چهار تیم دامپزشکی مهاباد بر ذبح دام‌ها در عید قربان نظارت می‌کنند

مهاباد- ایرنا- رییس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: چهار تیم ثابت و سیار نظارتی این شبکه برای اطمینان از سالم‌ بودن دام‌های قربانی و نحوه ذبح دام در عید سعید قربان نظارت کرده و خدمات رایگان در این خصوص ارائه می‌دهند.

عباس آغاز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اقدام شبکه دامپزشکی به منظور تضمین سلامت مصرف‌کنندگان گوشت قرمز و پایش‌های دام به لحاظ شناسایی احتمالی بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و ارائه خدمات به همشهریان در روز عید قربان اجرا می‌شود.

وی اضافه کرد: یک گروه ثابت در محل کشتارگاه دام و شبکه دامپزشکی و سه گروه سیار شامل ۱۰ نفر بازرس عملیات نظارت و بازرسی لاشه‌های کشتاری را در سطح شهرستان مهاباد انجام خواهد داد.

رییس شبکه دامپزشکی مهاباد با بیان اینکه در روز عید قربان کشتارگاه مهاباد نیز کار ذبح دام‌های قربان را با حضور ناظران شرعی و بهداشتی انجام می‌دهد، اظهار کرد: شهروندان در صورت امکان دام های قربانی خود را برای ذبح به کشتارگاه منتقل کنند تا علاوه بر نظارت گروه‌های دامپزشکی، خیّران گوشت سالم و بدون آلودگی را بین نیازمندان توزیع کنند.

وی ادامه داد: شهروندان در صورت تمایل برای نظارت و ذبح بهداشتی و شرعی دام‌ها و کسب اطلاعات بیشتر از ساعت هشت تا ۱۸ روز عید سعید قربان با شماره تلفن‌های ۴۲۴۴۲۲۲۸ و ۴۲۴۴۲۲۲۹ تماس بگیرند.

آغاز از شهروندان خواست در روز عید قربان با توجه به شروع فصل گرما و احتمال بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، دستکش و فاصله اجتماعی را رعایت کنند و گوشت دام ذبح شده را به مدت ۲۴ ساعت در دمای مناسب در درون یخچال قرار دهند.

وی تاکید کرد: شهروندان باید از مصرف گوشت تازه خودداری کنند و گوشت و آلایش تازه قبل از مصرف به مدت ۲۴ ساعت در دمای ۲ تا چهار درجه سانتی‌گراد در یخچال نگهداری شود و از مصرف جگر خام یا نیم پز اکیدا خودداری شود و جگر قبل از مصرف باید به مدت ۴۸ ساعت در یخچال نگهداری شود.

شبکه دامپزشکی مهاباد در خصوص شیوع بیماری تب کریمه کنگو هشدار داد

رییس شبکه دامپزشکی مهاباد گفت: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری خطرناک تب کریمه کنگو بخصوص در آستانه عید قربان، گوشت قرمز را از مراکز مورد تایید دامپزشکی خریداری کرده و به وجود مهر دامپزشکی بر روی لاشه‌ها دقت کنید.

چهار تیم دامپزشکی مهاباد بر ذبح دام‌ها در عید قربان نظارت می‌کنند

آغاز افزود: با توجه به اینکه در روز عید قربان عده‌ای از افرادسودجو و فرصت طلب اقدام به کشتار و فروش دام‌های مشکوک در میادین و چهار راه‌های بزرگ شهرزیر پوشش دام قربانی و نذری می‌کنند، توصیه می‌شود شهروندان گرامی دام‌های قربانی خود را ترجیحاً در کشتارگاه دامی شهرستان و یا در محل‌های تعیین شده از طرف شهرداری‌ها و مشاوره با ماموران دامپزشکی ذبح کنند.

وی تاکید کرد: شهروندانی که تصمیم دارند امسال سنت حسنه قربانی را انجام دهند، حتما هشدارهای دامپزشکی را در خصوص شیوع بیماری تب کریمه کنگو جدی بگیرند، همچنین اکیپ‌های سیار کنترل بهداشتی شبکه دامپزشکی با عوامل کشتار دام و عرضه و فروش گوشت در خارج از مراکز عرضه مجاز (قصابی‌ها) در روز عید قربان برخورد قانونی خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، طبق یک سنت ابراهیمی هر سال در عید قربان (۱۰ ذی‌الحجه)، مومنان بر حسب وسع مالی خود، همزمان با مناسک حج، دام را ذبح کرده و گوشت حاصل از آن را در بین خانواده‌های بی‌بضاعت توزیع می‌کنند.

مهاباد با ۲۶۰ هزار نفر جمعیت دارای ۶۰ واحد عرضه فرآورده‌های خام دامی است؛ در این شهرستان ۲۴۰ هزار راس دام سبک و ۲۴ هزار راس دام سنگین وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha