بورس «راتبه دانای ایران» بر رشد بنیادی و تحصیلی دانش آموزان تاکید دارد

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر شناسایی و هدایت مستعدان بنیاد ملی نخبگان با اشاره دستور شهید رئیسی برای تعریف طرح اعطای بورس دانا به دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم گفت: بورس دانش آموزی به نام «راتبه دانای ایران» بر رشد بنیادی و تحصیلی دانش آموزان تاکید دارد.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، رضا گلشن مهرجردی با اشاره به اعطای بورس راتبه (بورس تحصیلی) دانای ایران به دانش‌آموزان برگزیده، گفت: رئیس جمهور شهید در همایش ملی نخبگان دستور دادند بورس خاصی ویژه شخص ایشان به نام بورس دانا برای تعدادی از دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم ایجاد شود، این راتبه به دانش‌آموزان مخاطب اعطا خواهد شد.

وی با اشاره به فرایند اجرای این طرح، افزود: مشمولان این راتبه یا از سوی نهادهای نخبگانی مورد تایید بنیاد ملی نخبگان مانند بنیادهای نخبگان استانی یا کانون‌های مردمی نخبه‌پرور و امثال آن معرفی می‌شوند و یا برگزیدگان رویدادهای معتبر مورد قبول بنیاد ملی نخبگان هستند.

مدیرکل دفتر شناسایی و هدایت مستعدان بنیاد ملی نخبگان افزود: در برخی موارد نیز دانش‌آموزانی که در موقعیت خاص و ویژه قرار دارند، ذیل این طرح حمایت می شوند. به عنوان نمونه دانش‌آموزانی که برای شرکت در یک رویداد علمی بین‌المللی آماده می‌شوند، از مخاطبان این برنامه هستند.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه این برنامه در سطح دانش‌آموزی برگزار می‌شود و از حمایت برخوردار است، طبیعتاً دانش‌آموزان کم‌برخوردار به لحاظ مالی در اولویت قرار خواهند داشت. بعد از شناسایی افراد، انتخاب استاد راهبری که بتواند زمینه را برای رشد همه‌جانبه و متعادل فرد در حوزه استعدادی و با اهداف بلندمدت فراهم کند، گام دوم است.

در این بخش یا دانش‌آموز مستعد استاد راهبر را از بین افراد معرفی‌شده توسط بنیاد ملی نخبگان انتخاب می‌کند یا فرد مورد نظر خود را برای بررسی سوابق کاری و تحصیلی و در نهایت تایید بنیاد ملی نخبگان به این بنیاد معرفی خواهد کرد تا در صورت تایید نهایی، به عنوان استاد راهبر کنار دانش‌آموز مستعد باشد.

بورس «راتبه دانای ایران» بر رشد بنیادی و تحصیلی دانش آموزان تاکید دارد

مدیرکل دفتر شناسایی و هدایت مستعدان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه مرحله سوم طرح دانش آموزی «راتبه دانای ایران»، تدوین برنامه رشد همه‌جانبه و یک ساله است افزود: این برنامه باید بر ۵ رکن اصلی تحصیل، پرورش استعداد خاص، پرورش مهارت نخبگانی، فعالیت فرهنگی تربیتی و همچنین برنامه‌های آموزش و توجیه خانواده، استوار باشد.

وی تصریح کرد: این برنامه توسط دانش‌آموز، استاد راهبر و خانواده تائید می‌شود و اگر با چهارچوب کلی بنیاد ملی نخبگان هم راستا باشد، مورد تایید بنیاد نیز قرار خواهد گرفت و بعد از آن اعتبار لازم برای اجرای برنامه در اختیار استاد راهبر قرار می‌گیرد.

بنیاد ملی نخبگان تلاش دارد حداقل ۱۰۰ نفر را در سال جاری برای برخورداری از این طرح شناسایی کرده و در فرایند قرار دهد.

وی تأکید کرد: دانش‌آموزان مخاطب طرح راتبه دانای ایران اگر بتوانند برنامۀ رشدی خود را با کیفیت اجرا کنند، برای سال‌ بعد نیز می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند و به شرط پویایی فعالیت‌ها در سال‌های متمادی، این افراد احتمالاً در مسیر نخبگی دانشجویی نیز حمایت می شوند.

مدیرکل دفتر شناسایی و هدایت مستعدان بنیاد ملی نخبگان همچنین خاطرنشان کرد: راتبه دانای ایران بر اصل رشد بنیادی و تحصیلی فرد تاکید دارد و به همین دلیل در برنامۀ رشد همه‌جانبه بر موضوع رشد تحصیلی تاکید شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha