۲۶ خرداد ۱۴۰۳، ۱۱:۳۵
کد خبرنگار: 1327
کد خبر: 85509584
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۴۰ درصد تصادفات مربوط به خودروهای فاقد معاینه فنی است

تهران بزرگ - ایرنا - مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: طبق آمار۴۰ درصد از تصادفات امسال مربوط به خودروهای فاقد معاینه فنی بوده است که اگر شهروندان نسبت به نقص آگاه می‌شدند قطع به یقین این اتفاقات نمی‌افتاد.

به گزارش ایرنا، سید مهدی میرزایی قمی روز شنبه در آیین رونمایی از تجهیزات نوین سنجش آلایندگی خودروها در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران گفت: در سال گذشته کل مراجعات به مراکز یک میلیون و ۶۶۴ هزار و ۱۷ مورد بوده است. در سال ۱۴۰۲ گواهی‌های صادر شده معاینه فنی یک میلیون و ۲۱۵ هزار مورد بوده است و ۷۳ درصد خودروها موفق به اخذ معاینه فنی شدند که در این میان حدود ۱۸۰ هزار مورد مربوط به معاینه فنی برتر «۱۵ درصد» بوده و ۲۷ درصد از آنها نیز موفق به دریافت معاینه فنی نشدند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران ادامه داد: ما در شهرداری تهران از بضاعت ۸ مرکز معاینه فنی برخوردار هستیم. این تعداد مراکز حدود ۳۲ خط معاینه فنی سبک دارند و ۱۳ سال است که از نوسازی آنها گذشته است. اولین مرکزی که در کشور افتتاح شد مرکز بیهقی بود که در سال ۷۹ به عنوان اولین مرکز در کل کشور افتتاح شد و حالا با داشتن ۶ خط بزرگ‌ترین مرکز کل کشور است.

میرزایی قمی با بیان اینکه آخرین اورهال و نوسازی و تجهیزات مربوط به ۱۳ سال گذشته بود و دستگاه های انالایزر گازی در مراکز از برندهای متفاوت بودند، اظهار کرد: عمر قطعات این دستگاه بر اساس تعداد تست آنهاست. دستگاه های ما عمر لازم خود را گذرانده بودند و لازم بود که حتما به روزرسانی بشوند. تامین قطعات یدکی از دیگر بحث هایی بود که اهمیت داشت و باعث می‌شد دستگاه ها از حالت کالیبره خارج بشوند. عمدتا تامین قطعات خارجی مراکز چون از برندهای متفاوت بودند صرفه مالی نداشت و با مشکل مواجه بود.

وی با اشاره به اینکه تجهیزات جانبی این دستگاه ها مانند دورسنج ها کاستومایز شده با خود برند اصلی نبود، خاطرنشان کرد: این‌ها مجموعه عواملی بود که ما را بر این داشت که دستگاه ها در خطوط ۳۲ گانه نوسازی بشود. این دستگاه‌ها در کلیه مراکز ۸ گانه نصب شده و طی دو هفته گذشته به صورت آزمایشی مورد امتحان قرار گرفتند و هماهنگی آنها با سامانه سیمفا موفقیت آمیز بود.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران تاکید کرد: علاوه بر بحث خریداری دستگاه‌های جدید به جهت پشتیبانی و IT هم باید تهیه و خریداری می‌شدند که انجام و نصب شد. پیش بینی ما این است که مبتنی بر مطالعات سیاهه انتشار اگر به صورت کامل از طریق این دستگاههای جدید معاینه فنی در تهران پیاده بشود شاهد کاهش آلایندگی تهران خواهیم بود.

میرزایی قمی با بیان اینکه خواهش ما از شهروندان این است که با طیب خاطر به مراکز مراجعه کنند و اطمینان از سلامت دستگاه ها داشته باشند، گفت: در دو بخش از طول سال معاینه فنی حائز اهمیت است؛ پیک سفرهای تابستانی و نوروزی. از شهروندان می خواهیم قبل از سفرها به مراکز مراجعه کرده و از وضعیت سلامت خودروی خود مطلع بشوند تا شاهد حوادث ناگوار در سفرها نباشیم. طبق آمار سال جاری ۴۰ درصد از تصادفات مربوط به خودروهای فاقد معاینه فنی بوده که اگر نسبت به نقص آگاه می شدند قطع به یقین این اتفاقات نمی‌افتاد.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران گفت: باتوجه به قانونی که مبنی بر مراجعه سالانه خودروها به مراکز است خواهشمندیم تا شهروندان اگر از مراجعه آنها به مراکز یک سال نگذشته است هم برای ایمنی بیشتر قبل سفر به مراکز مراجعه کنند.

وی با اشاره به مشخصات دستگاههای جدید بیان داشت: تمام برندها در دستگاه های جدید یکسان شده و دستگاه‌ها مبتنی بر تکنولوژی و استانداردهای روز دنیا هستند. این دستگاه‌ها علاوه بر امکان اندازه گیری آلایندههای بنزینی توانایی سنجش خودروهای سوخت گازی را نیز دارند. همچنین تا انتهای تابستان و قبل از شروع سفرهای تابستانی دیگر دستگاهها نیز نوسازی خواهند شد.

آیین رونمایی از تجهیزات نوین سنجش آلایندگی خودروها در مراکز معاینه فنی شهرداری تهران همزمان با یکصد و بیست و هشتمین پویش امید و افتخار صبح امروز -شنبه ۲۶ خردادماه ۱۴۰۳- با حضور سیدمهدی میرزایی قمی مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha