زیست بوم پشه آئدس در کشور از مالاریا بیشتر است

تهران - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با اعلام این‌که زیست بوم پشه آئدس در کشور از مالاریا بیشتر است، از آمادگی بیمارستان‌های کشور برای مقابله با تب دنگی خبر داد.

به گزارش ایرنا از وبدا، دکتر حسن واعظی در اجلاس معاونان درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور در تالار شهید سلیمانی وزارت بهداشت، گفت: استان‌های فارس، خوزستان، هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان و گلستان مناطق پرخطر از نظر وجود این بیماری بوده و موارد وارداتی ابتلای بیمار در این مناطق فراوان است.

وی با اشاره به گسترش تب دنگی در برخی مناطق و کشورهای جهان، افزود: آماده سازی کادر درمان سرپایی و بستری برای تشخیص و درمان به هنگام بیماری های منتقله از پشه آئدس در صورت مواجهه با بیماری تب دنگی در حال انجام است.

حفاظت از انتقال بین بیماران، حفاظت از پرسنل پزشکی و مدیریت پسماند و فاضلاب از جمله محورهای اقدامات پیشگیرانه در بیمارستان هاست.

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت تب دنگی را یک بیماری عفونی ویروسی که توسط پشه ناقل به انسان منتقل می شود معرفی کرد و بیان داشت: انتقال ویروس دِنگی به عوامل بیولوژیک و غیربیولوژیک بستگی دارد. عوامل بیولوژیک ویروس، ناقل و میزبان و عوامل غیر بیولوژیک دما، رطوبت و میزان بارندگی هستند.

دکتر واعظی اظهار کرد: مراکز خط مقدم برای مقابله با این ویروس در بخش بیمارستانی اورژانس، تیم پزشکی، تیم آزمایشگاه و تیم اپیدمیولوژی هستند که در قالب تیم واکنش سریع باید توسط دانشگاه های مناطق پرخطر در آمادگی قرار داشته باشند.

کودکان زیر ۵ سال در صورت ابتلا نیاز به بستری در بیمارستان خواهند داشتوی بیان کرد: همچنین با توجه به این که کودکان زیر ۵ سال در صورت ابتلا نیاز به بستری در بیمارستان خواهند داشت، بنابراین هماهنگیِ متخصصان اطفال و فوق نوزادان در دانشگاه های علوم پزشکی الزامی است.

رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت در پایان خطاب به معاونان درمان دانشکده‌ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور، عنوان کرد: دپوی دارو و سرم و تجهیزات مرتبط برای مراقبت و ارایه خدمت به بیماران در بیمارستان ها و همچنین فعال سازی رابط بهداشتی بیمارستانها برای مدیریت بهینه پسماندها و آب های سطحی احتمالی در محیط مجاور بیمارستانها، مورد تاکید است.

زیست بوم پشه آئدس در کشور از مالاریا بیشتر است

به گزارش ایرنا ، تب دنگی یک بیماری ویروسی است که توسط پشه‌ای به نام آئدس منتقل می‌شود و چند سالی است که این پشه در شهرهای مختلف کشور وجود داشته و اکنون به گفته معاون بهداشت وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی در ۶ استان کشور وجود آن ثابت شده اما آلودگی ناشی از این پشه در هیچ یک از استان‌ها گزارش نشده است.

حسین فرشیدی در حاشیه برگزاری اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های سراسر کشور که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد ،گفته است که تب دنگی یک بیماری ویروسی است که توسط پشه ای به نام آئدس منتقل می‌شود و چند سالی است که این پشه در شهرهای مختلف کشور وجود داشته و اکنون نیز در ۶ استان کشور وجود آن ثابت شده اما خوشبختانه آلودگی ناشی از این پشه در هیچ یک از استان‌ها گزارش نشده است.

اما چهارشنبه ۲۳ خرداد معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از شناسایی اولین بیمار مبتلا به تب دانگی توسط تیم شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه خبر داد و گفت: اولین بیمار مبتلا به تب دانگی توسط تیم شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه شناسایی شد و تحت درمان قرار گرفته است.

قاسم برجوئی‌فرد اظهارکرد: با بررسی‌های انجام شده در قالب مراقبت تلفیقی بیماری‌های منتقله به وسیله پشه آئدس اولین مورد ابتلاء به بیماری تب دانگی وارد شده به استان توسط تیم شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفته است.

براساس گزارش معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیماری ویروسی تب دانگی به وسیله گزش پشه ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل شده و علائمی همچون تب، سر درد شدید، درد مفاصل، استخوان ها و عضلات، درد پشت چشم و بی اشتهایی و استفراغ به همراه دارد. این بیماری در کشورهای عربی خلیج فارس مانند امارات متحده عربی و عمان و در کشورهای پاکستان، هند و عربستان و بسیاری از مناطق گرمسیری جهان وجود دارد.

پشه آئدس یک پشه است که روزها انسان را می گزد و حداکثر گزش را در صبح زود و هنگام غروب آفتاب انجام می‌دهد؛ این پشه می‌تواند در هر ظرف یا جایی که مقداری آب جمع می‌شود،مانند لاستیک، قوطی کنسرو، قایق، گلدان شیشه‌ای تخم گذاری کند.

ابلاغ ۲۴ بسته حمایتی جدید بیماران خاص به دانشگاه های علوم پزشکی تا پایان سال جاری

رئیس اداره بیماری های خاص و صعب العلاج مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت نیز  در این اجلاس از ابلاغ ۲۴ بسته حمایتی جدید درمانی بیماران خاص به دانشگاه های علوم پزشکی کشور تا پایان سال جاری خبر داد  و با بیان این که هدفگذاری معاونت درمان تدوین و ابلاغ ۴۴۵ بسته حمایتی است، گفت: تا پایان سال گذشته ۳۶ بسته حمایتی این بیماران ابلاغ شد که این بسته ها تا پایان خرداد امسال به ۴۵ بسته و تا پایان سال ۱۴۰۳ به ۶۰ بسته حمایتی می رسد.

دکتر معصومه هداوند افزود: تعداد بیماری های نادر شناخته شده در جهان ۷ هزار بیماری است و تعداد شناخته شده آن در کشور تاکنون ۴۴۵ بیماری با برآورد جمعیتی ۴ میلیون نفر بوده است.

وی ادامه داد: پس از ابلاغ اساسنامه بیماری های نادر در سال ۱۴۰۱ و سند ملی این بیماری ها در فروردین ۱۴۰۲ از سوی معاون اول رئیس جمهور، ۲۷ بیماری خاص و صعب العلاج در مرحله اول دارای بسته خدمتی و حمایتی با پوشش مالی از سوی وزارت بهداشت شد.

رئیس اداره بیماری های خاص و صعب العلاج وزارت بهداشت بیان داشت: در حال حاضر ۱۰۷ نوع بیماری خاص و صعب العلاج از محل تبصره ماده ۹ اساسنامه صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج با ارائه مستندات به کمیته های استانی، از پوشش بیمه بهره مند می شوند. 

هداوند از توزیع هزار و ۱۱۰ دستگاه نبولایزر از طریق دفتر یونیسف برای بیماران CF در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: از سال ۱۴۰۱ تاکنون ۱۲ مرکز فوق تخصصی CF بزرگسال راه اندازی شده و ورود داروی دورناز آلفا برای این بیماران از محل صندوق بیماری های خاص از خرداد ۱۴۰۲ انجام شده است.

وی با اشاره به این که ۳۴ مرکز نیز در کشور مشغول به خدمت رسانی به کودکان سی اف هستند، اضافه کرد: با توجه به تولید داخل فاکتور هشت از مرداد ۱۴۰۲ دسترسی بیماران هموفیلی به این دارو، افزایش یافته است.

رئیس اداره بیماری های خاص و صعب العلاج وزارت بهداشت، گفت: پوشش ۱۰۰ درصدی تعویض مفصل در بیماران هموفیلی بدون سقف، یکی دیگر از اقدامات انجام شده در حمایت از این بیماران است.

هداوند با اشاره به توزیع ۱۲۴۵ دستگاه دیالیز در دولت سیزدهم، اظهار کرد: با افزایش تخت های دیالیز، هم اکنون نسبت بیمار به تخت دیالیز به عدد ۴.۲ رسیده که عدد مطلوب ۴ است.

وی با اشاره به تدوین بسته حمایتی درمان هپاتیت C در سال ۱۴۰۲ ، گفت: در این خصوص با معاونت بهداشت و معاونت امور درمان سازمان زندان های کل کشور تفاهم نامه امضا شده است. همچنین بسته حمایتی هپاتیت B درسال ۱۴۰۳ تدوین شده که پس از تایید بیمه سلامت ابلاغ خواهد شد.

 هداوند در پایان از تدوین و ابلاغ بسته حمایتی اوتیسم از سن ۷ سال به ۱۲ سال در سال ۱۴۰۲ و تدوین بسته حمایتی برای بیماران اوتیسم بالای ۱۲ سال در سال جاری خبر داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha