یک شرکت دانش‌بنیان به فرمول محلول کُندکننده آتش دست یافت

تهران- ایرنا- محققان یک شرکت دانش‌بنیان به فرمولاسیون محلول و پوشاننده‌های کندکننده آتش دست یافته‌اند که از گسترش آتش‌سوزی تا رسیدن نیروهای امدادی جلوگیری می‌کند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، محمود ترابی‌نژاد مدیرعامل این شرکت فناور گفت: مصالح مورد استفاده در ساختمان‌ها و صنایع، در درجه حرارت ۲۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد، مقاومت خود را از دست می‌دهند. به گونه‌ای که با وجود این که نقطه ذوب فولاد ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتی‌گراد است، در برابر حرارت ۴۰۰ درجه سانتی‌گراد تاب نیاورده و در صورت باربر بودن، دچار خمش می‌شوند.

وی بیان کرد: ازدیاد دود ناشی از سوختن مواد قابل اشتعال یا ریزش ساختمان‌ها، راه‌های خروجی را برای ساکنان ناامن می‌کند و منجر به توقف خطوط تولید در صنایع می‌شود. ما در این شرکت به فرمولاسیون تولید محلول‌ها و فوم‌های ضدحریق دست یافته‌ایم که نه تنها مانع از گسترش آتش می‌شود، بلکه مانع از پخش دود و تولید گازهای زیان‌آور و سمی حاصل از سوختن مواد قابل اشتعال خواهد ‌شد.

ترابی‌نژاد با بیان اینکه از سال ۱۳۸۵ برای این محلول ۶ گواهی ثبت اختراع داخلی دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: این محلول برای ضدحریق کردن دکوراسیون داخلی، اسکلت‌های فلزی، کابل‌های برق، ایجاد اتاق‌های امن در هتل‌ها و بیمارستان ها قابل استفاده است؛ چرا که اجسام قابل اشتعال و آسیب‌پذیر را در مقابل حرارت و حریق، مقاوم می‌کند.

یک شرکت دانش‌بنیان به فرمول محلول کُندکننده آتش دست یافت

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، استفاده از این فناوری را مانند پوشاندن جلیقه ضد حریق بر تن ابزار و مصالح توصیف و تصریح کرد: ضخامت این فوم چند برابر لایه خشک اولیه آن است و در دمای بالای ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد، گاز خنک‌کننده کاملا بدون ضرری از آن آزاد می‌شود که باعث سرد شدن سازه فلزی شده و موجب به تاخیر انداختن زمان بی‌ثباتی سازه فلزی بر اثر آتش سوزی و ریزش سازه و سقف تا رسیدن تیم امدادرسانی خواهد شد.

وی، جلوگیری از گسترش آتش، ایجاد زمان مناسب جهت رسیدن آتش‌نشانان و تیم امدادی به محل حریق، جلوگیری از ایجاد دود در محیط به علت شعله‌ور نشدن پنل‌ها، سرد شدن سریع محل بعد از رفع علت حریق، جلوگیری از سرایت آتش به محل‌های مجاور را از مزایای کاورهای کند کننده آتش عنوان کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha