مشکل کشت شود.

وی در ادامه با تاکید بر ایجاد زنجیره ارزش در محصولات کشاورزی اظهار کرد: عرضه محصولات کشاورزی نباید به صورت فله باشد برای ایجاد ارزش افزوده باید در حوزه برندسازی و فرآوری و بسته بندی مناسب این تولیدات کار شود.

استاندار گیلان خواستار توجه به کشت دوم در استان شد و از رئیس سازمان جهاد کشاورزی خواست تا این موضوع را با جدیت پیگیری کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha