نگاهی به حضور برادران المپیکی ایران

تهران- ایرنا- تاریخ حضور ایران در ادوار المپیک سرشار از اتفاقاتی است که می‌تواند برای هر مخاطبی جذاب و خواندنی باشد.

به گزارش ایرنا، قطعی شدن حضور نوشاد عالمیان در المپیک پاریس موجب شد تا بار دیگر شاهد حضور ۲ برادر ایرانی در بزرگترین آوردگاه ورشی جهان باشیم. نیما عالمیان برادر کوچک تر نوشاد با قهرمانی در مسابقات آسیا میانه سهمیه المپیک را کسب کرد و نوشاد نیز با رنکینگ فدراسیون جهانی تنیس روی میز به این مهم دست پیدا کرد.

البته برادران عالمیان تنها خانواده ورزشی ایران در المپیک نیستند بلکه در گذشته نیز شاهد حضور برادرانی از رشته کشتی در ادوار مختلف المپیک بودیم. برادران خادم یکی از سرشناس‌ترین خانواده‌های ورزشی ایران به شمار می‌روند که هم سابقه حضور همزمان و هم کسب مدال را در المپیک دارند.

نگاهی به حضور برادران المپیکی ایران

رسول و امیررضا خادم در المپیک ۱۹۹۲ نماینده کشتتی ایران بودند که هر ۲ به مدال برنز اوزان خود رسیدند. این ۲ برادر همچنین در المپیک ۱۹۹۶ آتالانتا حضور داشتند که رسول به مدال طلا و امیر به مدال برنز رسید.

دومین برادران پرافتخار المپیکی ایران برادران گرایی از استان فارس هستند. محمدعلی و محمدرضا گرایی در المپیک ۲۰۲۰ توکیو نماینده ایران بودند که محمدرشا گرایی به مدال طلای وزن ۶۷ و محمدعلی نیز به عنوان پنجم وزن ۷۷ کیلوگرم رسید.

البته در کنار حضور برادران المپیکی بودند برادرانی که با وجود شایستگی نتوانستند در المپیک حضور پیدا کنند.

برادران محبی از استان کرمانشاه از ورزشکاران با سابقه ایران به شمار می‌روند که می‌توانستند در المپیک حضور داشته باشند. در انتخابی المپیک ۱۹۷۶ مونیخ محمدحسین توانست ملی‌پوش شود اما محمدحسن محبی با شکست برابر منصور برزگر از حضور در المپیک بازماند. این ۲ برادر به خاطر تحریم المپیک در سال ۱۹۸۰ و ۱۹۸۴ نتوانستند به صورت همزمان نماینده ایران باشند.

نگاهی به حضور برادران المپیکی ایران

شاید پیش از برادران خادم برادران اکبرنژاد می‌توانستند خانواده المپیکی ایران باشند اما مصدومیت و آسیب شدید نخاعی تقی باعث شد تا علی تنهایی راهی سئول شود.

فیصل، فرید، فریبرز، فرجام و فردین دانش ۵ برادر تکواندوکار هرمزگانی بودند که ۲ نفر از آنان می‌توانست راهی المپیک شود اما به خاطر یک سهمیه المپیک تنها فیصل به سئول رفت و دیگر برادران رنگ المپیک را ندیدند.

محسن و حمید سوریان در کشتی فرنگی، علی و محسن داودی وزنه‌برداری و رحمان و محمدعلی عموزاد در کشتی آزاد می‌توانستند نماینده ایران باشند که تا کنون این مهم محقق نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha