۲۶ خرداد ۱۴۰۳، ۱۸:۰۲
کد خبر: 85509802
T T
۳ نفر

برچسب‌ها

آزمایش رفتاری روی شامپانزه‌ها؛ به شانس تکیه می‌کنند

تهران- ایرنا- پژوهش‌ها نشان داده است که شامپانزه‌ها هم مانند انسان‌ها گاهی اوقات، هنگام حدس زدن به شانس تکیه می‌کنند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از وبگاه فیز، بنجامین جونز (Benjamin Jones) و جوزپ کال (Josep Call)، روانشناسان دانشگاه سنت اندروز بریتانیا، با انجام آزمایش‌های رفتاری دریافتند که شامپانزه‌ها هنگام حدس زدن درباره برخی مسائل، به شانس تکیه می‌کنند و این موضوع را می‌فهمند.

مقاله آن‌ها در مجله Biology Letters منتشر شده است.

پژوهش‌های قبلی نشان داده است که بیشتر مردم هنگام حدس زدن درخصوص چیزهایی که مطمئن نیستند، به شانس اعتماد می‌کنند؛ مشخص نبود آیا حیوانات نیز همین کار را می‌کنند یا خیر.

آزمایش رفتاری روی شامپانزه‌ها؛ به شانس تکیه می‌کنند

در پژوهش جدید، پژوهشگران با آزمایش نزدیک‌ترین حیوانات به انسان‌ها، یعنی شامپانزه‌ها، در باغ‌وحش ادینبورگ اسکاتلند به دنبال فهم این موضوع بودند. آن‌ها آزمایشی طراحی کردند تا بفهمند آیا شامپانزه‌ها متوجه می‌شوند چه زمانی به شانس اتکا می‌کنند تا پاسخ مناسب بدهند و پاداش غذایی دریافت کنند یا خیر.

پژوهشگران در سه مرحله، فنجان‌هایی را که در آن‌ها غذا پنهان شده بود به همراه فنجان‌های خالی در مقابل شامپانزه‌ها قرار دادند و متوجه شدند آن‌ها بر اساس درست یا نادرست بودن انتخابی که در مرحله اول و دوم داشتند، در مرحله سوم حدس می‌زنند که غذا در کدامیک از فنجان‌ها پنهان شده است و به شانس خود تکیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha